ZVICËR: Serbi therr me thikë një kosovar, ky i fundit i revanshohet…

Policia zvicerane agresorin e ka arrestuar pas pak nga ngjarja  dhe është burgosur, dhe kundër tij janë hapur hetuesi për ketë konflikt, njofton agjencia informative “Presheva Jonë” nga Zvicra.

 

Reunthal, 10 mars

Shqiptarët sot po provokohen e sulmohen jo vetem në Maqedoni apo Kosovë nga sllavët, por edhe në Zvicër, përcka dëshmon edhe rasti i fundit në kantonin  e Argaus. Tham se shqiptarët po sulomohen, sepse, sipas burimeve tona ai dje (9 mars) ishte provokuar nga një serb ku  pastaj edhe kosovari kishte reaguar, si mbrojtje.  Megjithse ne disa media eshte shkruar se serbi  39 vjeçar nga një konflikt me një kosovar, ka marrur plagë nga Kosovari, në Full-Reuenthal (AG) të Zvicrës. Por burimet tona nga terreni thonë se serbi fillimisht ka provokuar dhe sulmuar kosovarin me thikë. Kurse edhe kosovari më pastaj ju ka kthyer me sulme pas provokimeve. Sipas mediave zicerane,viktima u dërgua urgjent në spital. Përkundër asaj se jeta e tij nuk është në rrezik ai ka marrur plagë të rënda nga ky sulm brutal nga agresori.  Sulmunesi është arrestuar menjëherë pas pak nga vendi  i ngjarjes  dhe është burgosur kundër të cilit është hapur hetuesi për ketë sulm brutal.

————————————————


12 Komente

 1. Shqyptar, March 11, 2012:

  M’u pas kone shqiptar edhe sulmuesi, 24 oreshi s’e kish zone t’gjalle, po masi shk, njerezit e viktimes e shtine bishtin nen kembe edhe si çdo here, rastet e tilla ia besojne “drejtesise”. Marre!

 2. aqif, March 11, 2012:

  o te qifsh ropt u serb pithmotre

 3. Florent Hasani, March 11, 2012:

  Sherim të shpejt këti vllaut tonë nga Kosova…E ktyre serbeve duhet t’u humbet fara,duhet me i likfiduu

 4. Avni ademi, March 11, 2012:

  Shqyptari, me vend e ki.

 5. bedri, March 11, 2012:

  ti shqyptar me te vertet skoke kerkah,fjalt e tua nuk qendrojn aspak se kosovart kan dit te hakmerren ne shka qysh moti dhe ket dota bejn mos ki frik.

 6. burrelsi, March 11, 2012:

  ishalla ju vrasin krejt juve kosovarve se jeni te maru si njerez frikacake njerez kot

 7. PAULIN PJETRI, March 11, 2012:

  serbve duhet per tju qi robt po nuk po hasim kund ne to se po hasem do i vrasim si vrasim lepurin .SHQIPTARIT I UROJ SHERIM TE SHPEJTE .

 8. agron, March 11, 2012:

  me pelqen komenti ga “shqyptari”
  bravoo

 9. Linguistiku- Tiranë, March 11, 2012:

  Ket fjalen “Viktimë” fillimisht nk e kuptova, por e mora nipin tim 10 vjecar i cili shkon ne shkollene fillore ai me tha se kjo fjale nuk don me thënë gjthmone kufome (“xhenaze”) por i prekur, i perfshire nga nje ngjarje…per shembull ne Kosove ishin rreth nje milion shqiptare viktme e spastrimeve etnike, debimeve te sforcura nga regjimi serb… apo shumë fëmijësot jane viktima te pedofilisië nëpër kisha etj…pra kjo ishte nje shpjegim i vogël për ata që s’marrin vesh shqipen ose ndonje analfabet qe ka mbetur ende dikund aty-ketu…

 10. se ka pa, March 11, 2012:

  burrelsi shum gabim e ke se ma trima se kosovart pak ka edhe shpesh her kan luftu per kosov edhe per shqipri na historin e dim po trimat nuk shain as nuk guten po kurt ti vmomenti qelloin

 11. [email protected], March 12, 2012:

  du me ju pergjigje ksaj motres nga shqiprija me nr 6 po na njehit jem po kesh vetin edhe ne paqem aat liksi duhet me mbrojt popllin shqiptar

 12. cufa, March 14, 2012:

  o ktyre shkive saher ti sheh njeri duhet me je gerdit jeten

Komentoni