dacacaaPreshevë, 13 nentor  -Fitoren e Trump si president i SHBA-ve Beogradi e priti me një këmbë, çka u dëshmua edhe në shumë deklarata ditëve të fundit te liderëve dhe mediave serbe.

Por presidenti i ri amerikan Trump ende pa i futur mire dy këmbët ne Shtëpinë e Bardhë, serbët u dorëzuan duke lënë deklarata euforike dhe kanë nisur te flasin të vërteten se Amerika nuk e tradhton Kosovën aq lehte siç e ëndërrojnë kuzhinat sllave, shkruan “Presheva Jonë”

Ky dorëzim i Beogradit nisi jo vetëm pse mediat serbe kishin manipuluar (shpifur) një intervistë me  presidentin Trump te cilën edhe ai vete ai e kishte demantuar, por edhe nga dita kur FBI doli zyrtarisht se “Trump s’ka kurrfarë lidhjesh me Serbinë” çka është folur gjatë fushatës zgjedhore.

Jo vetëm kjo, por edhe deklaratat e vete presidentit te ri amerikan pro Kosovës dhe shqiptareve ne fushatën e te cilëve ishin përfshirë krerët e qeverise serbe kane nisur t’i “hanë” fjalët e tyre sa i përket SHBA-ve në krye me Trump karshi Kosovës.

Kështu, ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç tha sot se ai besonte se pas ardhjes së Republikanit Donald Trump do dobësojë presionin mbi Serbinë dhe se shteti i Uashingtoni do të merrë Serbine me nje  trajtim më të mirë.

“Nga Trump nuk duhet të presin mrekulli. Ne jemi një popull të tillë të lehtë për të fluturuar dhe ne mendojmë se Amerika do tani vetëm të derdh dollarë Serbinë. Më duhet të them se SHBA do të vazhdojë të përfaqësojë dhe të mbrojë interesat e tyre, si do Serbia dhe e saj”, ka thënë Daçiç tha në një intervistë për “Alo”.

I pyetur se Trump a do t’a “rikthje Kosovën Serbisë” e cila për me shekuj e kishte mbajtur të pushtuar, Dacic tha se kjo histori s’ka kthim.

“Kosova është e jona, serbe. Ne nuk duhet të kujdesen për atë që do të të japin ose të rivendosur, por çdo ditë luftojmë për popullin tonë në Kosovë dhe për të mbajtur në zemrën tonë, dhe Kosova është në Serbi..” ka shtuar megjithatë Daçiç.

Ministri i Jashtëm serb tha gjithashtu se ai nuk ishte i sigurt se SHBA do të “vetëm kështu” të liroj kërkesat e tij në Rusi, por pret bashkëpunimin e tyre më të mirë.

“Ajo që është e qartë për BE nga Serbia kërkon të harmonizojë politikën e saj të jashtme me Brukselin. Ne nga ana tjetër, ne nuk mund të lejojmë vetes luksin e Rusisë futur sanksione të na detyrojnë për mbështetjen e Moskës për çështjet kyçe që kanë që nga Vladimir udhëhequr Putin”  ka përfunduar Dacic.

SHPËRNDAJE