SHQIPTARI nga Rahovica e Preshevës lahet në pendë në minus 15 grad celzius

(Shiko poshtë edhe në VIDEO tek TV Presheva Jonë”)

Profesor Ylber Haliti nga Lugina e Preshevës ketë aktivtet e bëri në pendën e fshatit Rahovicë i cili për nderë të katërvjetorit të pavarësisë së Kosovës dhe 100 vjetorit paavrësisë  testoi duke dëshmuar se edhe shqiptari mund t’i qëdnrojë të fothtin me temperatura ekstreme të ulëta, në minus 15 gradë celzius. Kur shqiptari për këto pavarësi kanë rrezikuar, kanë dalur para plumbit, si mos të dal unë para akullit, ka thënë profesori shqiptar nga Presheva,njofton agjencia informative  kombëtare „Presheva Jonë“.

 

Preshevë, 19 janar/AIK-Presheva Jonë

Siq po e shifni në foto, ky njeri i zhytur në ujë nuk është në Siberi e as në Australi por në Preshevë.

Pra, ky është profesori i edukatës fizike Ylber Haliti i cili më 17 shkrut (ditën e pavarësisë)  ka bërë një test jo vetëm me trupin e tij por edhe me atë, siq thotë ai, a mundet edhe shqiptari ta bëjë një gjë të tillë, sikur disa persona në botë, që në mes të këtij dimri të zhytet në ujë akull të ftohtë  dhe t’i qëdrojë acarit të madh me tempertaura ekstreme të ulëta.

Në fakt, para se t’i hynte këtij misioni për t’i bërë rrezistencë këtij acari me temperatura të ulëta ekstreme, ai ishte përgatitur, kishte vrapuar nja dy orë, për ta nxehur trupin  me qëllim të arritjes së ekulibër temperaturës, për t’i bërë ballë acarit të madhe në ketë dimër.

Këtë provim profesor Ylberi e bëri në pendën e fshatit Rahovicë i cili për ta ushtruar këtë test ai ju është dashur  ta  thyente  vete akullin pre 60 cm për t’u futur në ujë me temperaturë -15 gradë celziues, njofton agjencia informative  kombëtare „Presheva Jonë“

 Ky aktivitet i pofesorit të edukatës fizike nga Rahovica e Preshevës u ndoq nga shumë kurreshtar, nxënës dhe kolegë të tij si dhe banorë të fshatit Rahovicë.  Ai këtë inciativë e kishte ndërmarur me dëshirë se sa e mundet një gjë të tillë të bëjë edhe shqiptari për t’i përballuar temperature ekstreme,  për cka ja airrit me mjaft sukses i cili për disa minuta notoi në ujë të ftoftë të buluar me dëborë e akull. Ai këtë evenemnet inetresant  e kishte ndërmarur në kuadër të një sër aktivitetesh me rastin e  katërvejtorit të pavarësisë së Kosovë dhe 100 vjtorit të pavrësisë me qëllim për t’i argëtuar të rinjtë shiptare nga Lugina me rastin e kësaj festave kombëtare.

———————–

JA EDHE KOMENTET E JUAJA

 • 1 partage1 partage
  • Agron Avdylihe bablokooooooooo

   Il y a 59 minutes
  • Reka Arben hahahahahahahahaha dje nje faqe tjeter thoshte plus 10 grad, deri ne fund te muajit do e bëni minus 35 grad.per tr qeshur jeni

   Il y a 57 minutes
  • Vullnet J. Jusufi ahahahah Profeee tregoju popullit kush je…si ja bejn ne gjimnaz ma mir me te shkel Bageri se me te rreh Ylberi hahah…Llegendd

   Il y a 53 minutes · 2
  • Jordi Voci Rexha Te lahesh ne ate temperatur 2 gjera jan: ose te forcohet zemra ose te pushon fare

   Il y a 52 minutes · 1
  • DoruntinKa Rexhepi Ne jemi krenar qè kemi njè njeri njèherit njè prof difi si prof.Ylberi.bravo se je i vetmi shqipètar qè bère njè gjè tè tillè

   Il y a 52 minutes
  • Elvis Selmanajja u paska fut eskimesve ky! S’eshte pak te lahesh ne minus 41 grade

   Il y a 52 minutes
  • Mentor Sejdiu lahet normal se e ka reumen e e hek uji i ftoht

   Il y a 8 minutes

3 Komente

 1. Selveri Rahovice, February 19, 2012:

  Bravo, bravo profe te lumte…lexova dikah se temepratura 10 garde cel. nuk eshte e verete se edhe une isha ayt ate dite me ju dhe temperatura ishte ndoshta edhe -18…ishte shume ftoft..Por, me duket siq e mabtëm temperaurën nalt te baran ihste aty rreth -15-16 gr.cel..por dikush po ta ka inati dhe ta kane bere -10. Sidoqoftë. ndoshta nuk eshte edhe aq me rendesi edhe aq ju keni berë nje mision te cmueshëm për t’i treguar botës se edhe shqiptari mund të bëjë gjtha cka cfarë mund të bëjnë të tjrët..Bravo Ju lumtë

 2. Arsimi, ish-nxënësi USA Bosoton, February 19, 2012:

  Lumtë profesr Ylberi. Jmei krenar me ju. Kur lexuam ketë informacion nga agjencia jonë “Presheva Jonë” na erdhi shumë mirë..Një urim edhe për juve agjencia „Presheva jonë“ që po na e forni vendlindjen me informacione të përditshme..jenie vcetme dirtare qe marrim vesh dicka se cafre po ndodhe tek ne..Aq më tepër profesor i dashur na na erdhi mirë për ju se ende ju ishit vital dhe fare nk kishit ndryshuar që kur ishim nxënës të juaj të fiskullturës.. Jemi nje grup mërgimtarësh në Amerikë, nja 2 jemi ish-nxënë stë juv (Arsimi dhe Ahmeti) dhe jemi krenar me ju…Urime, ruime dhe barvos për ektë mison që i treguat botës se edhe neve shqiptarëve nuk na kalon asgjë pa e bërë, atë që e bëjnë tjerët..urime edhe njëhrë “Sandokani” jonë i Kosovës Lindore !:-))) bravos profe suksese dhe shëndet…mirupafshim verës dhe shkojmë te brana ama po ahmei verës se dimrit neve nuk naj fiton, ne s’jemi gjitha ylbera..

 3. dobrosini, February 23, 2012:

  bravo profi

Komentoni