UEFA njoftoi hapjen e një procedure disiplinore për incidentet në ndeshjet e fundit kualifikuese për Euro 2024 kundër Federatës rumune, pas ndërprerjes së ndeshjes së tyre kundër Kosovës, për shkak të thirrjeve kundër pavarësisë së tyre, si dhe ndaj Federatës kroate për ndeshjen Kroacia – Armenia.Në rastin e Rumanisë, dosja është për shkak të incidenteve në ndeshjen e tyre në shtëpi më 12 kundër Kosovës (2-0), sipas UEFA-s për shkak të bllokimit të aksesit, ndezjes së flakadanëve, hedhjes së objekteve, mesazheve provokuese të natyrës ofenduese dhe raciste.Ndeshja e luajtur në Arenën Kombëtare në Bukuresht është ndërprerë për gati një orë pasi lojtarët kosovarë kanë vendosur të largohen nga fusha për shkak të thirrjeve dhe pankartave të shfaqura në tribuna kundër pavarësisë së vendit ballkanik, shkruan agjencia e lajmeve spanjolle EFE.Mezi nëntëmbëdhjetë minuta pas ndeshjes, anëtarët e Kosovës u larguan nga fusha pasi panë një pankartë të vendosur në një nga pjesët e pasme të stadiumit ku shkruhej “Kosova është Serbi” dhe dëgjuan thirrjet “Serbi, Serbi”.UEFA bëri me dije se ka hapur dy dosje të tjera kundër Kroacisë, njëra prej tyre për sjellje raciste të tifozëve të saj në ndeshjen kundër Letonisë (5-0) më 8, në të cilën disa tifozë shfaqën një flamur fashist të përdorur gjatë Luftës së Dytë Botërore.Tjetri i përgjigjet incidenteve publike në përplasjen e luajtur në fushën e kombëtares armene (0-1), në datën 11, për të cilën UEFA ka nisur një procedurë edhe ndaj federatës armene për bllokimin e akcesit të publikut, mesazhe provokuese me karakter politik, ndezja e flakadanëve dhe vonesa në start.

SHPËRNDAJE