Preshevë, 27 maj -Derisa kosavaret po akuzojne Serbine per ide e iniciativa per ndarjen  territoreve mes Kosoves dhe Serbisë (meqe kosvaret shpesh e thone se “s’kem cka me nda as cka me kembyerr, sepse Veriu dhe Lugina e Presheves jane toka shqiptare..”)  Boegradi akzuon tash kosovaret se “jane dakrod per ndarjen e Kosovës”, keshtu thote se paku shefi i diplomacise serbe Ivica Dacic, siq raporton Tanjug, transmeton agjencia e lajmeve “Preshev a Jonë”

 

Daçiq ja hedh topin Prishtinës: Kosovaret jane per ndarjen e vendit te tyre! 

Keshut sipas Tnajug,  Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i jashtëm Ivica Daçiç  ka thene se d”isa përfaqësues shqiptarë i thanë atij se ai kishte dhënë zgjidhjen më të mirë për Kosovën”

 

“Unë vazhdoj, për shembull, thonë se shqiptarët, kur ne ulemi për të biseduar me ta pa mentorin e tyre, ranë dakord për ndarjen e Kosovës, sepse kjo është për ta një zgjidhje e mirë. E kete ma kane thene disa nga lidert shqiptare” shpjegoi Daçiq.

 

Ai thotë se atyre u është thënë se ideja e ndarjes së Kosovës dhe për ta është zgjidhja e pranueshme dhe më e mirë.

“Më duhet të pranoj se presidenti Vuçiç mori një shumë të barrës kur vjen puna për gjetjen e zgjidhjeve për Kosovën në shpinë të saj. Ju e dini, nuk është e lehtë për të folur dhe për të bindur një pjesë të mirë të bashkësisë ndërkombëtare për të rishikuar qëndrimet..” ka thuar Dacic

Daçiç tha se ne vazhdim se “disa here i kishte  thënë presidentit Vuçiç për të futur reciprocitet – cka ata neve, edhe ne atyre…”

 

 

 

 

 

 

 

 

SHPËRNDAJE