Sipas një ligji të ri në Itali, të vjedhësh ushqim në sasi të vogël nëse je i uritur nuk është krim.

gettyimages-507063722-1900x700-c_1462282521-2308511Vendimi është marrë nga Gjykata e Lartë e Apelit në Romë, pas rastit të shumëpërfolur të endacakut nga ukraina Roman Ostriakov , i cili vodhi djathë dhe salsice në vlerën e 4 eurove nga një supërmarket në Itali.

E tërë kjo erdhi si pasojë e të pastrehut, që kishte vjedhur ushqim për t’u ushqyer, transmeton koalb.com.

Në 2011 një klient njoftoi sigurinë e supermarketit në Genova për vjedhjen, teksa Ostriakov po përpiqej të largohej bashke me ushqimet e vjedhura. Në 2015 Ostriakov u dënua me 6 muaj burg dhe 100 euro gjobë. Megjithatë, rasti i tij u dërgua në Apel për ulje të dënimit pasi Ostriakov nuk tentoi të largohej nga dyqani kur u kap nga autoritet

SHPËRNDAJE