Bruksel, 1 shkurt  -Akrepat e ores kane kapercyer oren 23, kur edhe ka  përfundoi takimi mes delegascionit kosovar dhe serbe, ka njftuar per agjenciene e lajmeve “Pesheva jonë” zdhenësja e BE-së Maja Kocijancic.

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini, ka ripërsëritur se vazhdon të mbetet e inkurajuar nga përkushtimi i treguar nga të dy palët dhe ka theksuar sërish se takimet po i ndihmojnë uljes së tensioneve mes dy shteteve.

 

Kosova dhe Serbia zhvilluan sonte në Bruksel takimin e dytë brenda një jave në nivelin më të lartë me pjesëmarrje edhe të presidentëve bashkë me krerët e qeverive pas 30 raundeve kryeministore të procesit drejt normalizimit të marrëdhënieve. Më në 19 prill 2013 është nënshkruar Marrëveshja për Normalizimin e Marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e vlerësuar historike, e parafuar nga kryeministrat e atëhershëm Hashim Thaçi e Ivica Daçiç, si dhe ndërmjetësuesja, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së në atë kohë, baronesha Catherine Ashton.

 

Per kete raund te ri te bisedimeve me shume u fol e u qu pluhur para se te shkonin ne Bruksel se sa tash kur personzhet jane atje qe duket edhe kesaj radhe ka deshtuar për shkak se asnje vendim  ammrveshje nuk u ndërmor, madje as deklaratë.  Kete e deshmon se edhe zytaret  BE-së nuk jane ne gjendje te thone asnje fjale rreth takimit.

Megjthate agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga uriem t esja diploamtike ka mesuar se kesja radhe ne Bruksle nuk  fol pe rtrenin, por ems hume per asociacionin e komunave serbe dhe murin ne mes te qyteti te Mitrovices qe si duket ky mur dhe AKS jane bërë “patate e nxehte” aq sa per Prshtinen, po aq edhe per Brukselin.

 

Eshte qusi pse delegacioni nga Prishtina dhe Beogradi takojne dhe bisedojne natën?!.. te cilat bisedime deri tash kane eprfunduar  pa sukses, sikur po e justifkojnë at thenin e popullore: Puna nates sherri ditës, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Brukseli.

Pytjes se  ku e la dokumentin e njohjes Hashim Thaci, zyrtarja e BE-së duke mos dashur te komentoj, u pergjigj se “nuk di per cfare dokumenti e keni fjalën. Pyetne Thacin nese e keni fjalen per at dokumentin e njohjes…”

Pas takimit, të dy delegacionet nuk kanë dhënë deklarata. Thone pësimi është mësim, pasi perfaqesuesja e larte e BE znj.Mogherini heren e fundit ne Bruksle ju kishte ngrehur  veshin Nikolicit dher Thacit si “fëmije” te halitshëm dhe llafazan

SHPËRNDAJE