Bazel, 30 tetor  -Pritja e tmerrshme për te rene shqipare nga Kosova e cila jeton dhe vepron ne bazel te Zvicres Arta Shabani (16) e cila kishte nevojë për një organ për të mbijetuar, ishte operuar në Spitalin Universitar të Cyrihut të shtunën e kaluar, njfton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra duke ju referuar burimeve te Blick

Artës nga Kosova në Zvicër po i vijne ditë të arta. Ajo mund të vazhdoje të jetojë, më në fund e gjenë një mushkëri

Arta vuan nga fibrozë cistike, një sëmundje gjenetike që çon në infeksione të traktit respirator. Ajo kishte pritur për një transplant në Zvicër për më shumë se një vit. Vjaza nga Bazeli 16-vjeçarja tregon historinë e saj në llogarinë e saj Instagram “artiproblems” nga rreth 35,000 përdorues të internetit.

 

Arta Shabani (16) jep lajmi e gezueshem, ajo më në fund mori një mushkëri të re dhe u operua të shtunën. Ndërhyrja u krye nga një ekip kirurgësh nga Spitali Universitar në Cyrih. Ishte koha që gjendja e të riu ishte përkeqësuar ndjeshëm gjatë javëve të fundit. Vajza duhej të ventiloheshin më shumë se 20 orë në ditë për të mbijetuar, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra

CEO i Swisstransplant Franz Immer shprehu kënaqësinë e keitj suksesi duke u shrpehur se  “Ne jemi shumë të lumtur që kemi gjetur një mushkëri të re për Arta. Ne i duam atij shumë forcë për javët e ardhshme, gjë që nuk do të jetë e lehtë.” Tani kosvarja do të duhet të pushojë. Nëse gjithçka shkon mirë, ajo duhet të largohet nga spitali brenda 6 deri në 8 javësh.

Aktualisht, më shumë se 1,500 njerëz ne Zvcer janë duke pritur për një transplantim, kujton Profesor Franz Immer, drejtor i Swisstransplant.

SHPËRNDAJE