Shaqiri ndëshkon…ZVICRA-SHQIPËRIA 2:0 (Live) – Shaqiri, 23′ + Inler, 68′

79 minute 22 sec u rreziku shporta zvicerane nga shqiptarët, përpakë me tja fut goll..

67 minuta 35 sec….shënohet goli i dyte i zviceranëve kundër shqiptarëve…

Në pjesën e dytë, në minutën e 66 në stadiumin e Luzernin tifozët shqiptarë brohoritnin, këndonin: Oj Lulija jonë me limona a ma mirë të te na,  he tu q..nona heeee.. Oj Lulija jonë me limona a ma mirë te na… he tu q..nona heeee..

 

Shaqiri shënon në favor të Zvicrës në minuten 22 të pjesës së parë

Presheva Jonë & Bota Sot

Zvicra e ka përmbyllur pjesën e parë me rezultat 1:0, me golin që e realizoi mesfushori shqiptar i Bayern Munchenit, Xherdan Shaqiri. Në gjysmëojen e dytë priten ndryshime në radhët e kombëtares shqiptare. 45 minutat e para u karakterizuan nga një Fer-Play i vërtet, derisa edhe Shqipëria kishte rastet e saja.

 

90+1: Largohet Xhaka, të cilin e zëvendësoi Drmic.

90’ Gjyqtari ka akorduar tre minuta lojë shtesë

90’ Cana me kokë gjuan përskaj portës, edhe pse u gjet më së miri në zonë.

88’ KV: Inler ndëshkohet me kartonin e verdhë për shkak të ndërhyrjes së palejuar.

86’ Agolli sërish hedh në provë, portierin vendas, i cili ishte në ditën më të mirë të tij duke pritur edhe këtë herë.

84’ Xhaka ngatërrohet me topin fare afër portës, për t’ia lënë atë portierit Ujkani.

82’ Ujkani tregon vlerat e tij, kur nga afërsia ndal goditjen e Mehemdit, duke ia mohuar golin sulmuesit të Dinamo Kievit.

80’ Cana godet fuqishëm, por Benaglio me mund të madh megjithatë ndal këtë “predhë” të kapitenit shqiptar.

78′ Përzgjedhësi i Zvicrës, Ottmar Hitzfeld, inkuadroi edhe futbollistin e pestë shqiptar në këtë ndeshje, Mehmedin, i cili zëvendësoi Stockerin. Tani numri i shqiptarëve për Zvicrën është rritur në katër.

77’ Roshi godet me forcë por topi shkoi mbi portë.

72’ Zvicra bën ndryshimin e parë, Xhemajli inkuadrohet në vend të Behramit.

72’ Shqipëria e kryen zëvendësimin e fundit, duke inkuadruar Hykën.

71’ KV: Derdiyok ndëshkohet me kartonin e verdhë.

70’ Roshi mirë depërton në zonë, por në momentet e fundit gjuan plogësht.

68’ Zvicër – Shqipëri 2:0. Inler shënon nga pika e bardhë

66’ Godet Shaqiri, dëbon Ujkani, ndërkaq Dallku ndërhyri në mënyrë të palejuar dhe gjyqtari akordon penallti.

59’ . Çani i niset në kundërsulm, por shpejtë rrethohet nga vendasit.

58’ Shaqiri ekzekuton goditjen nga këndi, por pa adresë.

55’ Dallku harkon nga loja, Benagloi mire kap topin.

54’ Reagon përzgjedhësi i Shqipërisë, Di Biasi duke inkuadrua në lojë Roshin dhe Çanin në vend të Bogdanit dhe Vilës.

47′ KV: Dallku ndëshkohet me kartonin e verdhë për shkak të protestes ndaj gjyqtarit anësor.

47’ Agolli harkon në zonë, por Benaglio zotëron topin.

46’ Filloi pjesa e dytë, me nisjen nga qendra të zviceraneve. Të dyja palët nuk zbatuan asnjë ndryshim, duke vazhduar me përbërje të njëjta.

