trumpppI mposhti të gjithë, fillimisht republikanët tradicionalë në garën brenda partisë së tyre, e më pas edhe demokratët në zgjedhjet presidenciale. Ky është Donald Trump, Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke ju referuar rezultave zyrtayre te shpallura nga komioni zgjedhor ne Uashington

Manjati njujorkez i pasurive të paluajtshme ka befasuar me rezultatin e arritur duke siguruar 288 vota elektorale.

 

Vetë Hillary Clinton ka telefonuar presidentin e zgjedhur të SHBA dhe e ka uruar atë për fitoren

 

“Sapo mora njëtrump telefonatë nga Hillary Clinton dhe ajo na përgëzoi të gjithëve për fitoren tonë. Unë e falenderova atë për fushatën elektorale të ashpër që zhvilluam bashkë. Hillary ka punuar gjatë dhe i shpreh mirënjohjen për atë që ka bërë për vendin tonë. Është koha që Amerika të shërojë plagët e përçarjes dhe republikanët dhe demokratët përgjatë vendit të bëhën bashkë si një komb i bashkuar”, nisi fjalën e tij Trump.

Tashmë është zbuluar edhe lista e shteteve ku kanë fituar vota kandidatët për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe Hillary Clinton.

Mund të vërehet qartë se në shumicën e shteteve më të mëdha ka fituar bindshëm kandidati nga radhët e republikanëve Trump, për të cilin ishte përfolur shumë gjatë fushatës zgjedhore.

Shtetet e fituara nga Clinton

trumppVermont – 3 vota elektorale

Massachusetts – 11 vota elektorale

Rhode Island – 4 vota elektorale

New Jersey – 14 vota elektorale

Maryland – 10 vota elektorale

Delaware – 3 vota elektorale

Washington, D.C – 3 vota elektorale

Illinois – 20 vota elektorale

New York – 29 vota elektorale

Connecticut – 7 vota elektorale

New Mexico – 5 vota elektorale

Virginia – 13 vota elektorale

Colorado – 9 vota elektorale

Hawaii – 4 vota elektorale

Oregon – 7 vota elektorale

California – 55 vota elektorale

Washington – 12 vota elektorale

Nevada – 6 vota elektorale

Shtetet e fituara nga Trump

Indiana – 11 vota elektorale

Kentucky – 8 vota elektorale

West Virginia – 5 vota elektorale

Teeneesse – 11 vota elektorale

Mississippi – 6 vota elektorale

Oklahoma – 7 vota elektorale

North Dakota – 3 vota elektorale

South Dakota – 3 vota elektorale

Wyoming – 3 vota elektorale

Nebraska – 3 vota elektorale

Arkansas – 6 vota elektorale

Kansas -6 vota elektorale

Texas – 38 vota elektorale

Tennessee – 11 vota elektorale

Alabama – 9 vota elektorale

South Carolina – 9 vota elektorale

Ohio – 18 9 vota elektorale

Missouri – 10 vota elektorale

Montana – 3 vota elektorale

Idaho – 4 vota elektorale

North Carolina – 15 vota elektorale

Florida – 29 vota elektorale

Georgia – 16 vota elektorale

Iowa – 6 vota elektorale

Kandidatëve për t’u zgjedhur në krye të Shtëpisë së  Bardhë i duhet të sigurojnë 270 vota elektorale


Donald Trump06:16- 
Kanë mbetur edhe pak shtete amerikane ku ende nuk kemi një rezultat për zgjedhjet Presidenciale, por megjithatë duket se Donald Trump po shkon drejt triumfit.

Deri tani sipas projeksionit të CNN, kandidati republikan ka arritur të marrë 238 vota elektorale, ndërsa Hillary Clinton ka siguruar 209 vota elektorale.

06:00- Ndërsa ende nuk është mbyllur në Alaska, për shumë të tjera kanë dale edhe rezultatet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në garën për Shtëpinë e Bardhë, ku Donald Trump po thyen pritshmëritë dhe po shkon drejt suksesit.

Deri tani sipas projeksionit të CNN, kandidati republikan ka arritur të marrë 232 vota elektorale, ndërsa Hillary Clinton ka siguruar 209 vota elektorale.

Ndërkohë Trump ka siguruar fitoren edhe në shtetin e Floridas, e cila ka 29 vota elektorale, por ishte një prej shteteve më të lëkundura dhe që pritej të vendoste shumë në këto zgjedhje.

Republikanët po shkojnë drejt një suksesi absolut, ku janë pranë kontrollin të Senatit, Kongresit dhe Shtëpisë së Bardhë.

SHPËRNDAJE