ZVICERANI BLANCHO don të ndertojë xhami në Bernë të Zvicrës me 20 milion franga

Është ky Kryetari i Këshillit Qendror Islamik të Zvicrës (CCIS) Nicolas Blancho, një intelektual tashmë i konvenrtuar në islam i cili nga shumë fondacione, kryesisht ato arabe do të ndërtojë një shtëpi të Perëndisë për muslimanët e Zvicrës në Bümpliz të Bernës, projekt ky i cili po përkrahet me të madhe nga muslimanët, kanë shkruar sot gjitha mediat zvicerane, njofton agjencia informative kombëtare “Presheva jonë”.

 

Bernë, 16 janar /AIK-Presheva Jonë

Nicolas Blancho, president i Qendrës Islamike të Zvicrës (CCIS)  është lëshuar në ofanzivë të kërkimit të fondeve,  donatorëve  për ndertimin e  një xhamie gjiganteske në kryeqytetin zvicerane në Bernë i cili për këtë qëllim ai ditëve të fundit u gjend në Kuwajt, Katar, njofton agjencia informative ATS. “Është një projekt serioiz por edhe një  proces i gjatë i cilë kërkon vullnet dhe angazhim maksimal..” ka pohuar Nicolas Blancho. Nga keto vizita të presidentit të  CCIS vitin e kaluar në Kuvajtit dhe Katarit ai kishte takuar biznesmenët dhe shtetarëve të nivelit të lartë. “Ne jo vetëm të biseduar në lidhje me paratë, fondet por kemi shkëmbyer edhe ide për bashkëpunim edhe për  kembim të kuadrove, intelektualëve.” tha Nicolas Blancho në të dy gazetat e së dieles «Le Matin Dimanche» dhe «SonntagsZeitung», raporton njofton agjencia informative kombëtare “Presheva jonë”.

Xhamia e propozuar në Bernë është ende në fazën e idesë së një prototip, vazhdon Biancho. Në disa kate, ndërtesa duhet të jetë xhamia më moderne në Zvicër. Është pikërisht për projekte të kësaj shkalle që paratë e donatorëve janë të  nevojshme, ka pohuar në vazhdim  Nicolas Blancho.

Projekte të tjera të CCIS në Zvicër është ndërtimi i shkollave speciale. Për të CCIS, të gjitha bashkësitë fetare për të përdorur fondet kërkimore jashtë vendit për të financuar projekte të lidhura me lutje ose në arsim, veçanërisht nëse ata janë të varfër, siç është rasti i muslimanëve në Zvicër.
Iniciativa minareve

Fonde të huaja do të përdoret vetëm projekte të rëndësishme. Të tjerët janë të financimit të vogla në Zvicër, duke ndjekur shembullin e iniciativës popullore planifikuar për heqjen e ndalimit të minareve. Çdo projekt ka buxhetin e vet dhe fondin e vet.

Nicolas Blancho nuk thonë më shumë për të. Një komision i pavarur i kësaj Qendre ismaike në zvcër (CCIS)  ka juridiksion në këtë çështje, tha ai. Sipas Nicolas Blancho, kontakte në vendet arabe paraqesin anagzhaime dhe vullnet nga donatorët.. Ai i konsideron se ato para të pastra si loti. Kërkimi për donatorët merr formën e ligjit, tha drejtuesi i CCIS në një deklaratë për emdiat zvicerane. Gjithkush është i lirë, aq me tepër përcështje të mira, hmane… të kërkojë para nga të pasurit, ka shtuar ai.


16 Komente

 1. perparim, January 16, 2012:

  mos u mashtroni keshtu se asnje te mire nuk ju sjell shqiptareve nje kovertim ne mysliman i nje zvicerani qe e lajmeroni me kaq buj,te mirat tona vijne vetem nga bashkimi i kombit tone ne nje te vetem.

