Në minutën e 22:25” kur Shaqiri shënoi golin kundër  Shipërisë, ju gëzuan jo vetëm zviceranët por edhe familja e tij në publikë..të cilët ishin stacionuar, ulur në rajonin përballë shqiptarëve, me tifozët zviceranë…, njoftojnë mediat zvicerane.

Lucern, 13 shtator

Pas përfundimit të lojës, Xherdan Shaqiri dëshiron që të shkëmbejnë trikot e tij me Hyka në Lucern ku i vërehen varrët, grithat  në gjoksin e tij deri në qafë . “Kjo nuk ishte një mace…”  tregon Xherdani para kamerave, gazetarëve zviceran i tronditur  nga  keto grritha që mori gjatë ndeshjes Zvicër-Shqipëri, kanë raportuar mediat zvicerane.

FAMILJA E SHAQËS I DUARTROKET GOLAVE TE EKIPIT ZVICERAN KUNDËR SHQIPËRISË

Ndërsa, në minutën e 22:25” kur Shaqiri shënoi golin kundër  Shipërisë, ju gëzuan jo vetëm zviceranët por edhe familja e tij në publik..të cilët ishin ulur në rajonin përballë shqiptarëve, me tifozët zviceranë…, njoftojnë mediat zvicerane.

Xherdan Shaqiri ka pasur një mbrëmje veçanërisht plot ngjarje në fitoren Zvicrës kundër Shqipërisë.  Përveç këtyre gërvishjeve, ish- FC Basel u fishkëllyen disa herë nga shumë shqiptarë të pranishëm për këtë takim në Luzern, shkruan “20Minutes.ch”.

E martë në mbrëmje, lojtari i Bayern Munich dha gjakun për vendin e tij. Përveç qëllimit të tij, ai gjithashtu u përball me zemërimin e tij ndaj shqiptarëve që kanë gërvishtem qafën e tij, ka shkruar në vazhdim  “20minutes”./ Presheva Jonë