SERBËT ME 3 MIJË EURO E NXEJNË KREVATIN ME NUSE SHQIPTARE?!

Në Gjenevë përfaqësuesit e  organizatave dërkombëtare (IOM) i kanë deklaruar agjencisë informative « Presheva Jonë » se mes « martesave » të të rinjve serbë me shqiptare është dicka më shumë se « dashuri » është biznes, madje ata thonë se këtu fjala është edhe për  trafikim legal të femrave shqiptare përballë Tiranës dhe Beogradit zyrtar.


Preshevë, 26 dhjetor /AIK-Presheva Jonë

Qindra  të rinj serbë për çdo muaj martohen me shqiptare të reja nga zonat veriore të Shqipërisë. Kështu këto ditë shkruan shtypi serb. Për një nuse shqiptare ata paguajnë 3 mijë euro dhe të njëjtin fat e ka pasur edhe serbi Predrag Gjokoviq, 27 vjeç, nga fshati Davidoviq në Serbi, i cili u martua me Anila Prendi nga Tirana. Në këtë zonë serbe, theksojnë mediet, nuk ka pasur martesa të tilla, mirëpo tashti, siç thuhet, mbi 900 të rinj janë të gatshëm të martohen me nuse shqiptare.

 

Në disa rajone në Serbi qe 30 vjet s’ është dëgjua vajë fëmije, tash voglushët me origjinë shqiptare thrrasin “mama”, “tata”…

« Shqiptarja e dashuruar në pyjet e Serbisë » (Albanka zavolela srpsku planinu -Vesti),  « Shqiptarja ka mbetur  ne stan për t’i ruajtur fëmijët » ( Albanka ostaje na Goliji da cuva sinove!- Kurir)  Madje shtypi serbë ka shkruar se « Lumaj eshte njëra nga 150 shqiptaret  e martuar në Sebi dhe kohëve të fundit nga martesat e deri sot tash në keto rajone kemi 200 voglushë që flasin “mama”, “tata”…qe i ka kthyer gjallërinë Serbisë.. ». Duke iu falënderuar nuseve nga Shqipëria, është ringjallur tërë rajoni i Peshterit. Në Buxhevë afër Sjenicës, 30 vite nuk është dëgjuar vaji i fëmijës, ndërsa tash janë 12 fëmijë, e disa tjerë pritet të lindin. Disa të pamartuar bëhen gati për martesë me shqiptare, kryesisht ortodokse e katolike nga rrethina e Shkodrës. Kisha serbe e ka dhënë bekimin për të gjitha këto martesa, ndërsa ka pagëzuar edhe fëmijët

 

Lume Miliçevic është shqiptarja e ve, të cilës burri i kishte vdekur disa vite më parë, mirëpo ajo kishte vendosur të mbetet në Serbi. Ajo njihet si shkuese apo ndërmjetësuese për martesat. Lumja vazhdimisht organizon udhëtime dhe vizita të të rinjve serbë nga zonat rurale serbe drejt Shqipërisë, ku atje ajo grumbullon vajza dhe familje të interesuara për martesa. Më pas ndërmjetësuesja organizon edhe vizitën e prindërve të vajzave në Serbi, për të parë se ku do të jetonin vajzat e tyre.

Kur para gjashtë vjetësh erdhi nga rrethina e Tiranës, në Guberevën e largët të Golisë, shqiptares Lume Nishraj nuk i ka penguar që i zgjedhuri i saj Radisav Miliçeviq është plak, e as se jeton larg qytetit, në skëterrë, ku shitorja më e afërt është gjashtë kilometra larg. Asaj nuk i pengon as që i bën punët më të rënda, me baltën deri në gjunjë, duke luftuar me borën dhe ujqit, dhe duke u kujdesur për vjehrrën plakë Milicën, shkruajnë mediet e Beogradit.

 

SHQIPËRIA ME 200 DHONDURË SERBË, OSE ME E “PASUR” PËR 600 MIJË EURO ! 

