Pragë, 12 shtator -Para ca ditesh ne Prage ka ndohdur nje aksident i rende me snje kaioni dhe trtenit lokal. Sipa spolcise ceke nje mesoburre, shofer i kamionit të një kompanie nga Presheva (68) është arrestuar në Republikën Czecheke dhe do të qëndrojë në burg në pritje të gjykimit, nën dyshimin për fajësinë e përplasjes së një kamioni dhe një treni në një pikëkalimi, njofton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”.

Si rezultat i një përplasjeje në një autostradë, një tren me pasagjerë 220 pasagjerësh u hodh nga binarët, duke lënë tetë të plagosur dhe duke shkaktuar dëme materiale prej rreth 1.4 milion euro.

Një gjykatë në Pragë vendosi të dielën që shoferi i kamionit, i cili u mbajt në paraburgim qysh të Premten pasi u ekzaminua në spital, mbetet në burg.

Policia është duke e ngarkuar atë me një dëmtim të qëllimshëm të sigurisë dhe dëme që vijnë nga treni që kërceu jashtë një hekurudhe. Ai përballet deri në tetë vjet burg.

Deri më tani, ai nuk ka deklaruar pse qëndroi në këmbë midis rampave të ulura dhe nuk e zbriti nga kalimi – tha zëdhënësja e policisë Czecheke Eva Kropachova për Czechekun CTK.

Inspektorati Hekurudhor Czechek bëri të ditur se të Premten e kaluar pasdite, një kamion me targa serbe hyri në një vendkalim hekurudhor në Uhzinyves afër Pragës, megjithë sinjalin se rampat po zbrisnin dhe më pas, kur ato u ulën, mbeti në këmbë për dy minuta, pa u përpjekur të hiqte kamionin. , derisa një tren pasagjerësh e goditi.

SHPËRNDAJE