Zvicra e ka përmbyllur pjesën e parë me rezultat 1:0, me golin që e realizoi mesfushori shqiptar i Bayern Munchenit, Xherdan Shaqiri. Në gjysmëojen e dytë priten ndryshime në radhët e kombëtares shqiptare. 45 minutat e para u karakterizuan nga një Fer-Play i vërtet, derisa edhe Shqipëria kishte rastet e saja.

45’ Përfundon pjesa e parë.

44’ Shqipëria merr kontrollin e lojës por duke qëndruar kryesisht në mesfushë.

38’ Xhaka godet me mjeshtëri pasi gjen hapësirën e duhur të lënë bosh nga Agolli, për fat topi shkoi përskaj shtyllës pingule.

37’ Shaqiri ekzekuton goditjen nga këndi, por Stocker shkaktoi faull në zonë.

36’ Cana me kokë gjuajti dobët mbi portë brenda zonës, pas një harkimi të gjatë në zonë nga ndërprerja.

31’ KV: Valon Behrami ndëshkohet me kartonin e verdhë pas ndërhyrjes ndaj Alban Mehës.

30’ Benagloi për pak sa nuk pësoi pas një dalje të gabuar pas ekzekutimit të goditjes nga këndi të Mehës, por Shqipëria nuk e shfrytëzoi këtë mundësi.

29’ Shqipëria mundohet të kundërpërgjigjet, me anë të një goditje të Bulkut, por portieri zviceran eviton rrezikun.

23’ Goool, Zvicër – Shqipëri 1:0: Shaqiri shënon golin e epërsisë për Zvicrën por nuk feston. Ai e kaloi mbrojtjen në qendër duke treguar klas të lartë, dhe më pas doli përballë portierit Ujkani, dhe me elegancë e dërgoi topin në rrjetë.

19’ Meha nga distanca godet fuqishëm, portieri zviceran Benaglioi dëbon topin në rivënie nga këndi.

15’ Zvicra po e kontrollon më shumë topin, por portat ende mbeten të pa kërcënuara.

11’ Shaqiri ndalet në mënyrë të duhur nga Dallku.

10’ Dallku shkakton rivënie nga këndi, Shaqiri e ekzekuton atë, për ta larguar evituar Vila me kokë jashtë zonës.

7’ Shaqiri “kapet” në pozitë jashtë loje.

5’ Shqipëria niset në kundërsulm, por Lila ndalet me kohë nga Xhaka.

4’ Zvicra mundohet të rrezikoi me anë të një harkimi në zonë nga Inler, por Shqipëria eviton rrezikun me kohë.

1′ Topin e parë e shqelmuan futbollistët e Shqipërisë

Ka nisur takimi, në mes Zvicrës dhe Shqipërisë, i cili po zhvillohet në Luzern në kuadër të xhiros së dytë të Grupit E.
Për përfaqësuesen e Zvicrës, nga minuta e parë luajën edhe tre shiqptarët nga Kosova, Xherdan Shaqiri, Valon Behrami dhe Granit Xhaka.

Shqipëria Ujkani; Lila, Dallku, Cana, Mavraj; Kukeli, Agolli; Bulku, Vila, Meha; Bodgani.

Zvicra: Benaglio; Rodriguez, von Bergen, Djourou, Lichtsteiner; Inler, Behrami; Stocker, Xhaka, Shaqiri; Derdiyok.

…………….

Zviceranët duket se po bëjnë të pamundurën për të tensionuar sa më shumë sfidën mes Zvicrës dhe Shqipërisë, duke kërkuar me çdo kusht të ngjallin ndjenjën e nacionalizmit dhe për më tepër duke tentuar në të gjitha mënyrat për të ulur imazhin e lojtarëve të përfaqësueses shqiptare të futbollit.
Pas shprehjes “pjatalarës” të përdorur nga Blick kundër mesfushorit të përfaqësues shqiptare, Burim Kukeli, provokimi i radhës vjen nga portali i internetit 20min.ch, i cili rreshton pesë arsyet pse Zvicra duhet të fitojë kundër Shqipërisë.

