Vettel përsëri kampion bote

Sebastian Vettel e ka fituar para kohe titullin e tij të dytë të botës dhe është kurorëzuar si kampioni më i ri i dyfishtë botëror në histori të Formula 1.

http://www.botasot.info/img/wettel9tet.jpegPërfundimi nuk vihej në dyshim, por është ndryshe kur vjen vetë momenti madhështor i fitores. Sebastian Fetel nuk mund të gjente fjalë dhe nuk mund të përmbante lumturinë e tij pasi u shpall kampion bote për të dytin vit radhazi në Formula 1, pasi zuri vendin e tretë në garën e Çmimit të Madh të Japonisë, zhvilluar sot në mëngjes në Suzuka.

Fetel është kampioni i dyfishtë më i ri në histori, në moshën 24 vjeç e 99 ditë, pasi u bë kampioni më i ri i botës sezonin e kaluar në moshën 23 vjeç e 123 ditë. Po ashtu, ai mban rekordet si më i riu që fitoi një garë, që u ngjit në podium dhe që fitoi një “pole position”.

Piloti i Red Bullit, u nis nga vendi i parë, pasi fitoi “pole position”-in të shtunën, por nuk pati synim fitoren me çdo kusht, madje duke mos sulmuar seriozisht as Ferrarin e Fernando Alonsos që zuri vendin e dytë.

Gara në Suzuka u fitua nga anglezi i Meklaren Mercedesit, Xhenson Baton, kampion i botës në vitin 2009, pasi përballoi sulmet e fundit të Alonsos.

Ljuis Hamilton fillimisht u ngjit në vend të dytë duke kaluar shokun e tij të skuadrës, Baton, në start, por më pas pati probleme, pasi iu shpua një gomë dhe sërish u prek në parakalim me Ferrarin e Felipe Masës. Veçse, këtë herë anglezi nuk u dënua dhe përfundoi në vendin e pestë.

Një figurë shumë të mirë bëri 7 herë kampioni i botës, Mikael Shumaker, i cili zuri vendin e gjashtë, madje duke mos qenë larg vendeve të para.

Deri në fund të kampionatit kanë mbetur edhe katër gara – në Kore, Indi, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Brazil.

Rezultatet:
1. Xhenson Baton (Meklaren) 1:30:53.427
2. Fernando Alonso (Ferari) +1.160
3. Sebastian Vetel (Red Bull) +2.006
4. Mark Veber (Red Bull) +8.071
5. Luis Hamilton (Meklaren) +24.268
6. Mihael Shumaher (Mercedes) +27.120
7. Felipe Masa (Ferari) +28.240

Plasmani i përgjithshëm:
1. Vetel 324 pikë
2. Baton 210
3. Alonso 202
4. Veber 194
5. Hamilton 178
6. Masa 90
7. Niko Rozberg (Mercedes) 63
8. Shumaher 60


Nuk ka komente

Bëhu komentuesi i parë!

Komentoni