Besim Spahiq, ka thënë se dinastia serbe, Karagjorgjeviq dhe familja e tenistit Novak Gjokoviq janë me prejardhje shqiptare. Ai kohë më parë në një tribunë të mbajtur ka nxjerr në pah shumë të dhëna sipas të cilave praktikisht gjithçka rrjedh nga shqiptarët, thekson portali më i madh rus, Sputnik, trasnbmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Presheva Jonë:  Novak Gjokaj, Personality of the Year 2016

Profesori i rregullit i Universiteti të Sarajevës, i cili vlen si njëri nga teoricientët me të famshëm në rajon në aspektin politik, merret edhe me publicistikë dhe teori të kulturës.

“Thonë, Novak Gjokoviqi është i ynë – serb. Qysh serb, kur është Gjokaj, ehste nje  shqiptar nga Tuzi dhe kur vëllai i tij edhe më tej quhet D. Gokaj”, ka thënë Spahic.

 

Ne baze te ketyre deklaratave dhe deshmive te prof.dr. Spahiq nga Sarajeva  per teniserin më te mirë në botë Novak Gjokovic se eshte me origjinë shqiptare, redaksia së  “Presheva jonë” si e vetmja agjenci lajmesh në Luginen e Presheves ka vendosur qe në seancen e ardhshme redaksionale ta hedh ne shqyrtim per te shpallur vendasin dhe  bashkëkombasin Novka Gjokaj për  “Personalitet të vitit 2016” (“Novak Gjokaj, Personality of the Year 2016”)

 

Nëse eshte gjithecka OK, Gjokovic pritet te ftohet në Preshevë për  ta marrur mirënjohjen. Agjencia “Presheva jonë” deri tash për personalitet te viti ka shpallur diplomaten zvicerane Micheline Calmy-Rey, Granit Xhakën, Kyremnistrtin shqiptar Edi Ramës, pas vizites së tij ne Preshevë, Bustin e “Skendrebeut” ne akull  në Gjenevë etj…

 

 

SHPËRNDAJE