Preshevë, 17 maj  -Zvicra n’zor nga shqiptaret, dje nga trafikantet e droges sot nga mashtrueset, qudi nga femrat?!. Pas rastit ne reperes Loredanas Zefit (nga Ferizaj) e cila mbushi gazeta zvicerane dhe shqiptare idteve te fundit, pasi kishte vjedhur rreth nje milion franga si “avokate”, policia zvicerane ka zbuluar një tjeter rast, mashtruese kjo e cila eshte paraqitur si “mjeke” e rrejshme.  Kosovarja I.K e lindur ne Biene si “mjeke” te cilen policia e ka arrestuar sot (“Polizei nimmt Fake-Ärztin fest”) ka arritur te vjedh mbi 200.000 CHF klienteve zviceranë dhe shqiptar, shkruar agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Presheva, duke ju referuar burimeve te policise dhe mediave zvicerane.

Albinfo: Dr. I… K… mjekja qe i bie ciftelisë. -Cfare po ngjet me kosovarët në Zvicër?! Do zbardh imazhin, do nxije imazhin e Kosovës?!

“Policia arreston doktoreshën e  rreme (“Polizei nimmt Fake-Ärztin fest”) eshe ky titulli qe ka pushtuar sot faqet e para te gazetave zvicerane. Policia kontrolloi shtëpinë e mjekut të gabuar në kantonin e Schaffhausen.

Kjo eshte kosovarja I.K nje doktoreshe e rreme që kishte mashtruar fqinjet e saj. Një sipërmarrës në Schaffhausen thotë se i dha më shumë se 200,000 franga një gruaje të re, e cila e bëri atë të besonte se ajo po punonte si “mjek” në një kabineti.

Ajo ishte mobilizuar me kohe për te mashtruar. Ajo madje eshte promovura dhe ju eshte bere marketing si “doktoreshe” nga nje portal albanofon  me emrin “Albinfo” (Un portail d’informations albanais a dressé le portrait de la fausse doctoresse. “) qe drejtohet nga dr. Bashkim Hyseni. Por pas zbulimit te policise, del se kosovarja ishte thjeshte nje “mjeke” e rreme, Albinifo ka terhequr shkrimin qe kishte shkruar e lavdëruar ate. (“Dr. I… K…: Mjekja që i bie çiftelisë” me ket titull per Albinfo ka thëne se “Nuk hezitoj asnjëherë të flas shqip me pacientët që vijnë në ordinancat tona në Thalwil dhe Rüschlikon”). Policia po ben hetime, dhe ende nuk ka kuptuar se kishte paguar apo jo kjo “mjeke” kete portal per te shkruar per te, per t’i bere reklame.

Sipas gazetave zvicerane “Në Facebook-in e kesaj shqiptare shohim ate me nje mantele të bardhë dhe rreth qafe nje stetoskop, kane shkruar gazetat zvicerane, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Megjithatë, në kundërshtim me atë që mund të besohet, gruaja e bukur e re 36 vjeç, që jeton në kantonin e Schaffhausen, nuk është mjeke, pas hetime ka konstauar policia, duke apeluar tek qyteret te ken kujdes nga mashtimet e kesaj “mjeke” flace. Sipas gazetes “20Minuten” kjo Kosovare, nuk bënte asgje, me shume se luante nje rol te “mjekes” duke i vjelur viktimat e saj.

Njëri prej tyre do të ishte fqinji i tij, Georg *. Kontraktuesi thotë se ai i dha 212,000 Imera I. Sipas tij, gjithçka filloi në dhjetor 2017: “Gruaja ime dhe unë ishim duke ngrënë drekë kur erdhi tek ne për të na kërkuar 40,000 franga.” Ajo u tha atyre gjoja menaxhoi një praktikë mjekësore në kantonin e Cyrihut me kolegun e tij Klaus *. Paratë do të përdoreshin për të paguar për medikamente. Për të siguruar çiftit, Imera I. (I.K) tha se do të fitonte 30,000 franga në muaj, gjë që do t’i lejonte që t’i paguante shpejt.

Zvicerani: Shqiptarja u përpoq të më argëtojë me bukurinë e saj

Pas fitimit të besimit të bashkëshortëve, të tridhjetat do t’u kërkonin disa kredi të tjera, duke pretenduar probleme të vogla financiare në zyrë. Në përgjithësi, Georg dhe gruaja e tij thonë se i dhanë 212’000 franga për “mjekesha”. Deri më sot, ende nuk i kanë parë paratë e tyre.

“Ajo nuk u ndal në asgjë dhe u përpoq të më tallte me bukuri”, kujton sipërmarrësi, i cili më në fund paraqiti një padi kundër saj në mars të këtij viti për mashtrim dhe tituj të rremë. I kontaktuar, policia e Schaffhausen nuk flet për rastin për shkak të hetimeve në vazhdim. Nga ana e saj, Imera I. (I.K) nuk donte të fliste edhe për akuzat.

Pas disa ditësh, ajo duhej ta zhdukë duke dëgjuar se kishte kërkuar para nga disa pacientë. Njëri prej tyre, një pensionist 81-vjeçar, thotë se i dha Imerës 16.000 franga. Edhe ajo shkoi për të marrë paratë nga shtëpia e saj. Është e paqartë nëse oktagarianja ka parashtruar gjithashtu një ankesë kundër saj.

Kosovarja  “Imera I” (I.K) si një doktoreshe e rreme, kjo vajza e re eshte deklaruar se ka studiuar në Universitetin e Cyrihut. Nga ana tjeter “20 Minuten” arriti të marrë dy dokumente që duket se vërtetojnë deklaratat e saj: një pranim në studimet mjekësore dhe një diplomë promovimi, të lëshuar nga universiteti gjermanishtfolës në emër të Kosovares. I kontakuar, shkolla e mesme, megjithatë kuptOhet se është e rreme dhe e saktë që Imera I. nuk është regjistruar kurrë në Universitetin e Cyrihut. Cka po ngjet me shqiptaret e Zvicrës?! Do zbardh imazhin, do nxije imazhin e Kosovës?!, ka pyetur ne fund agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

SHPËRNDAJE