aajananassGjenevë, 12 nnentor  -Sot qindra shqiptare, zviceran dhe te huaj në Zvicër protestuan para ndërtesës së OKB-së në Gjenevë me moton “kërkojmë drejtësi për Astrit Deharin”. Ata denoncuan njezërit padrjetiste ne burgjet kosovare dhe kapjen eshtetit nga mafia politike. Lidhur me vdekjen e Astriti te VV ne burg, organizatret kane kërkuar drejtësi dhe per te ndeshkuar autoret nga OKB dhe organizmat nderkombëtare permes një letreje,   njofton agjencia e laemeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

 

Astriti dhe Flamuri kombëtar bashkoi shqiptaret dhe subjektet politike ne Gjenevë. Ata ngriten zerin kunder padrejtësive dhe kapjes se shtetit të Kosovës nga mafia politike

 
vetvgggNën organizimin e Lëvizjes Vetëvendosjes ne Zvicer tubimi per Astrit Deharin nisi me nje minute heshtje. Kjo protestë organizohet për shkak se më 5 nëntor 2016 është lajmëruar vdekja në burg e aktivistit politik Astrit Dehari (26 vjeç) anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje), i rritur në Zvicër , i paraburgosur në bazë të provave të rrejshme të fabrikuara nga pushteti kriminal.

 

Ne kete proteste te madhe ne Gjenevë u pane pos personalieteteve dhe aktivsteve te VV edhe nga parti tjera shqiptare madje edhe nga koalicioni qeveresis si dhe zviceran dhe te huaj tjere. Me kete mund te thuhet se Astriti dhe Flamuri kombëtar bashkoi shqiptaret deh subjketet poltike ne Gjenevë. Ata ngriten zerin kunder padrejtësive dhe kapjes se shteti te Kosovës nga mafia politike. N  eprtesten e stome ne Gjenve para palalti te OKB-së ishin mergimtare nga mbare viset tona . pos nga Kosova e Shqiperia edhe nga Maqedoni, Ulqini, Presheva e Janina.

Pjesemarresit e tubimit me moton: “Kërkojmë drejtësi për Astrit Deharin” pos flamujve kombëtar ne duar mbanin edhe afishe me mbishkrime kresisht ne gjuhen angleze dhe frënge ku kerkohet drejtesi dhe ndeshkimi i dorës se zeze qe bene kete veper kriminale, duke lënë të vdekur ne burg Astrit Deharin, derisa Serbia po liron kosovarët nga burgjet serbe?!

Ndërsa afishet e përdorura me këtë miting prodrjetesise dhe asnti qeverise mafioze ishin:  Drejtësi për Astritin; Lironi të burgosurit politikë; Ndal diktaturës Thaçi&Mustafa etj. Jane thirrur po ashtu zëshëm parullat si:  “Drejtesi për Astritin”,  “Poshte qeveria”, “Liri për të burgosurit politikë” etj. (“Justise for Astrti & Justice pour Astrit”, “Crime d’Etat”, “Demission de gouvernement criminel”, Assassinat Poltique”, “Liberté pour le prisonniers politiques”) .. pra ishin këto vetem disa parrulla dher afishe që mabnin ne duar sot qindra protesutues para pallatit të OKB-së ne Gjenevë te cilet kerkuan drejtesi per Astrit Deharin dhe lirimin e të gjithe të brugosurve tjere politik ne Kosove te cilet u prangosen pse  ngriten zerin per rujatjen e integritetit territprial te Kosovës duke qe refuzuan cdo pëllëmbë toke Kosove per sllavet.

 

Protestuesve ju drejtua kryetari i deges se VV ne Zvicer Muje Shala. Ai ne emër te VV dhe komunitetin shqiptar ne Zvicer kerkoi drejtesi per jeten e humbur te veprimtarit dhe aktivisti te shqura te Vetvendosjes Astrit Deharit. Fjalen po ashtu e mori edhe Alban Baftiu nga radhet e VV i cili akuzoi shtetin e Hashim Thacit dhe bandave tjera ne kreun e qeverise së Kosovës.

“Sikur lideret e kolacionin te qeverise se Kosovës ashtu edhe drejtesi kosovare po ju shmanget vrasjes se aktivistit te VV ne burgon e Prizrenit. Po bëhen një javë nga vdekja e aktivistit Astrit Dehari dhe ende askush nuk ka dhënë përgjegjësi…” thane folesit gjate kesja proteste. Ne fund orgnaizatre e protestes “Drkedtesi për Asrtrit deharin” ju jane drejtuar me nje leter OKB-së dhe organiazatve tjera nderkombetare nga te cilet kërkohet ndihmese per te ndëshkuar pergjegjesit e humbjes se aktivistit te VV Astrti Deharit ne burgun e Prizrenit te kontrolluar nga shteti i SHIK-istave si Xhavit Haliti, Hashim Thaci dhe Kadri Veseli.

vetbebefprostteas

 

SHPËRNDAJE