DHE JA TASH , SIPAS ISH-LUFTËTARIT  TË UCK-SË GANI GECI “KUSH DEL, AI BIR NANE, NGA SHQIPTARËT  E LUGINËS SË PRESHEVËS TË LEVIZIN MË. EDHE ME DESHT ATA TË MARRIN MËSIM NGA SERBËT E KOSOVËS TË QESIN BARRIKADA TE UDHA E FRENGIT APO TE MOLLA E KUQE, NUK MUNDEN, SEPSE ME NUK KANË ZONËN TAMPON PREJ 25 KILMOMETRASH TE SIGURUAR NGA NATO, POR MBRAPA SHPINE KANË USHTRINË SERBE, E NË MITROVICË SERBËT KANË SERBINË.

IINTERVISTË EKSLUZIVE ME ISH-LUFTËTARIN E UCK-së dhe UCPMB-së GANI GECI

Prishtinë, 15 nëntor/AIK-Presheva Jonë

Ish-komandanti dhe luftëtari i UCK-së dhe UCPMB-së,  deputet dhe politikani i njohur  kosovar Gani Geci…flet për agjencinë tonë informative për atë se a u desht apo jo të luftohet në Luginën e Preshevës ? Suipas gecit, ndac u lufte, n dac su luftue në Luginën e Preshevës, krejt një, mbetet situatë e ngjajshme si në kohën e Milloshit..Shqiptarët e Luginës a kanë arësye të vejnë barrikadat e veta në Luginë ? Po, cfare kishte thënë Ibrahim  Rugova për luftën e Luginës së Preshevës…Kosova a duhet t ja kthej argatin Luginës së Preshevës..për gjitha këto dhe shumë cka flet eksluzivisht  për agjencinë tonë z.Gani Geci…

GECI: TA RUAJMË BUJANOCIN E PRESHEVËN SE MEDVEGJA SHKOJ, NDËRSA LIDERËT VAZHDOJNË TË  HAHEN ME DEKLARATA POMPOZE HERË PËR SHIPNI T’ MADHE E HERË PËR T ‘VOGËL ?!  O VLLAZNI SHIPNIA JONE S’SHTE KAFE , HERE T ‘VOGEL E HERE T’MADHE

Gani Geci, ish- lufatëtarin, deputetin  e UCK-së dhe UCPMB-së. Emrin e tij shumë  pak kush nuk e njeh, e njeh i madhe e i vogël nëse kthehemi pak mbrapa tek lufta në Kosovë dhe Luginën të Preshevës dihet mirëfilli  roli i tij andej e këndej. Madje emri tij njihet shumë mir edhe për Beogradin, emri i të cilit është i priveligjuar dhe i vënë në kyre te listës  të kërkuarve nga UDBA dhe nëse këmba e të cilit do të shketel një ditë vendet sllave apo serbofile ai automatikisht do të arrestohet dhe krejt Llausha te qohej n këmbë nuk do ta lironte Serbi.  Prandaj Gani Geci thotë  në intervistën ekskluzive për agjencinë informative kombëtare “Presheva Jonë” se “nuk e kam ndërmend të lëvizi, mire e kam në Kosovë,. Kosova ime sot është bota ime…” Bisedën me Gani Gecin e nisëm fillimisht me Luginën e  Preshëvës, për të dalur pastaj tek Mitrovica. 

Presheva Jonë: Fillimisht z.Geci, siq e dini so është 15 Nëntori dita kur ka krisur pushka e parë në Luginën e  Preshevës. Kjo ditë për shiptarët e Luginës njihet sikur për serbët dita e 7 korrikut, pushka e pare në Balle Cerkv. Apo?. Atëherë mund të thoni u desh apo s u desht shiptaret e Lugines me krisë ?

GANI GECI: Për mendimin tim dhe besoj edhe për mednimin e ushtarkëve, strategëve de njohesve t emire të startegjisë miliatre kjo luftë në Luginën e Preshevës ishte e hershme, bile as që nuk duhej të nisej.  Presidenti ynë historik Ibrahim Rugova disa here, sikur edhe në një tubim të fundit në Gjermanai në vitin 1999, tubim ky secret, ku merrnin pjesë gjitha subjektet dhe përfaqësuesit  e  trojeve shqiptare, ai ne sy të gjithëve kishte  pohuar duke justifkuar luftën e drejtë të shqiptareve në Kosovë dhe Maqedoni të cfare do formacioni ushtarak, por asesi jo edhe atje në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë…Siq thoshte ai, një luftë në Luginën e  Preshevës do të ishte gabim i madhe dhe  rrezik.

