aksideePesë turistë sllovakë kanë humbur jetën në një aksident rrugor në Serbi. Ne mesine 14 udhëtare tjere jane lenduar rende te cilet jane shtrire urgjentisht ne spitaline aferm.  (Nehoda slovenského autobusu v Srbsku, 5 ľudí je mŕtvych“) Autobosi me të cilin udhëtonin, ka dalë nga rruga dhe është rrëzuar, raportooj e mediat slovake, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

aksiddNgjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm në autostradën Beograd-Nish. Autobusi me 29 pasagjerë dhe dy shoferë ka qenë duke u kthyer në Sllovaki nga ishulli Korfuz i Greqisë. Shkaku i aksidentit nuk është ende i paqartë. Heitme tpo vzahdoj emes pollicise serbe dhe sllovake te cilet kane arritzur ne vendin e ngjajes.

 

Autobusi sllovakisht në aksident ka vdekur të martën në mëngjes në Serbi të paktën pesë persona. Ministria e Punëve të Jashtme, numri i konfirmuar të vdekur, por që më shumë lëndime turistët janë shtruar në spitalet e afërta. “Vendi i kemi dërguar konsulli tonë në Beograd. Gjithashtu, Atasheu i Policisë. Kjo është ajo ku konsulli Çeke, sepse ka gjoja pasur edhe turistë çekë,” tha ai për TASR, drejtor i Departamentit për shtyp e Ministrisë së Punëve të Jashtme Igor Skoček faktin se ndihmë turistike në vend tashmë ajo siguron Konsulli i Nderit të Nishit.

SHPËRNDAJE