ZVICËR: Tre të vdekur dhe dy të plagosur nga të shtënat me armë zjarri në Valis

Valis, 2 janar (AIP) -Një banor i Daillon (VS) ka hapur zjarr në rrugë, të mërkurën mbrëma (rreth orës 21) duke vrarë tre persona dhe duke plagosur dy të tjerë, njofton polcia zvcierane, transmeton agjencia e lajmeve nga Zvicra « Presheva Jonë »

 

 

Një breshëri të shtënash  me armë  ka shpërthyer sot rreth orës 21 në fshatin Daillon të Valais ka trnditut qytetarët zvcernaë. “Unë isha duke pirë një gotë me një roje të sigurisë, kur kemi dëgjuar një breshëri të rënash me armë zjarri, cka në fllim menduam se ato ishin petale të festave”,  ka pohuar Marie-Paule Udry, bashkë-pronar i restorantit « Channe d’Or » .

 

I armatosur, origjina e të ckilët edne nuk është dh¨në nga polcia zvicerane,  duket kishte një pushkë dhe ishte  një fshatar më shumë se tridhjetë vjet, ka rrëfyer zonja Udry duke shtuar se « ai ishte bëreë tapë, i dehur  duke pirë »

 

Njeriu që shtiu me armë eshtë neutralizuar menjëherë nga policia. Në një njoftim për shtyp, policia kantonale Valais raportuar tre të vdekur,  në vendin e ngjarjes dhe dy të plagosur nga fshati, pa specifikuar rrethanat e tragjedisë. Të palgosurit janë shtrië në rujgncë për shërmim nga palgët. Një hetim është hapur nga avokati i Valais për të mësuar më gjerësisht rreth kësaj tragjedie.


1 Komente

  1. hamdi, January 3, 2013:

    transmeton agjencia e lajmeve nga Zvicra « Presheva Jonë »… hahaha o nese kini ju agjenci un jom djali skenderbeut bre.

Komentoni