bindddU.S. Vice President Joe Biden and his wife Jill Biden

 

Nën Presidenti amerikan Joe Biden javën e ardhshme dhendet per  për vizitë në  Serbi dhe Kosovë, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë, trasnmeton agjenmcia e lajmeve “Presheva Jonë”

Suipa sburimeve t enjejta nën presidentit Biden do të zhvillojë një vizitë në Ballkan nga 15 deri 17 gusht pikrisht ne Beograd (për te burgosurit e Guantanamos) dhe Prishtinë (emrin e rrugës së djalit)

Biden do të takohet në Beograd me presidentin serb Tomislav Nikolic dhe kryeministrin Aleksandar Vuçiç, një takim do të jetë në Prishtinë me presdientin e Kosovës Hashim Thaçin dhe kryeministrin Isa Mustafa.

Muajin e kaluar Shtetet e Bashkuara transferuan në Serbi dy të burgosur nga burgu i Guantanamos. Sekretari i Shtetit John Kerry e falenderoi Serbinë për gjestin humanitar për pranimin e tyre.

Në Kosovë ndërkohë, në qershor, një prej rrugëve të vendit, segmentit Gjilan-Ferizaj, pjesë e rrugës për në bazën ushtarake amerikane në Bondsteel, iu vu emri Beau Biden, për të nderuar djalin e nën presidentit Biden, i cili humbi jetën në 30 maj, 2015 nga sëmundja e kancerit në tru. Beau Biden kishte shërbyer në Kosovë në vitin 2001 si këshilltar ligjor i qeverisë.

 

….

Zëvendëspresidenti Joseph Biden do të paguajnë nga 15 deri 17 gusht në vizitave në Beograd dhe Prishtinë, tha Shtëpia e Bardhë.

Biden do të takohet në Beograd me presidentin serb Tomislav Nikolic dhe kryeministrin Aleksandar Vuçiç, një bisedë do të jetë në Prishtinë me Kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa.

Zëvendës-presidenti i SHBA do të vizitojë të qëndrojë me gruan e tij. Çifti do të marrë pjesë në hapjen e rrugës në Kosovë, e cila do të mbajë emrin e djalit të tij, Bo Joseph Biden III, i cili vdiq nga kanceri në vitin 2015. Rruga do të quhet djalin Bajden “si shenjë respekti dhe mirënjohje për kontributin e tij për Kosovën,” sipas një njoftimi për shtyp të Shtëpisë së Bardhë.

SHPËRNDAJE