Preshevë, 7 prill  -Një aeroplan i Ushtrisë së Serbisë është rrëzuar të premten në rajonin e fshatit Sllatinë te Shabaci, ndërsa me këtë rast jetën e ka humbur një pilot,  njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Aeroplani është rrëzuar rreth orës 10.30, por nuk ka pasur të lënduar në tokë. Dëshmitarët thanë se aeroplani ka fluturuar ulët mbi fshatin Varna. Sipas mediave serbe, bëhet fjalë për një aeroplan për stërvitjen e pilotëve. Ministria e Mbrojtjes së Serbisë ka konfirmuar aksidentin, ndërsa detaje tjera do të dihen pas kumtesës që do të lëshojë kjo ministri.

Të dy pilotët, nënkolonel Nenad Culibrik nga Komanda e Forcave Ajrore dhe kapiten Dejan Panduroviç sot kane humbur jeten gajte ushtimrve (manovrave)  luftëtare me avionin uishtzark “Super Galeb G-4”

Ministri i Mbrojtjes Zoran Gjorgjeviq dhe shefi i SAF gjeneral Ljubisha Dikoviq  kane dalur menjehere në vendin e aksidentit. Në vend ka gjykatësi kompetent hetues dhe prokurori publik. Hetimi është në vazhdim.

SHPËRNDAJE