SHVL-UÇK fton shqiptarët në Maqedoni për vetëmbrojtje !

Pas incidentit të rrahjes së nxënësve shqiptarë, kryetari i Shoqatës së Veteranëve të Luftës së ish UÇK-së, Fazli Veliu kërkon intervenim politik ndërkombëtar dhe mbarëkombëtar dhe vetëmbrojtje gjithkund ku rrezikohet rinia shqiptare.

 

Shkup – “Popull shqiptar – Rini dinjitoze! 2012-ta, viti i fillimit të shënimit të 30 vjetorit të LPK-së, 100 vjetorit të pavarësisë dhe përqendrimit të mbarë kombit tonë drejt proceseve të BE-së e NATO-s, po përgjaket nga antishqiptarët e dëshmuar gjatë të gjitha periudhave! Duke i ditur veprimet e tyre dyfytyrëshe, në këtë kohë të turbullt, jemi të detyruar që: Të njoftojmë dhe kërkojmë intervenim politik e juridik ndërkombëtar e mbarëkombëtar, Të vetëmbrohemi kudo që të rrezikohet rinia jonë …! Veprimtarinë tonë të gjithanshme kombëtare e kemi të mandatuar nga UÇK, të mbrojtur nga SHVL e UÇK-së ”, thuhet në reagimin me shkrim të Fazli Veliut, kryetar i SHVL-UÇK-së, transmeton Alsat-M.

Ndaj incidenteve të fundit nëpër autobusë lokalë ka reaguar dhe delegacioni i BE-së, me thirrje për qetësimin e gjendjes së krijuar ditëve të fundit. Duke shprehur keqardhje për incidentet, delegacioni i BE-së bën thirrje që të mos keqpërdoren incidentet.

“Jemi të informuar për incidentet që ndodhën gjatë 24 orëve të fundit. E shprehim keqardhjen tonë për të plagosurit dhe familjet e tyre. Nga deklarata e ministres Jankullovska kuptuam se në vijim është hetimi policor. Sërish u bëjmë thirrje të gjithë faktorëve që t’i qetësojnë ndjenjat dhe të mos i keqpërdorin këto incidente fatkeqe”.

Incidentet i dënoi sot edhe misioni i OSBE-së në Maqedoni.


4 Komente

 1. edi, March 10, 2012:

  ooooooo

 2. edi, March 10, 2012:

  po he levizni sa do duroni akoma. o rini shqiptare shperndahuni ne te gjith caqet e maqedonis merrni ne patronazh 3 veta nje shtepi ne te njejten or minut ti beni zhkrumb e hi

 3. Shqyptar, March 10, 2012:

  Vetembrojtja me e mire do te ishte sulmi ndaj maqedoneve kudo ku ka shqiptarë, keshtu do t’çorganizoheshin ata dhe do ta mendonin dy here para se t’na sulmonin ne shqiptarëve, perderisa ne rrijme si qyqe dhe presim ndihme prej kryqtarëve kunder kryqtarëve sllavo-maqedon, keta shkijet e pisafte do t’na hyjne e presin n’qafe naper shpite tona. Allahu na ndihmofte dhe shkaterrofte armiqt e ne shqiptarëve, Islamit dhe ne muslimanëve, inshaAllah! Paqe!

 4. gugi, March 10, 2012:

  o vllezre duhet vetm bashkim duheni te ndaheni nga maqedoncit edhe te merni vetm trojet shqiptare te kobit AMANETIN SHQIPTAR bashkim e shikoni ne Kosove shkijet 2 perqind te gjithat te drejtat i dojn dhe ja jepin nrkobtart bota kurse 35 prqindja dhe trojet e veta dhe asgj nuk ki te drejt quh popull as lidert mos i ndgjoni tregoni se shqitart ktu jan dem baba dem

Komentoni