Pra, po e them se ata qe kanë inciuar, kanë marrur hapa për të filluar luftën në Luginën e Preshvës kanë qenë plotëssiht gabim…Ti shpjegojmë, të sqarojmë këtu disa sende..Une thash se është bërë gabim dhe e pa vend kjo luftë për ata qe e inicuan, që kishin dhënë urdhër për ta nisur ket luftë të UCPMB-së dhe asesi nuk janë gabim dhe nuk fajësoj  ata që krisën të parët pushkën kunder serbit, apo që luftuan deri në fundit kundër regjimit serbë ! Lavdi ju qoftë atyre bijve sepse ata kanë treguar heroizëm dhe hyrë në luftë me të vetmin cëllim për të luftuar me dinjitet, për t’u clirurar trojet tona  etnike dhe se kanë ditur askush se do të vritet..por ja shyqer n zotin sot fëmijët, familjet e tyre po e gëzojnë pak liri aq sa e kanë apo nuk e kanë edhe pse situata aktua
le në Luginën e  Preshevës aspak nuk  përputhet , nuk  e justifikon me idealin e UCPMB-së  pse ata ishin futur në luftë me Serbinë. Dmth-ne shkurt e shqip gjaku i tyre sot është nëpërkëmbër dhe se keto troje vazhdojnë të mbeten nën Serbi edhe pse përshpërtitet her pas here reth atij  referendumit te vitit 1992, që si duket ai vit  ka mbetur vetem për deklarata apo marketingje politike para zgjedhjeve tek ju atje.. E thash këtë, sespe cdo njerii, cdo luft¨tgar, popull, sikur i ynë në Kosovë duhet ditur pse të hyjë në luftë. Pra ne hymë në Kosovë dhe dolëm me sukses, ja sot kemi lirën, demkracinë shtetin..Cdo aksion, iniciativë duhet pasur edhe rezltatet e veta. E fatkeqesisht kjo  s’eshte deshmar edhe në Preshvë, Bujanoc e Medvegjë. Sidoqdftë Lugina e Preshvës ka pasur dhe ka ende trima dhe luftëtar të cilët u sakrifikuan, dëshmuan edhe në luftë për clirimin e Kosovës. Ne kosovarët deshëm apo s’deshëm argatin, nëse sot jo, nesër sigurisht duhet t ja kthejmë vëllezërve tanë që luftuan e që dhanë jetën për clirimin e Kosovës nga okupatori serbë. Edhe hiq, sikur edhe asnjë shiptarë nuk do të luftonte për Kosovën ne e kemi obligim kombëtar qe e deshi nevoja do të jemi aty në Preshevë përt ju ndihmuar atyre aq sa kane mbetur për  një jetë më të mirë, sikur gjith popujt tjerë në evropë edhe për vllezërit tanë në Preshvë, Bujanoc e Medvegjë. 

Dikush më duket e nisi luftën në Luginë sikur kur vllau i madh i bën synet fëmijë e vetë dhe vllzania tjer kërkojnë  hajde edhe na t’i bajna tanët me një ollovinë, me nipar muzika, me një nipar mysafirë..Nuk është bash qashtu, kishim situat tjera në Kosovë e krejt tjera në Luginën e Preshevës, bile këta të fundit e kishin me keq se ne në Kosovë, sespe sa here që dështonin serbët tek ne , ata revanshoheshin tek ju, djhe keshut e  hanin shqiptarët e Luginës së Preshevës, ne vend tonin. Pastaj, mos harroni se ne në Kosovë kishim prezent edhe faktorin ndërkombëtar, kishim NATO-n, pra nuk ishim të vetëm..

