Zyrtarë nga kabineti i shefit të OKB-së kanë njoftuar agjencine e lajmeve “Presheva jonë” se KS i OKB ne New York do te mblidhet neser ne oret e pasdites ne ora 15  (9 te mëngjesit ne SHBA) për të debatuar  Në York mbi raportin e UNMIK-ut në rajon.

 

Më 16 maj ne KS te OKB-së në epiqendër të debatit ngecja e dialogu, demarkacioni, Wolkeri, Haradinaj dhe Musliu 

Seanca do të merret mbi raportin e rregullt tremujor i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres të përkushtuar për punën e UNMIK-ut dhe situatën në Kosovë në periudhën nga 16 janari deri në 15 prill 2017.

Burime të “Presheva Jonë” bëjnë të ditur se në sesionin e ardhshëm të KS të OKB-së në Neë York nga pala serbe do te udhëtoj shefi i diplomacisë serbe Ivica Dacici, kurse nga Prishtina Zhair Thaini shefi i UNMIK-ut , kur se nga personalitet ngha Kosova edne nuk dihet se kush, për shkak zhvillimeve te fundit në rajon,pas renis se qeverisë.

Në seancën e nserme te  Këshillit të Sigurimit te OKB-së për Kosovën eshte prezent edhe nje person i pazakonshëm nga Beogrdai, eshte kjo Ministrja e Drejtësisë Nela Kuburovic.

Ministri Kuburovic për të shprehur mendimin dhe qëndrimin e Serbisë në një raport të ri mbi statusin e UNMIK-ut në Kosovë dhe qëndrimin e sotme të Qeverisë së Serbisë në lidhje me ngjarjet e caktuara politike në mes të Beogradit dhe Prishtinës, tha Ministria e Drejtësisë.

Mësohet nga burimet se në epiqendër të sesionit të ardhshme të KS të OKB-së, dedikuar Kosovës që do teë mbahet javën e ardhshme (e marte 16 maj ) ne Në York në epiqendër do të jetë ngecja e dialogu, demarkacioni, specialja si dhe  Lugina e Preshevës. Pala serbe padyshim do te perqndrohet rreth dekjlaratave te Uliam Wolkeri, Ramush Haradinaj dhe Jonuz Musliu për bashkim kombëtar.

Raporti i fundit i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Ban Ki-moon për  Kosovën prej 30  faqeve tekst mbi punën e Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK) dhe zhvillimet në Kosovë, që mbulon periudhën e tre muajve te fundit, të siguruar nga agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” ka shprehur shqetësimin për ngecjen e integrimeve  në Kosovë, krizën institucionale, sidomos paralizimit te punës ne Kuvendin  e Kosovës për shkak mosmarrëveshjeve te opozitës dhe pozitës në Kosovë për demarkacionin.

“Unë nuk jam i kënaqur asesi me zhvillimet e fundit ne Kosovë, sidomos me ngecjen e dialogur mes Kosovës dhe Serbisë. Unë do të doja të shoh një progres shumë më të madhe. Mesazhi im për autoritetet e Beogradit dhe Prishtinës është e qartë që palët të zbatojnë marrëveshjet e nënshkruar së fundmi. Unë shumë shoh tjetër alternativë e as perspektivë për rajonin pos vazhdimit të dialogut që vendeve do t’i garantohet paqes dhe stabilitet..” ka deklaruar njeriu numer nje i OKB-së Antonio Guterres  javën e kaluar për “Presheva Jonë” i pyetur për rreth procesit të dialogut.

SHPËRNDAJE