Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka arritur mbrëmë në Tiranë, ku sot do të pritet në takim nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Pas këtij takimi, pritet të ketë edhe një takim bilateral mes dy delegacioneve.

Ky takim sipas agjendës është parashikuar të fillojë në orën 9:30 dhe do të përfundojë me firmosjen e një marrëveshjeje.

Ndërsa, në orën 11:00 pritet që liderët të mbërrijnë në pallatin e Kongreseve, ku do të zhvillohet më pas samiti.

Agjenda e Samitit të Ukrainës (28 Shkurt 2024)

09.00 – Presidenti Zelensky do të mikpritet nga kryeministri Rama në Kryeministri.

09.05 – Kryeministri Rama do të zhvillojë një takim kokë më kokë me presidentin e Ukrainës Zelensky.

9.30 – Takimi bilateral mes dy delegacioneve.

10.10 –  Firmosja e marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Ukrainës

11.00 – ​​Doorstep dhe mbërritja e liderëve  ( Pallati i Kongreseve)

11.30 – Kryeministri Edi Rama dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, do të mbajnë fjalët hapëse të Sesionit.

13:00 – Foto Familjare

Të gjitha mediat

13.30 – ​​Kryeministri Rama dhe presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky do të mbajnë një Konferencë të përbashkët për shtyp.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka arritur mbrëmë në Shqipëri.

SHPËRNDAJE