 

Vetëm në zonën e Rashkës, Peshterit, Golijas, Javorit dhe Jadovikut janë martuar mbi 150 shqiptare me serbë dhe ato deri tani kanë krijuar familjet e tyre me shumë fëmijë. “Veçernje Novosti” shkruan se deri në vjeshtë pritet të bëhen mbi 50 martesa të reja me nuse shqiptare. Vetëm një martesë rezulton e pafat, pasi që burri serb ishte pijanec dhe gruaja e tij shqiptare ka ikur me një serb tjetër. Nesë llogarisimi se një martësë në mënyrë legale  me dijen e autoriteve serbe dhe shqiptare  bëhet pazar me shumë prej 3000 eurosh, del se  Shqipëria « pasurohet » për 600 mijë euro ose Serbia « varfërohet » për aq euro ne emër të « dashurisë » kupto trafikut  legal të femrave shqiptareve  nga Shqipria via Serbia ?!

Organizata “Rashka e Vjetër” organizon dhe ndërmjetëson falas për martesa udhëtimet e serbëve në Shqipëri. Kjo organizatë bën të ditur se nuk bëhet fjalë për ndonjë biznes, por vetëm për aktivitet human për mosboshatisjen e fshatrave serbe. Sipas tyre, deri tani ajo ka bërë 300 martesa midis serbëve dhe shqiptareve.  Në Gjenevë përfaqësuesit e  organizatave dërkombëtare (IOM) i kanë deklaruar agjencisë informative « Presheva jonë » se mes « martesave » të të rinjve serbë me shqiptare është dicka më shumë se « dashuri » është biznes, madje ata thonë se ketu është fjala edhe për  trafikim legal të femrave shqiptare përballë Tiranës dhe beogradit zyrtar.

 

 


29 Komente

 1. lapjani, December 26, 2011:

  KATASTROF PER NE SHQIPTARET NESE NUK NDERMIRRET DIQKA

 2. lili, December 26, 2011:

  kjo esht politika e Sali Berishes i cili thot jo bashlimit me kosoven e i bashkon me shki si puna e Fazliçit serbit .
  katastrofofofofofofofof……..

 3. xhevat (fr), December 26, 2011:

  ZOTI I VRAFT SE ME ZI SE SHKIJET JON BO ME SHIT KOMBIN PER DINAR TE SHKAUT

 4. Laurat, December 26, 2011:

  OOO skeni faj juu,,,se pak shipatr keni ne shipri,qe po ju del ren me u martu me Serb,,Po shkoni bile qatje ne serbi se ju skeni as 1ml gjak shiptari si duhen shiptaris ksi njerz,me gjak te flliqun,,rrugen e drejt e keni zgjedh atje eshte veni per juu,se ktu ska vend per juve

 5. Halimi, December 26, 2011:

  Po qka kemi me komentua ketu, nuk ka vend per komentet tona private, ky eshte nje problem shteteror dhe per kete duhet te mendojne ata njerez te varfer ne shpirt e te pasur ne xhepa se kjo eshte nje brenge qe i shkel ku do qe te jene te gjithe shqiptart si ne Kosove,Shqiperi,Kosoven Lindore,Iliride e gjetiu ku do qe ka njerez kombi jone.Ndalem e mendoj ,athua aq ne gjendje te mjerueshme koka ardhe kombi jone qe duhet pa tjeter te martohen edhe me shkije,a thua nuk ka mbet as nje djal ne ate te mjeren Shqiperi e ne Kosove qe keto te shkreta qika duhet pa tjeter te shtrihen ne krevatet e helmuara te shkijeve,ne ato shtrate ku jane lindur e rritur me sherkujsh shkije qe kan luftuar e masakruar mijera e mijera shqiptar …vertet skam komente dhe mbetem pa tekst kur degjoj keso rastesh, hallal qeveris se Shqiperis dhe qeverise se Kosoves qe nuk nderrmarrin diq per ta parandaluar kete fenomen.Jo rastesisht shpesh me mesin e shoqeris time e permendi se ky vend ende ka nevoje ta kete ,,Nje Enver Hoxhe” apo.