Ajo pjese është  dashur te rrinë urtë dhe ato troje të jenë të populluara me shiptarë deri në Nish. Në atë moment që atje s ka shiptare nuk ke më të drjetë as ta quajsh atë rajon, më si tokë shqiptare..ose të quhet ish-shqiptare…sepse njerzit e bëjnë vendin e jo vendi njerzit. Pse për shembul,  hanës nuk i thonë shipni, sepse atje ska shqiptarë e Shipnisë I thon shpini se atje ka shqiptarë, pike.  Ibrahim Rugova disa here kishte thënë, kishte alarmuar jo vetëm shqiptarët por edhe mbarë kominitetin ndërkombëars e Medvegja po përjeton fatin e Toplicës..”

Presheva Jonë: z.Geci keni qenë luftëtarë i UCK-së, i UCPMB-së..pas clirimit i angazhuar në gjitha sferat e jetës si ushtarake ashtu edhe politike në Kosovë, së fundi deputet. Keni ndërmend të inkuadroheni në parti politike ?

GANI GECI: Sigurisht po një ditë, por për meomentiin jo sepse unë pak sa jam zhgënjyer nga politika jonë jo efikase, jam ftohura pak nga ky zanat. Jam zhgënyjer për zhvillimet në Kosovë, sidomos rreth Veriut të vedit tone që aktualisht është i okupuar dhe po mbahet nën kotnroll të formacioneve  paralele rrebele dhe badave kriminale serbe të përkrahura nga regjimi i Beogrdait dhe rusia. Po ashtu jam mllefosur besa edhe për zhvillimet në Luginën e Preshevës sidomos rreth luftës që u bë ndej e këndej kundër serbëve. Për shembull në vijën kufitare që e kishin bërë nga NATO-ja për gjatë zones kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, në një distance prej 25 kilometarsh, si zone tampon, ku forcat serbe nuk kane pasur të drejtë të ofrohen në këte vij të kuqe për 25 kilometra. Pra kjo zone neutrale, vi e kuqe dëshmohej se Lugina e Preshevës ishte nën omprellë e NATO-s, në njëfarë menyre nën protektorat ndërkombëtar

Presheva jonë: Po mire z.Geci, siq po thuani s ka psak desht me luftue. Ok po pajothemi me ju, po halli tash cfasre do të bëhet, ku po mbete Lugina e Preshevës, ajo ka mbetur në një paqe të brishtë as n’luftë e as negociata ?

GANI GECI: Dhe taman fjalët  e Rugovës po dalin sot. Pse po dalin? Po ku janë sot shqiptarët e Medvegjës, apo kah po vazhdojnë të shkojnë ata të Bujancit e Preshevës. Mos perspektiva, papunësia, të rinjtë pa universitet…kjo politike serbe diskrminuese bashkë me formën tjetër te represionit fizik sikur vrasjet dhe zhdukjet politikajve, deputetëve, biznismenëve…deri tek format tjera të dhunës i burgosjet, ndekjet, proceset e montuara politike…gjitha keto e kanë një qëllim dhe Serbia keto nuk i bënë rastësish, ku mbrapa qëndron një kip ekspertësh të prirë akademia e shkencave serbe dhe kioshan ortodokse, ndërsa tek ne inteletkualët merren me Kadarenë apo me shamija, me jetën private të njerëzve ?!… Pra keto insitcione serbe siq e thash akademia dhe kisha po ju  përgatit mirë  terrenin regjimit për të krijuar një situate të padurueshme tek shqiptarët e Luginës së Preshevës , duke ju imponuar atyre ose të  kin ose të marrin pushkët për t’ja bërë qaren vetes..Sepse me deklarat nuk luftohet Serbia..Kosova e ka provuar qe 10, 20 vjet e më shumë..por Serbioa s’ ha llaf me komunikata apo deklarata herë për Shipni t madhe e here për Shipni t vogël… O vllazni, Shipni s eshte kafe me e lyp  here t vogel e here te madhe.  Milloshi tosté aty ku eshte nje serbe, ajo eshte serbi, por nuk i doli ashtu sepse nuk u pranu parulla e tij fashiste. Por, nderkombëtarisht pranohet bashkejetasa e nje populli me nje origjine si shumice nen nje sipafaqe territoriale, te cilet te drejt e garanton edhe karta e OKB-së për vetevendosje për popujt autokton. Para, ne do të thoshim se s’ka asnjë Shipni tjetër pos asaj se ku ka shqiptarë mbi 60 për qind ajo është Shipni. Para, cfarë po ngjet kohëve të fundit me shqiptarët e Luginës së Preshevës është një spastrim etnik  modern dhe diskret nga ana e Serbisë e cila ka një kembë në Beograd e një Brukselle eh kokën end Kea Moskva, kurse këmbët, cizmen në Preshevë.

