"Tigrat" e policisë maqedonase vrasin dy të rinj shqiptarë

Polici sllavo-maqedonas pjesëtar i forcave speciale ‘tigrat’ vret dy të rinj shqiptarë

Polici sllavo-maqedonas më parë ke qenë pjesëtar i forcave speciale ‘tigrat’ dhe se më pas është transferuar në policinë kufitare.

Vrasje e dyfishtë ka ndodhur sot në Gostivar. Polici 39 vjeçar Jakim Trifunovski ka vrarë dy të rinj Besnik Shehapin 26 vjeç dhe Imran Memetin 30 vjeç.
Sipas MPB-së, vrasësi është punonjës i policisë në stacionin policor për sigurimin e kufirit shtetëror Mazraça.
Ai sot ka vrarë dy të rinjtë pas një konflikti për parkimin e makinave. Polici ka shtënë në drejtim të të rinjve me pistoletën e tij zyrtare.
Sipas dëshmitarëve që refuzojnë të flasin para kamerave, pas grindjes polici ka nxjerr revolen dhe ka shtirë në drejtim të tyre duke i shkaktuar plagë vdekjeprurëse.
“Rasti ka ndodhur rreth orës dy të mesditës së sotme pikërisht në këtë vend ku gjendemi tek vetura e cila ndodhet prapa nesh”.

Vrasjet ka ndodhur rreth orës 13 në rrugën “Kej Vardari” në afërsi të sallonit të mobiljeve “Montenegro”.

Rasti është konfirmuar edhe nga Ministria e Brendshme. Zëdhënësi Ivo Koetevski është shprehur se polici ka gjuajtur në vetë mbrojtje ndërsa në zënkën në fjalë sipas tij kanë marrë pjesë edhe persona të tjerë.

Zënka verbale shumë shpejt është shndërruar në zënke fizike. Dhe sipas deklaratës së të dyshuarit, ai me qëllim të mbrojtjes ka shtënë dy plumba në ajër, ndërsa pastaj ka shtënë në drejtim të dy personave të cilët janë plagosur dhe fatkeqësisht më pas iu nënshtruan plagëve. Zyrtari policisë Jakim Trifunovski është 39 vjeç, i lindur në Gostivar, është i punësuar në vitit 2002 në Ministrinë e Brendshme ”, tha Ivo Kotevski, Zëdhënës i MPB.
Menjëherë pas kryerjes së aktit, polici është arrestuar nga organet e SPB-së së Gostivarit ndërsa në vendin e ngjarjes hetimet janë kryer nga gjykatësi hetues, prokurori dhe policia e Gostivarit. Ndryshe banorët e lagjes që nuk pranuan të flasin publikisht thanë për Alsat se polici Jakim Trifunovski është i njohur për banorët e kësaj lagje për prishje të qetësisë dhe rendit publike dhe se i njëjti sipas tyre më parë ke qenë pjesëtar i forcave speciale ‘tigrat’ dhe se më pas është transferuar në policinë kufitare.


12 Komente

 1. Gafurri, February 28, 2012:

  Ooooo nanen e Maqedoneven, shume i kemi duru, duhet me ja u qi familjet, me i shkaterru krejt… se kta jane te pa identitet

 2. hakiu, February 28, 2012:

  o skishim qen askushi,at ajo tigra por luaj jan ber pe rne,ne vetem shka sju kemi fut grave tona ne dimija,o mjer toka çka po na mban,kujt po i teket po lun me neve,e tahs ku jan thaçistat e menduhat e gollubat,jazek i qoft,po ta kish ber ndonje shqiptar ket akt te turpshem te gjith cergart ,pra po ceki cergart se sekziston popull maqedonas do te ishin ngrit ne kem per te nxjerr hakun

 3. eshrefi, February 28, 2012:

  turp i shekullit nje grusht maqedonas vret nje popull .ku jeni ju o shqiptar pse heshtni ? me pa durim po presim pranveren se prap do ti marrim armet …

 4. opojari, February 28, 2012:

  zgjohu opoj zgjohu ,se ashtu se e ke organizuar luften ne vitin 2002 ashtu duhet zgjuar e organizuar prap ,andaj o sot o kurre duhet mobilizuar ,tradhtar ali ahmetim duhet pushkatuar ,o menduh thaqi mos shiko miljonat po shikoje nje gjendje te mjerushme qe kan shqiptaret atje ,shqipatret tashme te mbajtur ne burg si hebib ahmeti dueht te lirohen dhe te organizojn prap luften heroike per kombin ton

 5. daki, February 28, 2012:

  zoti va falt xhenetin atyre, kurse familjes dhe shokeve keshil, duet qe gjith familjen e ti me e shfaros e pastaj edhe to, se ne shqiptaret per gjakmarje mes nesh jemi te ngutshem por kur vin puna ke shkau nuk kina zemer, prandaj menjeher sot hakmarjen , gjith familjen me e faru

 6. kastrati, February 28, 2012:

  o shiptare qunu kallne maqenonin o nonen ja qifsha bre ….se muta jan ata me ni llos jav qi none e shpraz shkupin krejt prej maqedonve

 7. sokol, February 29, 2012:

  si shpejt kina me jav qi motrat me korr kit far meleze po ninher duhet mi hi ktynev tonnve qe jon tmdhaj tanin ktynnev

 8. aleksi nga shkodra, February 29, 2012:

  o maqedont e mutit jeni kriminela njerez pa kulture pa dinjitet as identitet nuk keni ja u Q-I-F-T-E BOTA nanen, se heret a vone do i paguani te gjithe kto poshtersi qe po i bani..

 9. Gafurri, February 29, 2012:

  Ooo djema duhet me u qu , me ju qi nanen, se as shkijet nuk jane cka jane maqedonet

 10. lala, February 29, 2012:

  Para se me marr hakun prej tyre,duhet politikanet e tone me i shem ne dru.
  E kan ba Maqedonin zoloshki vrt tirgat,leopardat,…..
  sllavi nuk njeh tjeter pervec se forcen e pushkes.E pan njiher se cka do me than lufta por nuk paskan marr mesim ende.
  Me te vertet turp edhe per ata qe kan qene prezent ne ngjarje.Po me thoj ja kisha nxjerr hakun aty ne vend.Turp

 11. [email protected], February 29, 2012:

  ati maqedonin do ti cijen nona ke kisha para gostivarit une jam i bindur se gostivari ka bura..

 12. cufa, February 29, 2012:

  o maqedont enanes atyre jav qifsha se ardhacak jan me ardh ma na myt nven tonin po atyre duhet krejt vardar miq qit mi myt

Komentoni