homazheSulmet e së enjtes në Mynih kanë prekur edhe shqiptarët nga Lugina e Preshevës. Eshte mesuar ka mësuar se në mesin e nëntë viktimave katër janë nga Kosova, Shqipëria dhe Presheva. Mësohet se viktima nga Presheva është një djalë 14-vjeç. Ndërkohë, gjashtë persona nga Lugina e Preshevës janë të zhdukur që nga dita e sulmeve në Mynih. Ata për dy ditë ishin të strehuar në “Mek Donald’s”. Katër prej tyre janë identifikuar dy gra me dy fëmijët e tyre nga fshati Geraj i Preshevës, ndërsa  një person nga Bujanovci me nipin e tij ende nuk janë identifikuar, por njihen edhe si të zhdukur.

Kurse, Lumnije Azemi 44-vjeçe mësohet se është plagosur nga ngjarja e Mynihut. Ministria e Jashtme e Kosovës ka njoftuar zyrtarisht se tre prej të vrarëve në Mynih janë shtetasit kosovarë Armela Segashi, Dijamant Zabërgja, si dhe shqiptarja Sabina Sulaj e cila është në identifikim e sipër.

Sulmet e djeshme ne Mynih kane prekur edhe shqiptaret nga Lugina e Presheves te cilet ende gjenden te strehuar nga podrume afer MaCdonaldit.  Nga Gjermania keshte mesuar se gjashte persona  nga Lugina e Presheves  jane te zhdukur qe nga dita e sulmeve ne Mynin. Ata jane kryesisht  grae femije. Kater prej tyre jane idetifikuar dy gra me dy femijet e tyre nga fshati Geraj te Presheves, ndersa  nje person /nga Bujanoca/  me nipin e tij ende nuk jane idetifikuar por njihen ende si te zhdukur. Nga gjashte persona te ngonjuar, strehuar ne podrume nje nene me te birin e saj jane liruar ne percjellje te policise, te cielt me pas jane urdheruar t mos dalin nga banesat e tyre e rrethuar nga policia gjermane.(el.spBallaknWeb)Germany Munich Shooting

 

SHPËRNDAJE