Britania e Madhe dhe Republika e Irlandës janë favoritët më të mëdhenj për të pritur Kampionatin Evropian të Futbollit në vitin 2028 dhe dje (e mërkurë) kanë paraqitur kandidaturën e tyre zyrtare, ashtu siç ka bërë edhe Republika e Turqisë.

Pra të mërkurën ka skaduar afati për aplikime nga vendet që duan të organizojnë Euro 2028.

Më së shumti vëmendje tërhoqi aplikimi i Britanisë së Madhe dhe Republikës së Irlandës, të cilët janë favoritët kryesorë dhe me shumë gjasa për të fituar këtë betejë.

Janë propozuar edhe 10 stadiumet nga britanikët. U vendos që të luhej në gjashtë stadiume në Angli dhe nga një në Republikë të Irlandës, Irlandën e Veriut, Skoci dhe Uells.

Por pasi Anglia ka shumë stadiume të shkëlqyera, disa duhej të hiqen nga lista. Fakti që stadiumet e klubeve më të mëdha në Angli, si “Old Trafford” i Man United, “Anfield Road” i Liverpool dhe “Emirates Stadium” i Arsenalit, u tërhoqën menjëherë nga fakti që ata nuk u përfshinë në këtë projekt të madh për djepin e futbollit.

Stadiumet e raportuara nga britanikët

Britanikët regjistruan stadiumet e mëposhtme: St. James Park (Newcastle), Etihad (Manchester), Villa Park (Birmingham), Stadiumi Everton (Liverpool), Wembley (Londër), Tottenham Hotspur (Londër), Principality Stadium (Cardiff), Hampden Park (Glasgoë), Casement Park (Belfast) dhe Aviva Dublin (Dublin).


Britania e Madhe dhe Republika e Irlandës kanë për kundërshtar Turqinë, e cila gjithashtu paraqiti kandidaturën e saj për organizimin e Kampionatit Evropian. Vendimi përfundimtar do të merret në shtator.

SHPËRNDAJE