thaqqqiiq11Sofie, 1 qershor -Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, i cili po merr pjesë në samitit e SEECP-së në Sofi, ka zhvilluar edhe një takim bilateral me homologun e tij serb,  Tomislav Nikolic.

Burime të afërta me kabinetin te presidentit kryeministrit Thaçi e kanë konfirmuar  per “Presheva jone” se një shtrëngim duarsh eshte bere  ne Sofie mes kreut të parit te  Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentit serb, Tomislav Nikoliç.duke mos dhene detaje se per care eshte biseduar. Do theksuar se thaci dhe Nikolic shtrenguan duart forte edhe pse qe ty para ca vitesh kishin refuzuar nje gje te tille (“Nikolić: Ja se ne bih rukovao s Tačijem!”)

Por, agjencia e lajmeve “Presheva jone” nga burimet diplomatike e saja ka mesuar se Thaci me të parin e Serbise, vec perspektives se dialogut Prishtine Beograd ne Bruksel dhe asociacionin e komunave serbe (AKS) kane biseduar edhe per per (mos) anulimin e fletë arrestit te Interpolit.

 

 

SHPËRNDAJE