Pse, sepse sikur ta kishim  ende ne fuqi ata marreveshjen qe kemba e forcave serbe t’mos shkelte deri ne 25 kilometra, me kufrin sot shqiptaret ndryshe do të flisnin…Por, keto forca sot pijne raki e luajne shah para hundeve të kufirit me Kosovën. Dhe tash kush del ai bir nane nga Lugina e preshvës me lëvizur apo me qit barrikada tek udha  e frengit apo te rruga kryesore, autostrada Presheve-Nish, sikur serbët tanë në Mitrovicë. Serbët  e Kosovës qesin barrikada dhe aktualisht kanë okupuar atë pjesë të Kosovës dhe nga mbrapa skan askend të rrezikshëm, shpinden e kanë të siguruar nga Serbia e cila i furnizon me armatim dhe ushqim..Pse për shembull nuk po levizin, apo nuk po qesin barrikada n’rrugë  serbët e Gracanicës ?! Me tja fut ku me dijt edhe sa lamsha nuk ja fiton…Po, nesër për shembull shqiptarët e Luginës marrin mësim  nga barrikadistët e serbëve tanë në Kosovë, cfarë do të ndodhte…Mendoj se nuk do të ndodhë asgjës, sepse as nk do të mund
tja nisnin kësaj “loje” sepse  ata kanë mbrapa nga shpinda forcat, ushtrine dhe tanket ser be që për 15 minuta vijnë prej Livadhit të  Shehrit apo prej Mucibabe..Dhe do t’i zente  barrikadistët një nga një dhe forcat serbe do t’i pyesnin ata në token shqiptare “sto bre vi hocete, veliku albaniju”..Ja kjo eshte pse lufta nuk ka qen pas dashur të nisej..Pse eshte luftuar eshte luftuar, bravo, ju lumte atyre trimave dhe lavdi ju qofte dhe mos i qoftë i rëndë dheu! Sikur  tmos ishte ajo luftë, jo që popuill kishtes ot më shumë në Luginë por edhe energji, moral do të kishte me snhume ppouppalata, sidomos ajo zonë prej 25 kilometrash do të egzistonte edhe sot.

GECI: NDERTIMI I KAZERMES SE PËRBASHKËT RUSO-SERBE NË NISH SHQIPATRËT MË TË SIGURT NË LUGINË TË PRESHEVËS DHE BALLKAN, SEPSE PAKTI NATO ESHTE EDHE MË E FORTË DHE MË PREZENTE  E CILA KU FUTUR SERBINË NË RRETH, DUKE U NISUR NGA SHQIPËRIA

Presheva jonë: Z.geci kemi përshtypjen se saj hrë nxeht situatA në Preshevë, nxehet edhe në Mitorvicë. Madje disa flasin për projkekte e propozime për coptimin e Kosovës apo kembimin e territoreve. Ju për cfarë jeni Pse dias liderë t¨we Kosovës i shmengen të flasin për Luginën e e Preshevës. Mos po ruhen t’ mos jene faktor “destabilizues” ?

GANI GECI: Unë s’jam për kurrgjë. Duhet pyetur ata ne krye të qeverisë se Kosobvës, sepse ata i kanë frenat për të gjitha ketyre opcioneve dhe janë më fleskibil dhe lopjal në etë drejtim.  Dhe tash e sa vjet ne hahemi me Mitrovicën, Veriu me gabime tona, të asaj qeveria dhe tash krejt tnormal ata i ikin deklatarve për Luginën e Preshevës jo për shkak asaj qe Kosova t’mos jetë faktor “destbilizues”, por pse disa lider tanë në krye te qeveruisë e kanë bishtin e zanun dhe u kry emisoni vlla…Nuk është deshabilite të përkuijdeshesh për vllezërit e tu në kufi, në një vedn fqinjë…të cilët duhet ndihmuar në arst krizash qofshin soaciale apo poltikiash diskriminimi apo dhune duke prtestuar tek ndërkombëtarët. Rusia hiq pa i pasur në kufi po ngrit zerïn… madje edhe dergon dje të ri në kfui tek barrikadstët duke mobilzuar dhe  po kalln zjarm gjeth natën mbi druinjë me serbët tjerë me uniforma ruse për bmrojtur tokën e  huaj..

