trumppsssPreshevë, 9 nentor  -Flitet se nje numer i madh i shqiptareve si ne ballkan ashtu edhe ne Amerike ishte duke lobuar ne krah te presidentit te posazgjedhur Donal Trump.  Në kulmin e fushatës presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës,  këngëtarja shqiptare Bleona Qereti tregon se është jo vetëm admiruese por edhe mbështetëse e Donald Trump. Ajo ka postuar një foto të sajë me presidentin Trump. Me sa duket, këngëtarja tashmë e famshme në Amerikë, ka dashur të tregojë përkrahjen e saj dhe shqiptareve për Trump.

E permendem ne titull emrin e Hashim Thacit sepse, sipas burimeve te agjencise së lajmeve “Persheva Jonë” ai eshte duke e kërkuar telefonat, kontaktin me këngetaren e njohur Bleona Qereti qe pak a shume dihet pse. Ne fakt edhe pse Thaci perkrahu Clinton e cila kishte venë edhe ate një spot elektoral. Qe nga shume kush u komentua a thua sikur t’mos e kishe venë Thacin ne këte spot a do të fitonte Clinton  ?  Sidoqfte, pamveresisht nga keto dhe pas vizites se prokuroti amerikan ne Kosovë, nje gje dihet se Thaci eshte i pari nga personalitet ne bote qe uroi presidentin e ri  te Amerikes Donald Trump, per cka nuk dihet pse bash i pari ?! Po nuk dihe tje gje pse ai e ekron Bleona Qeretin apo tekstitin shqiptar ?. ka shkruar agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

Pas këngëtarja shqiptare Bleona Qeretit që i mbështetje të Donald Trump, kishte dalur publikisht edhe nje shqiptar por jo kengëtar, as gazetar, por nje taksist me emrin Uljan Kolgjegja ne Tiranë. Per këte kane raportuar  edhe mediat boterore, (Der Spiegel, te Fox News deh AP) njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Militanti me i madhe i Trump eshte nje shqiptar, kane shkruar agjenci e boterore. “Donald Trump duket një njeri shumë i drejtë. Nuk është si këta politikanët shqiptarë që fusin lekët nëpër xhepa e janë hajduta. Ai është biznesmen dhe s’ka nevojë për lekë, besoj që do bëjë diçka më shumë. Trumpi do heqë farën e keqe në Amerikë”,- citohet të ketë thënë Uljan Kolgjegja, që tani është bërë senzacion nëpër mediat më prestigjioze të botës nga Der Spiegel, te Fox News deri te Asociated Press, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Kolegjergji  tha se ai beson se Tramp të bëjë një ndryshim në mbarë botën, nëse zgjidhet në nëntor.

Por para Bleona Qeriteti dhe ketij shoferi taksie qe duket se  e ndjekin mire agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” e cila ehste mediumi i pare qe kishte paralajmeruar fitoren e kandidatit Donald Trump me shkrimin analitik nje jave paar zdjeve e (2 nëntor ) me titull: Presidenti i ardhshëm i Amerikes e ka emrin Donald Trump! ..te cline agjenci lajmesh ne opinon tashme e qujane here oktapadi shqiptar e here “Nostradamusi nga Presheva”.

 

Ja se cafre i ka shkruar Këngëtarja Bleona Qereti presidenti te ri amerikan trumop

Pas fitore, këngëtarja Qereti ka uruar Trump me anë të një statusi në rrjetet sociale, gjersa nuk ka nguruar që ta bëjë këtë gjë duke i dërguar mesazh privat në telefonin e tij, për t’i shprehur urimet e saj.

“Urime të përzemërta për fitoren në këto zgjedhje. Një fitore më se e merituar! Kjo është një natë historike për Amerikën. Përshëndetje të ngrohta nga Bleona”, kanë qenë fjalët e saj në mesazh.

Bleona ka publikuar në Facebook screenshot (prerjen e fotografisë), ku me ç’rast ka zbuluar fjalët që ia ka transmetuar presidentit të ri, teksa më vonë ka publikuar edhe një fotografi me të.

Ajo është bërë kështu figura e parë shqiptare që i ka dërguar mesazh privat Donald Trump për t’i shprehur urimet për fitore.

shipjjaaa

SHPËRNDAJE