Skandaloze: Shqiptaret hanë bukë të miellit nga Serbia dhe Rusia dedikuar kafshëve ?!

bukafurraPRESHEVË, 8 gusht  -“Shqiptarët hanë bukën nga mielli i bledre nga Sserbia dhe Ruisa të destinuara për kafshët..” (“Albanci jedu hleb od srpskog i ruskog brašna namenjenog životinjama“) ehste ky titulli i meidave serbe qe kane dlaur sot ne faqet e para te gazetave, transmerotn agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Fabrikat dhe furrat shqiptare që pjekin bukë kane origjinën nga gruri i blerë nga Serbia dhe Rusia. Një vit më parë, pas ndalimit të importeve të qeverisë kosovare të miellit, grurit nga Serbia u ngrit menjëherë panik në lidhje me disa bukë kancerogjene, e cila është bërë nga mielli i cilësisë së dobët.

“Presheva jkonë ka mësuar se mielli i ardhur nga fabrikat serbe ne drejtim të Shqipërisë nuk plotësojnë kushtet normale dhe asnjë standardet për ushqim dhe ai eshte i infektuara me të gjitha llojet e viruseve, mielli ky qe ishte i dedikuar me parë edhe për ne Kosovë.  Sipas mediave serbe, Ministri shqiptar i Bujqësisë i dha garanci se mielli i cili vjen nga Serbia është i pastër, por ne fakt pas anliazve doli e kunderta qae del se shqiptaret hanë bukë te mukër nga Serbia dhe Rusia ?!


1 Komente

 1. Gjin Shpata, February 28, 2017:

  Te hengsha gruret!

  Ministri i Bujqesise Zoti Panariti, ka siguruar konsumatoret se mielli serb eshte brenda standarteve dhe 20% me i lire.

  Mielli serb eshte 20% me i lire, siurdheron Zoti Mminister, ai eshte shume me teper se 20%, sepse duhen kompensuer rrogat e ekipit tuaj! Megjithate, une nuk e kam ketu fjalen, sepse ne Shqiperi gjithandej kompensohen Rrogat!

  Mielli serb, jashte konsideratave politike, nuk shitet dot ne Europe per shume aresye: me e rendesishmja eshte permbajtja e Herbicideve, Fungicideve dhe Insekticideve.

  Ky miell nuk ploteson normat europiane per tu konsumuar, thjesht ne gjuhen e popullit ai eshte i helmuar!

  Ne fakt behet fjale per grurin Serb nga del ky miell, pas bluarjes! Sepse, me kot populli nuk thote te “Hengsha Gruret”! Qe kendej, konklusioni eshte i thjeshte: “nuk ja hame dot gruret” se helmohemi vete!

  Eshte pak a shume i njejti problem si me qumeshtin disa vite me pare! A u zgjidh problemi i qumeshtit? Asnjeri nuk e di, sepse atij i nderruan emerin!
  Por, analizat e qumeshtit u bene nga Kosova, sikurse dhe tani per miellin, i cili eshte ndaluar te futet ne Kosove qysh prej nje viti?

  Nuk po futem fare, ne konsiderata ekonomike, as ne shkaterrimin industrial, as edhe ne strategjine e sigurine e bukes.

  Faleminderit mediave Serbe, dhe veçanerisht Presheves Kosovare, ku shkruhen artikuj me titull: “Shqiptaret hane buke nga mielli i blere ne Serbi dhe Rusi i destinuar pe kafshet” shiko tek Presheva Jone, artikullin : “Skandaloze:Shqiptaret hane buke te miellit nga Serbia dhe Rusia dedikuar kafsheve”

  Mbas helmimit te ajrit ne Shqiperi; nga karburantet e “qelbur” dhe makinat me filtra te shkaterruar, i vjen radha ne menyre te natyreshme helmimit te miellit!

  Me e tmerreshmja eshte se “Te hengsha Gruret”, nuk do te perdoret me, sepse helmohet vete autori!

  Pra sa me shpejt, Si urdheron Zoti Minister, ti “hahen gruret” ekipit tuaj qe sjell kete miell, duke perdorur ca thase te mbetura nga gruri yne i fares, qe natyrisht, me i shtrenjte, se nuk ka Herbicide dhe Insekticite.

  Me respekt, Gjin Shpata, Si urdheron Zoti Minister!

  shenim; Po te keni mundesi botoheni, si dhe dergoeni ne ndonje media shqiptare qe njifni, sepse e dergova tek klani nuk e pranuan,
  FALEMINDERIT PRESHEVES PER INTRESIN

Komentoni