Vijon bojkoti, asnjë ministër britanik në Ukrainë

Asnjë ministër britanik nuk do të jetë prezent në stadium të dielën në Kiev për ndeshjen çerekfinale mes Anglisë dhe Italisë, në shenjë proteste për abuzimin e qeverisë ukrainase ndaj të drejtave të njeriut.

Lajmi u bë i ditur nga zëdhënësit e qerverisë britanike që gjithsesi nuk hodhën poshtë mundësinë e një prezencë zyrtare në finale nëse Anglia arrin deri në fund të rrugës në Euro 2012.

Në qendër të kritikave ndaj qeverisë ukrainase nga shumë vende perëndimore mbetet cështja e procesit dhe arrestimit të lideres së opozitës dhe ish-kryeministres ukrainase, Julia Timoshenko.


Nuk ka komente

Bëhu komentuesi i parë!

Komentoni