Një nga këto arsye është se sa herë që zviceranët luanin kundër shqiptarëve, ata arrinin të kualifikoheshin në fazën finale të një turneu, siç ka ndodhur në Botërorin 1966 dhe Euro 2004.

Provokimi ka qenë pikërisht në arsyen e fundit, që titullohej “Pesë shqiptarët më të mirë janë zviceranë”.

“Pesë yje të kombëtares kanë rrënjë shqiptare. Ata janë: Xherdan Shaqiri (Bayern Munich), Valon Behrami e Blerim Xhemajli (Napoli), Granit Xhaka (Borussia Moenchengladbach) dhe Admir Mehmeti (Dinamo Kiev). Edhe kundërshtari ka ‘legjionarë’, por të një niveli krejtësisht inferior. Këta shqiptarë luajnë për Luganon (Sadiku), Paderborn (Meha), Pas Janina (Lila e Vila) apo Sepahan (Bulku). Kjo nuk është saktësisht bota e futbollit të madh”, shkruhet në këtë artikull, i cili është shoqëruar me komente nacionaliste të tifozëve zviceranë që presin një goleadë ndaj “amatorëve” shqiptarë.

———————————–

JA EDHE KOMENTET E JUAJA:

………………………………………………………

 

 • Maicol Lazri fuck ftyrpidhi tradhtari
  17 hours ago · · 1
 • Valmir Nuhiju tradhtar i karit
  17 hours ago · · 1
 • Adnan Nuhiu kombtarja ka ikur per lesh :D,se pari nuk kan as kondicion fizik vec per me vrapu njo e dy te portieri mbas aty flejn flejn :D,e Granit Xhakes nuk ja boj hallall qe i erdh mare me dhon golin e tret tisha kon un do ia kisha ras me gjith qef kombtares se ka ikur per lesh nuk zgjedh futbollista por partista ne fush sjell :P
  17 hours ago · · 3
 • Mario Celanji Fain se ka ku po fain e kemi ne me nje federet kurvash qe e kan mendjen vetem te vjedhin kta jan 5 yje qe ndien krenar qe jan shqiptar sapo e deklaruan dhe vet
  17 hours ago · · 4
 • Illyrian Blood Ndeshja u be e bukur, humbem per 2 gabime amatoreske, duhej ta shenonim nje gol se patem goxha raste, ska te bej ju desh goli sju desh, i doli rasti beri gol per ekipin ku luan, gjithsesi prap kranare per cunat KUQ E ZI.
  17 hours ago · · 2
 • Elton Dhamo na e merzitet me kta shaqira e behrama
  17 hours ago · · 2
 • Burim Kosova ‎3 Kosovar lujshin per Zvicren ,asnje per kombtaren e qysh me fitu tani
  17 hours ago ·
 • Fatmir Jashari ooo qenh shtine at guh mrena o doggg
  17 hours ago · · 1
 • Marco BesiTen Federata duhet me u largu pas komenteve anti shqiptare.. Sporti është sport, mikpritja e zvicerranve ndaj shqiptarve ka qen maximalisht, sa i perket lojes, gjith kan qen tmir , ama shqiptaret e zvicerres kan talent mat fort se sa kuq e zinjet,, Respekt
  17 hours ago · · 3
 • Gencc D Fazlija Je Yll Gjerdan,,ktyre kurvave futjauuuu…
  17 hours ago · · 2
 • Raman Ibraimi Shaqiri ishallah shenon te shtunen ndaj mainzit
  17 hours ago ·
 • Bledi Kodra mamin shaqir buth qire
  17 hours ago ·
 • Adi Rexhepi Cdo respekt per futbollistet shqiptar qe luajten per te dy kombetaret.FUTBOLLISTET SHQIPAR TE ZVICR DESHMUAN SE SA SPORTIST TE MEDHENJ JANë.
  17 hours ago · · 2
 • Bledi Kodra motre te qifja ty ater
  17 hours ago ·
 • Bledi Kodra o gencc
  17 hours ago ·
 • Bledi Kodra o serbi i keq
