avnnAvni Dehari, babai i Astrit Deharit tha se ata që ia bënë këtë djalit të tij ia bën në mënyrë të heshtur.

Duke folur në mbledhjen komemorative që u organizua me rastin e vdekjes së dyshimtë të Astrit Deharit, Avni Dehari duke i falënderuar të pranishmit tha se është aty në emër të djalit të tij.

Dehari është i bindur se ëndrra e djalit të tij do të bëhet realitet.

“Jam i bindur Astrit së ëndrra jote dhe e Vetëvendosjes do të bëhet realitet”, tha Avni Dehari.

Varrimi i Astrit Deharit do të bëhet sot në orën 14:00, ndërsa paraprakisht do të mbahet edhe një marsh protestues.

Astrit Dehari ka vdekur të shtunën pasdite në Qendrën e Paraburgimit në Prizren në rrethana të paqarta. Ndërsa dje si rezultat i ekspertizës ka dalë se 26 vjeçari ka vdekur nga asfiksia(mungesa e frymëmarrjes).

 

Ymeri: Do ta sjellim drejtësinë për Astritin

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka deklaruar se regjimi i instaluar në Kosovë ka përgjegjësi të drejtpërdrejt për vdekjen e Astrit Deharit dhe për këtë do të përgjigjet.

Ymeri në mbledhje komemorative në  Fakultetin Filologjik pranë Universitetit të Prishtinës, ka thënë se është e pamundur të organizohet një aktivitet i Lëvizjes Vetëvendosje, që nuk gjendet kontributi i Astritit.

Sipas tij, Astriti dha kontribut edhe te grupi parlamentar i Vetëvendosjes, duke u bërë mendja dhe penda e ligjeve.

Ai u ndal te arrestimi i tij, duke thënë se ai montuan rastin, duke e quajtur terroristë.

“Ne nuk mund ta zëvendësojmë Astritin por mund të kontribuojmë që kombin ta bëjmë siç e deshi ai. Nuk do të lëm gurë pa lëvizur për ta sjellur drejtësinë në vend. Regjimi i instaluar në Kosovë ka përgjegjësi të drejtpërdrejt për vdekjen e Astritit dhe për këtë do të përgjigjet, drejtësia do të vendoset”, tha ai.

Image

Mbledhje komemorative për Astrit Deharin (Drejtpërdrejt)

Sot do t’i jepet lamtumira e fundit Astrit Deharit, i cili ka ndërruar jetë në rrethana ende të pasqaruara në burgun e Prizrenit.

Para varrimit do të mbahet një mbledhje komemorative në  Fakultetin Filologjik pranë Universitetit të Prishtinës.

Mbledhja komemorative fillon në orën 11:00 dhe KosovaPress-i ju sjellë drejtpërdrejt këtë ngjarje.

SHPËRNDAJE