 2. xhevair, January 17, 2012:

  pso more perparim, mos je i krishtere ti? nese je atehere vdis nga inati, e nese je muslimane qenke injorant dhe Allahu te udhezoft

 3. perparim, January 17, 2012:

  jo une jam shqiptar dhe nuk jame snje gje nga ato qe thua ti,per mua te gjitha fet jane te vendosura me dhune dhe nuk kane asnje veler per njerzit vetm jane krijuar per ti mbajtur ata me konflikte si ndodh dhe sot dhe per ti trembur se po sju binden dikujt do ti ndeshkoi zoti ose allahu ,prandaj them qe lidja me e fort dhe me e mire eshte pas gjakut te njejt qe kemi te races se njejte qe kemi dhe te gjuhes se bukur shqipe per ne qe eshte me e vecant nga gjuhet e tjera dhe te gjitha keto jane te nje rendesie te vecant per ne dhe jo veja se fen njeriu e ndron sa her te doi kurse gjaku jo ai ngel i njejt i paster gjak shqiptar dhe jo musliman,dhe prap une ju respektoj te mendoni si te doni ,por ju tregoj se ceshte e verteta permua sipas mendjes dhe arsyes time.

 4. drenica, January 17, 2012:

  ore perparim qenke total i pa informuar e me keqardhje te them se keto fjalt e tua qe i paske shkru e u mundu me i shkru ne gjume kishe me i shkrujt te pakten ma me logjik se sa tash qe paske shkrujt,gjaku eshte i kuq i qfardo njeri qe eshte ne toke,gjuha eshte nevoj qe duhet komuniku ndersa se eshte ma e mira e ke shume gabim se sot nuk msohet shqipja ne bot po bile edhe shqiptart spo e flasin gjuhene vet, ndersa feja eshte gezimi, knaqesia, lumturia, krenaria, bukuria, e kesaj jete dhe e jetes tjeter inshallah, e ty nje keshill LEXOOOO

 5. perparim, January 17, 2012:

  drenica gjaku eshte i kuq por feja eshte e zeze sterr e zymte ,mekatare dhe vrasese hapi syt o QORR….RRRRRR DHE SHIF SE SA GJAK DERDHET NE EMER TE FESE DHE NE EMER TE ASAJ ME TE ERRET MUSLIMANE .Kurse gjaku eshte nga ngjyra i kuq o i paditur or shkenca e vertet dhe jo ajo e allahut verteton se gjaku i jone nuk eshte i njejt me gjakun serb o truckulur qe ngritjen dhe njohurin me te madhe paske vetem njohurit fetare se duket qe ste le allahu te shikosh me tutje ti ka erresuar syte,vazhdo dhe jeto me injorancen tende dhe me shpres se pas vdekjes do te siguroi allahu nje jet te lumtur kur te han krimbat.

 6. visar, January 17, 2012:

  o perparim ky drenicaa bahet kishe se kryt e ka krejt kasht nuk sheh ma larg se kamt e veta se nese osht fetar si duhet pamarr parasysh musliman apo katolik nuk ka urrejtje po tash po ja mushin gojen me pare edhe dlin hajn mut mi mbron arabt e mutit veq bajn allahu egber edhe bombb tani asaj i thu tiii fee

 7. pejoni, January 17, 2012:

  more ti perparim e ti far visari mos folni pa lidhje po allahu ti ka kriju krejt gjymtyrt e trupit e nuk je faliminderus po qfar ngjyre koka gjaku i popujve tjer more tutmaka kur po ndodh ndoni termet ose er e madhe mandej po ju bjen mend me ju lut zotit me na ndihmu allahu ju udhezoft

 8. pejoni, January 18, 2012:

  duheni me lexu pak e me pa qka osht feja e jo me fol pa lidhje demek po foli diqka e po bona interesant