 6. rifat gjelosshi, December 26, 2011:

  ska me poshtersi se te matohen fenat shqiptare me shkje .ato nuk jan shqiptar se nuk e mendojn se cfar te keqe i bjen ti vendi allahi i denoft to prind qe i ljejojn vajzat ee tyre te martohen me shkj.do zoti e ishalla i thrasim mendjes bol ma me kto marrina

 7. emberli ismaili, December 26, 2011:

  Tiqe thue ma mir serb se turk,t iq ifsha robet dhemijt ti qifsha,se qaj turku mos ishte e mur greku shipnin be pidh same.

 8. mejdi sejdiu, December 26, 2011:

  Poshtersi per ata shqiptar qe i ndermjetesijne keto martesa me shkie.Historia eshte e pa falshme.Turp,turp.

 9. shqiptar me zemer e jo me mendje, December 26, 2011:

  na rrushi karin mor moter qima po ju ka 500 Vjet qe ju qin serbi e sa per te shitun ju jeni msu mu shit se ne kena gjuhen ton flamurin mor te pa bes shikoni vedin doni bashkim komtar.nuk bajm bashkim komtar me serb shqiptaret e vertet vdeken ne luft ju qe jeni gjall ma mir mos qofshi .kam koh qe ju i mani dertin shipnis e buken e hani ne shpit tuaja

 10. kemi, December 26, 2011:

  valla se di veq per mendimin tem kto vajaza qe martohen me skllav skan gjak shqiptari per to kai plumb pak asht po i kisha ba masake aaaa

 11. lili, December 26, 2011:

  ski nevoj me sha kerkon o Rdt shabi ma mir turqeli se serb o manjak po ti je haluc se ty sta kan vra nan e bab e gjallni o katunar shpin me lloq e keni ju nga ana e shipris e kqyrni cilla moter pju martohet me bo renovime e me mush gushen m pare tndyta sherri i juv na ka sundu turku e me shkavella kena luftu bile kena fituu vet jo si skenderbeu juv mon dyjen let shkon me shliru venin e vet e ka lan nlloq mas pari u dasht juve mju farru bre katunart e shipnis ma mir turk se GREK E SKAVELL juve marre duhet mju ardh qe po boni komente bile sherri juve as BE spo mujnaa me hi tu menu qe jena gjungllasha si ju jav qifsha robt ngoj se mat zi se shkijet jeni skeni fe as komb

 12. sevdail, December 26, 2011:

  o shqiptar meaemer ejo me mendje porti stekje shqiptar por tekje serb i vertert jepja edhe motren tane serbit ta qin e ropt ti qifsha ne pidh edhe nanet martoni per pare ju qaq jeni unt per pare

 13. sevdail, December 26, 2011:

  se skeni as fe as komb ju jeni melez o shqiptar mezemer ejo me mendje kot eke shkru ket emer ketu se ti je grek dhe serb asgje tjeter jepja motrat etua serbit ti qin tije qafir sje shqiptar be legeni mutit

 14. Shkélqim, December 26, 2011:

  Pérshéndetje té gjithve pér Fat té keq kjo qé pona ndodh,por megjith até kurti vij Puna Pér Bashkim Komtar mas disa Viteve ne Shqiptarét doté kem Problem shum,me Kéta Fémi qé jan me gjak Shqiptare e serbe se doté Luftojn Kundra neve,se Shqiptari sjukatut kur shkive dhe pér ate doté kemi problem shum té Mall se fémiu mashum nget nga néna se nga Baba dhe ata doté jen nété ardhmen Kundérshtimi mé i mall i shqiptarve,po ikisha ftu ata Kuqe Zit Shqiptar Mosté shikojn vetém Lekun po Ti Drejtohen Salihut dhe Ramés,tithon Mosu kundérshtoni ju né mes vete po investoni né két komun kujan té farfér Lereni ju pak maté Farfér Tiranén shikoni nga Fshatét qé sakan as Buk té han,prej Farféris Shqiptari Shet Vajzén shpirtin mété mall qé ika kriju Zoti Natyra,sa ipérket komenteve té shum njerzve ju kisha Lut gjith Shqiptarve se Turku apo Greku apo Shkau apo Makedoni pér Ne jan té gjith Kundérshtar ne duam taruajm Farén Mété Bukur qé ekem ne dua ta Duam Veten jo kombet qer,me ta vetém Tungjatjeta…..

