Barcelona do ishte shpallur kampione pa gabimet e këtyre dy arbitrave”. Ky është titulli i bujshëm i të përditshmes katalanase “Mundo Deportivo” e cila gjatë shkrimit të saj vendos theksin te gabimet e shumta të gjyqtarëve në La Liga.

 

Sipas kësaj gazete Hernandez Hernandez dhe De Burgos Bengoetxea janë dy gjyqtarët që me gabimet e tyre të shumta i kanë dhënë Real Madridit titullin kampion.

 

Më poshtë kjo gazetë liston gabimet e shumta të dy gjyqtarëve në dëm të Barcelonës i cila është shumë pranë një sezoni të dështuar.

 

Vendimet e dyshimta të Hernandez Hernandez:

 

Espanyol-Real Madrid (0-2, java 4): Nuk ndëshkoi Ramos dhe Pepen (-2)

 

Real Madrid-Sporting (2-1, java 13): nuk ekziston dënimi Lucas Vázquez (-1)

 

Betis-Barcelona (1-1, java 20) Goli fantazmë, topi gjysmë metra brenda por nuk jepet (-2 pikë)

 

 

 

Vendimet e dyshimta të De Burgos Bengoetxea:

 

Real Madrid-Celta (2-1, Java 2): Morata gol offside (+2 pikë)

 

Barcelona-Malaga (0-0, dita 12): Pique shënoi gol të rregullt por u konsiderua ‘offside’ (-2 pikë)

 

Renditja aktuale:

 

1. FC Barcelona 87 pikë

 

2- Real Madrid 87 pikë (1 ndeshje më pak)

 

 

 

Nëse nuk do të ishin bërë gabimet skandaloze të arbitrave atëherë renditja do të ishte kështu:

 

1. FC Barcelona 91 pikë

 

2. Real Madrid 81 pikë (1 ndeshje më pak)

SHPËRNDAJE