Ambasada e SHBA-ve në Shkup i tha Albin Kurtit, jo ti me shku n’Amerikë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Shkup i ka refuzuar kërkesën për vizë, liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

Kurti ditë më parë kishte aplikuar për vizë në Ambasadën amerikane me qëllim të vizitës në SHBA, por ajo i është refuzuar, ndërsa detajet nuk janë bërë të ditura.

Në refuzim nuk janë saktësuar arsyet e këtij vendimi dhe nëse ai është marrë për shkak të qëndrimeve të tij politike.

Ndryshe, lideri i Vetëvendosjes në disa raste ka pasur përplasje verbale nga distanca me diplomatin amerikan në Kosovë, Chritopher Dell, duke e akuzuar atë për ndërhyrje në “punët e brendshme të Kosovës”.


3 Komente

 1. Dani, December 15, 2011:

  Ti je Hero i Gjall Albin Kurti, se kur -ti, duhesh USA,ata te bajn lutje per vizit, per at arsyje ti Albin aspak mosu merzit se je maj forti ne Ballkan.

 2. PA EMER, December 16, 2011:

  DANI :
  kur ti duhet pale s`shkon ky masanej

 3. Fukareja, December 18, 2011:

  paj cfar dashti bre, usa eshte vet ajo qe vendos ajo nuk ka pun me rrugac,mos shitni men o ju popull rroft hashim thaqi

Komentoni