 9. perparim, January 18, 2012:

  po ca po thu o pejon,kur fryn ere ti lutemi allahut qe ta ndaloi,keto jane ato keshillat e tua qe te lexojme ,por cfar te lexojme qe gjymtyret na i ka kriju allahu ,atehere po buda ,jezu krishti cfare na kane krijuar o truckulur koqet.Ahhhh sa te marre qe jeni sa te prapambetur nuk di se ne cfar shkolle studjoni dhe cfar lexoni,i fusni ndonje pasthirrm arabe si lahila allauekber e kudiun dhe kujtoni se jeni te zgjuar.Por nuk e dini se ata arabet e bythes jane aq te vonuar nga mendja sa dhe fjalet qe thone i thone sikur han arapash dhe ju trupeshkeve ju ngjajne si te embla se i ka thene mut ha meti juaj.

 10. arbnor, January 18, 2012:

  o ti perparim lopa po nalu shtine logjiken nperdorim ore i qim nkry se gjith kto planete e gjith kjo gjithesi kejt jon te krijuara per ni musliman qe i ka hije tu mar parasysh pi lindjes se diellit e deri nperendim tgjija jan kriju simas fes islame e vetmja fe qe i pershtatet qdo sendi te krijuar eshte feja islame, e leje gjakun ti e patriotizmin se nuk je tu e dit seqka je tu fol oo trumccccc e ta qifsha gjakin ty e shiptarin e kejt popujt tjer qka jan ne ket tok oj lop o i mjer po ti nuk paske as shpirt e as zemer njeriu ti koke ni krijes qe sdi ta pershkruaj o tqifsha rracen qe ke o mutttttttttttttttt

 11. arbnor, January 18, 2012:

  e vetmja fe qe i lutet allahut ne qdo koh qe e qel diten ti me sy tu osht feja islame o mut po ti naten rri qut e diten qihesh ngjum me endrra tqime tuat qe ke tqifsha gojen e mendjen qe ke

 12. Redaksia, January 18, 2012:

  LEXUES TE NdERUAR, ZGIDHNI FJALET SE PEr ZOTIN NUKI JU BOTJME LETRAT, NESE NUK E PASTRONI FJALORiN..SE NE PËR CDO DITE NE I ELEMINOJME S PAKU NGA 100 LETRA TE PAMATURA..NE I LESHUAM KETO DY KOMENTET E FUNDIT SEPAE KJO LETRA E E KTËIJ PERPARIMIT NA PASKA IKUR PA KONTROLL DHE I LËSHUAM EDHE KETO DY FUNDIT PER TE REAJUTR EUKULIBRIN..TASH STOP..MOS E TEPRONI..ndrroni telEfonat VLLA apo emailat me ket perparimin e knAqnu tuj shkrue e duke u share..

  Ok, kerkojme falje per ket intervenim..flm per mirkuptim
  me rrespekt..por vetem atyre qe i zgedhin fjalet..

 13. perparim, January 18, 2012:

  ti arbnor mut ha meti mbaje gojen se do te denoi allahu,paske goj te qelbur se ju talibanet keshtu jeni te piste laheni nje here ne 3 muaj kur ndrohen stinet .

 14. perparim, January 18, 2012:

  po kete edukat ju ka dhene allahu juve me fjal te pista nga larg se nga afer e dime te gjithe se sa trima qe jeni,por sdua te hyj me thelle se prap une ju konsideroj racen time po ti me dukesh se do jesh ndonje bastard se preshevar sma do mendja te jesh.

 15. perparim, January 18, 2012:

  redaksis i kerkoj falje por me detyroi me ofendime ,une nuk ofendoj kurre racen time ,feja eshte pune tjeter dhe shqiptaret jane 100 fe po rac jane nje shqiptar ,edhe ata terorist si arid uka dhe ata ne amerik shqiptar quhen prandaj me dhemb shpirti mua.

 16. perparim, January 18, 2012:

  dhe eshte vetem feja islame qe i perkasin keta terorist qe luftojne per allahun se atdhehun e tyre e kane harruar

Komentoni