 15. rabiti, December 26, 2011:

  o kta kurva nuk kan gjak shqiptare por ndoshta enveri i ka detyru me forc dhe nje fjal e vjeter thuhet se derri nuk behet qengj …….

 16. ha bibi, December 26, 2011:

  kto gjak prishura duhet ti hjakim nga faqja e dheut po ta dim se po lajm borgj se qa te mjellesh ki me e korr

 17. ali, December 26, 2011:

  sa mir do e mbrim diten te luftojn me gjysmevellezerit tan qe do ris djepi srb

 18. Mergimi, December 26, 2011:

  po kto far nusesh njiher jan ngop rrugve te italis si prostitutka e tash sju ka mbet vend tjeter pos me serb me u martue,kto flliqajka skan vend ne Shqipri andaj edhe kan gjet vend te fliqanat serb.

 19. armando, December 26, 2011:

  disa persona qe kane shkruajtur komente per kete teme delikate..nuk flain ashtu si duhet.me mençuri.por shprehen si tju vi per mbare.jo shqiptaret e hqiperis jane ashtu..jo ju shqiptaret e shqiperis jeni keshtu.nuk ja vlen qe te ofendosh dhe te fyesh ne pergjithesi mor trima.pse ti qe nuk je shqipetari i shqiperise te duket vetja atdhetar,patriot,apo kombedashes?e keni gabim kur shpreheni ne kete menyre.eshte 1 shprehje popullore ketu nga ne shqipetaret e shqiperis,NUK KA PYLL PA DERRA.prandaj ne vend qe te mundohemi per te krijuar 1 lidhje apo marredhenie sa me te mira e me te forta midis njeri tjetrit,juve shkruani budallalliqe.thjesht per te krijuar acarime.une i uroj te gjithe atyre qe e mbajne veten per shqipetar,i çdo krahine apo feje.apo ngjyre,shendet,paqe,lumturi vellazeri,bashkim.te kene gjithe jeten e tyre dhe pasardhesve.ne nuk na tremb as serbi as turku as greku e as 1 gje e gjalle qe jeton mbi kete toke.kush mundohet qe te na beje gropen neve,vete ka per te rene brenda ne grope.GJUHA SHQİPE SA E MİRE SA E EMBEL SA E DLİRE.

 20. lili, December 27, 2011:

  kto nuk jan shqiptare esht e sigurt jan borllog e borllogu çohet te borllogu .

 21. shkodrani222, December 27, 2011:

  si nuk keni pak turp qe shani njeni tjetrin, shqiptar i shqiperis apo i kosoves,,,, cfare te mire po i sillni,kombit tuaj qe flisni ne kete mynyre , vete percamje se asgje tjeter,, ti o shqiptar i kosoves qe nuk din te shkruash as gjuhen tende e mundohesh te me tregosh se turku qenka me i mir se serbi apo greku, me hiqesh spatriot,,, apo ti shqiptar i i shqiperis qe, shan shqiptaret e kosoves,apo te diaspores, turp,, turp tu vije, si mendoni se se shani e ofendoni , kedo… cfare ju duhet ju , se cbejne te tjeret me jeten e tyre, un nuk do tia lejoja njeriut qe dua,qe te jetoje me nje serb, grek apo turk, gjithmone po te kisha mundesi,,,,poju emigrante,qe martoheni me te huaj,apo ,ju jeni atdhetare, po ju shqiptare te kosoves sa vajza nga kosovo jane martuar ne arabi, jo si e vetme, por duke u bere gruaja e 3 apo e katerty e nje arabi, vetem per para???me mire shikoni punet tuaja e mos u hiqni si atdhetare,,,