Po flitet me të madhe ditëve të fundit se kreu i UCK-së ne atë kohë paska qneë një bashkëpuntor i ngusht i Francës dhe në atë kohë siq e dini Bernard Koucner ishte kryeadminsitartori i parë i derguar nga Kofi Anna në Kosovë dhe ai bashke me at komandantin e UCK-së pro Frances i paskan urdhëruar UCK-në qe t mos shkojë askush nga forcat tona në Mitrovicë..por të shkojnë kah të duan, andej në Drenicë, Llap atje ku  ka shqiptarë me se denduri…qesharake apo ?

Tani për tani nuk mund të flitet as për ndrrim e sa për këmbim territoresh, por mund të flitet për gjitha opcionet tjera. Dikur kjo luina e preshvës siq po e qujnaë në emdiat tona, dikur quhej Kosovë Lindore. Tashti atje e k veshtirë te protestojne, apo bllokojnë rrugët sikurse serbët në Kosovë sepse gjithkah je i rrethuar nga forcat serbe Dha gabimet e njëpasnjeshme në Kosovë ka bërë që sot Kosova Lidore eshtë lënë pas dore, madje eshtë injoruar  duke e futur atë në një qorr sokat dhe vështir është me ja gjet fijen, sepse aty tjetër kush pytet dhe e kontrollon. Nje territor është i yti, kur ti e ke nën ktroll apo kur ti e banon.

Dhe sot Serbia, armiku ynë  ka ndërtuar një kazernë, “bondistillin serbë” në mes Preshvës dhe Bujanocit,  baze kjo e rrizkshme jo vetem për  shqipatrërt e Luginës por edhe për Kosovën dhe rajonin. Unënë kuvendin të ksoovës ditë më apre kasha propiozuar si kuindër përgjigje edhe ne forcat tona të FS-kë ndertojn  një kazermë elitë ne Kelmend (Zvecan) pse jo. Kur eshte fjala rreth këtyre kazermave, do të shtoja se ketyre ditëve Serbia dhe Rusia kan nenshkruar nje marreveshjke te përbashkët për ndetimin e një kazerme të përbashklët ruos-serb në nish. Kjo kazermë për mednimin tim do të jetë fat për ne shqiptarët, me nje kazermë të tillë serbo-ruse po aq edhe me fortë dhe e pranishme dom të ejtë pakti i NATO-s në Kosovë dhe ballkan.Ky fat eshte edhe për shqiptarët e Luginës së preshvës  sepse Serbia ska cfarë bënë me keto kazerma, sepse eshte e rrethuar me NATO-n varg e vi ne kufijtë saj, duke filluar me sqhipërinë sia neätre e NATO-s, për të vazhduar me Bullgarinë,  Rumanisë, Hungari dhe bondstilli tonë amerikan në Kosovë.

Për fund do të kasha theksuar se Zeqir Bajraktori, i pari ynë i familjes Geci  nga Llausha sot ka varrin ne prekuple i cili në vitin  1878 ishte varrë në lufte cili kihste shkruar për t’ju ndihmuar  vllezerve tanë shqiptare per t’u cliruar. Dhe ai e kishte lenë amanet familjes se aty ku të vrahem ate edhe me vorrosni.  Kam nje flet arrest nga Serbia siq shume ish-luftetare tane të UCK-së s. Unë s’kam qene në Preshevë edhe spe kemi luftuar përreth kufiri me Kosovën Lindore..por një ditë kur ajo eshte gatshme, për 2 orë, veq me leni kohe t’i ndrroj teshat,  do të më keni aty.

SHPËRNDAJE