newwwGazeta prestigjioze New York Times ka raportuar për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, në burgun e Prizrenit, njofton  agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Opozita kosovare akuzon qeverinë për vdekjen e njërit prej anëtarëve të saj, ndërsa në mjediset e policisë, si pyetje swirled se ku dhe si vdiq studenti 26-vjeçar mjekësore. (“An opposition party in Kosovo blamed the government on Sunday for the death of one of its members“) shrkuan agzeat er njohur amertikane New York Times, transmeton “Presheva jonë”

Policia nëpërmjet një deklarate se aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Dehari vdiq të shtunën në rrethana ende të paqarta, ndërsa një autopsi është paralajmëruar të bëhet për të sqaruar e vdekjes së tij.

Lëvizja fajësoi qeverinë për vdekjen Deharit dhe shprehu dyshime rreth raporteve të medieve, të cilat sugjeronin se ai mbërriti i vdekur në spital, për shkak të dyshimeve se kishte konsumuar medikamente

Opozita ka kërkuar llogari nga policia, zyrtarët e burgjeve dhe prokurorët lidhur me rrethanat në të cilat ka vdekur Dehari dhe nëse kjo ka ndodhur në burgun ku ai po mbahej ose në spital.

“Vdekja e aktivistit tonë Astrit Dehari është përgjegjësi e drejtpërdrejtë e shtetit, sepse Astrit vdiq ndërsa mbahet në burg dhe për shkak se Astriti dhe të tjerët po akuzoheshin me akuza të pista dhe të papërcaktuara,” tha kreu i Vetëvendosje, Visar Ymeri në një konferencë shtypi .

Prokurori i Prizrenit, qytet 84 kilometra e (50 milje) në jugperëndim të kryeqytetit, Prishtinës, ku Dehari gjeti vdekjen, tha se ai u transportua në spital pa shenja jete. Por ai tha se janë në pritje të rezultateve të autopsisë për të përcaktuar nëse vdekja ishte aksidentale, vetëvrasje ose një vrasje, përcjellë “Bota sot”.

Familja Dehari ka kërkuar një mjek të pavarur t për zbardhjen e autopsisë.

“Deklaratat institucionale kualifikojnë vdekjen e djalit tonë si të dyshimtë dhe kontradiktat në deklaratat e institucioneve të ndryshme janë shumë shqetësuese për ne”, kanë thënë të afërmit e tij në një deklaratë.

“Ne insistojmë që në asnjë mënyrë autopsia të mos bëhet pa praninë e mjekëve të përcaktuar nga familja.”

Ministria e Drejtësisë tha se do të respektoj dëshirën e familjes për të patur një vëzhgues të jashtëm në grupin e ekspertëve sa i përket autopsisë.

Dehari dhe pesë aktivistë të tjerë të Vetëvendosjes u arrestuan si të dyshuar, për përfsihrjen në një sulm me mortajë me mortajë dore në drejtim të pjesës së jashtme të Parlamentit të Kosovës, në fillim të gushtit.

Sulmi i 4 gushtit ka ndodhur në mes të tensioneve politike lidhur marrëveshjen e gushtit të vitit 2015 për përcaktimin e kufirit me Malin e zi.

Partitë opozitare kundërshtojnë marrëveshjen, duke argumentuar se me këtë marrëveshje shteti i Kosovës ia dorëzon një pjesë të territorit Malit të Zi. Ata gjithashtu janë kundër një marrëveshjeje që u jep më shumë kompetenca serbëve në Kosovë.

Ligjvënësit e opozitës e kanë ndërprerë punën parlamentare në Kosovë për më shumë se një vit duke përdorur gaz lotsjellës, mjete fishkulluese dhe ujë.

Jashtë parlamentit, protestat nga mbështetësit e opozitës në mënyrë u bënë rutinë ndërsa nuk munguar as përleshjet e dhunshme me policinë.

SHPËRNDAJE