  17 hours ago ·
 • Bledi Kodra fisin te qifja ku ta kesh ?
  17 hours ago ·
 • Flavio Del Vecchio moteren ku te kesh o shaqirovic tu qifte mami me nipin e Sllobodanit
  17 hours ago ·
 • Marco BesiTen blendi ski nevoj me shajt gjith kemi qen per me fitu shqiperia, ama kjo ka tregu se shqiptaret nga zvicerra jan talenta edhe federata e kombetares duhet me dhan dorheqje pas komenteve anti shqiptare.. Zvicerra ka qen shume ma e pregaditur se sa kombetarja po shpresojm se keto te dyja dot shkojne ne brazil…
  17 hours ago · · 1
 • Ridvan Begu Good job Shaqiri am proud of
  17 hours ago ·
 • Ylber Skeja Fuck shaqiri
  17 hours ago ·
 • Borsion Spaho Orre kosovare kur ju perzune nga vatani juaj ne just hapem deren e shtepise .doren qe te ka dhene buke mos e kafsho kurre … Ne kemi respekt per canen dhe jo per shalqirin e mutit
  17 hours ago ·
 • Dardan G. Gashi Bravo Shaqiri, e QR lyp Armand Duka qe nuk e ka ftu nkombtare ;)
  17 hours ago · · 1
 • Ahmetaj Alfa shaqiri si dhe shum talenta shqiptar prap jan shqiptar por kur fshf-ja eshte shqiptare dhe jan tradhetar si mund tja shtrosh pyetjen?ju qe kini ber keto pyetje mire eshte te shtoni edhe nje pyetje. a eshte fshf-ja tradhetare dhe duhet te japi doreheqjen?
  17 hours ago ·
 • Hajdar Rrusta Te njejten gje e kishim bo edhe na per ju Borision kho vetem loj ishte te gjith e duam prejardhjen ton jem krenar qe jem shqiptar
  17 hours ago ·
 • Anikita Leo Marku Eshte per te ardhur keq per kete Shaqirin e k… Duket sikur nuk ka gjak SHQIPETARI leri qe ka then ne media por ai nuk e ndjen veten SHQIPETAR sepse nje SHQIPETAR i vertet nuk i del kundra Kombetares se tij pa mendoni ku do lozte Kombetaria jon po te fitonte: For my fuck Shaqiri
  17 hours ago · · 1
 • Malic Vrsevci bravo XHERDAN jemi krenar ne kosovar qe te kemi
  17 hours ago ·
 • Malic Vrsevci ishalla sa ma shpejt do te luash per kosoven e ater do ti shofim trathtaretnga kombetarja kuq e zi.kur u bon lojtar kta kosovar e qe ja nisen me lujt per zvicren ater i etdh nga betha ne kry ARMANDO MUTI DUKES te thir per kombetaren kuq e zi e ku u kon ma heret.bravo kosovaret.
  16 hours ago ·
 • Bekim Albiana Januzi Bravo SHAQ edhe une e kisha dhan. Edhe krejt qata tifozet qe fushllojshin. Se ka myt kerkon po e ka kry punen për qe paguhet! BIG BRRAVO XHERDAN!
  16 hours ago ·
 • Can S. Tredhaku ai shenoi te paren e jo pas penaltis shkerdhata
  16 hours ago ·
 • Marco BesiTen pse kerkush nuk e pranon realitetin e me i dhan perkrahje shqiptarve, 5shja oshte yllat e botes , kometarja qe na dhm zemra per to oshte e renditun ne radhet 84 kurse lojtaret perpos bogdanit nuk kemi as nj¨¨e lojtar te mire.. Bravo yllat shqiptar te zvicerres
  14 hours ago ·
 • Borsion Spaho O hajdar nuk ja u vuri njeri ne dyshime .por shqiperia eshte nena juaj dhe nenes nuk i behen gola ok po qe eshte futboll ne e di po ato xhestet e atij si falen dhe kundra kujt i bene …

 

 


Nuk ka komente

Bëhu komentuesi i parë!

Komentoni