femen putin (2)PARIS, 6 qerhsor –Vladimir Putin nuk ishtë i mirëpritur dje në Francë për Femen. Disa orë para ardhjes së Presidentit rus në Paris për të përkujtimeve të 70 vjetorin e landings Normandisë, një aktivistëe ukrainase “Femen” u bëri “atentat” n mes ditë presdineti rus duke  shkatërruar statujën e tij prej dylli me thikë te ekspozuar në Muzeun Grevin, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

puttooAjo goditi utinin  me thike në gjoks, duke shkruar me “gjka”, ngyre te kuqw “Kill Putin“. Aktivistja ukarinase nga  Femen me krenari shkaterroi bsin e Putinit prej dylli  duke broohortiur poshte  “diktatori Putin” ! Aktivisteja e re eshet arrestuar dhe dërguar ne stacionin policore nga pas atij gjesti ..Vladimir Putin u shtrirë në dysheme para statujave tjera të Huan Karlos, Barack Obama, Angela Merkel dhe Francois Hollande.

SULM I PARË NË MUSEUM GRÉVIN

puttinn111

Ju faleminderit për mirëkuptimin!

Grevin Muzeu tha ai dënoi “akte të tilla të degradimit”, në përgjigje të gazetës “Le Figaro“. Kjo është hera e parë që muzeu Paris po përballet me një degradim të statujave dylli për arsye politike. Vladimir Putin është në Paris të enjten për të marrë pjesë në përkvjetor të  70 vjetorin e zbarikmeve në Normandi.

 

 

 

 

 

 

SHPËRNDAJE