 22. taxhedin, December 27, 2011:

  shum teme e qelluar dhe aftkeqsisht na ndohdin edhe kso probleme ne shoqerin shqipetare, por ama mos ta perziej dikush martesen me parane se esht turp per nje shqiptare te thot se kma dhene vajzen per serb per shkak te parave, vllezer ja ku jane shtetet e perendimit dhe besoj se nje njeri te punoj atje 10 do te jetojn nga puna e tij. A nuk mendoni motra se neser keni me pas femij dhe ata do te quhen me emra te perzier serbo- shqipetar dhe a do kishit t’i beni fmeije armikut i cili po na shkatrron edhe nga ana morale . pa mar parasysh a esht i shqiperis a esht i Kosoves , Maqedonis Camerise apo gjetiu , shqipetari eshte shqipetar dhe nuk ndrron komb. Ju kisha apeluar qe keto tendenca ne cfardo menyre t’i kundershtojm ashper e nese esht nevoja le te martohen me dy apo tri gra shqiptaret dhe te mbesin ne vendin ku kan lindur ku edhe guri fol Shqip….

 23. Ferdane Alidemi Bajrami, December 28, 2011:

  http://www.youtube.com/watch?v=M4vgvwPmJVI&feature=share
  Mos u merziteni o VLLEZER SHQIPETAR se ajo qe esht gjak i paster SHQIPTARI kurr nuk i dorzohet jo vetem SHKAUT por ASKUJT pos gjakut te vet SHQIPTAR …kto jan SHKINA qe jan kan te regjistruara ne KOHEN e kaluar…NDEGJONE KET KANG se SHQIPTARJA DOTA MBAN KOKEN GJITHMON LART…

 24. falco, December 29, 2011:

  ..o sa mir qe jam musliman..se motrat muslimane spo meren me shkije asnjher..rofshi ju katoliket per serbet**srecan vam praznik katolici..

 25. naimi, December 31, 2011:

  Mos u grindni more se njejt jemi shqiptare,edhe kjo kalon eshte periudhe kalimtare.Nuk blihet nusja me para as dashuria.Tehu ka dy ane Hebrejet me shum japin se sa marin femra te huaja,por sot kan shtetin me te forte ne lindjen e afert.edhe kjoeshte faze kalimtare .Nuk lufton femiu kunder nenes,por shpesh ndodhe te luftoje kunder babait.Nuk zhbehet leht shqiptaria–mos u grindni mes veti kot,zgjidhni fjalorin-me respekt Geo

 26. jetimi, January 13, 2012:

  keto vajza po e shqiptarizojn serbin pas disa vitesh bone me mend ne mes te serbid shkau vogel thot qe kam gjak shiptari maje serbi maje kolonizimin me shqiptar

 27. naimi, January 13, 2012:

  Cfar populli jemi ne ?grindemi per gjera te kota.Paskan mare disa nuse shqiptare serbet.gjitha keto ndodhin gjithkund.Mos u beni merak Kalaja meret nga brenda.gjaku nuk behet uje burra.ma vonedo dalin ne shesh gjerat.lene e mos u shani mes veti.mos ua beni qefin Serbeve

 28. Shqyptar, January 15, 2012:

  Mire shume, tash nipat e shkijeve e lypin hisen e tyre te dajte e tyre shqiptarë dhe keshtu, shkinija shtrihet deri n’Durres. MARRE!!!!!

 29. skandinavija, October 24, 2012:

  le qe at martohen me serbe po miqasija po ju ece edhe ma mire duke i fshehe gjurmet e krimeve dhe kriminelve te reqakut, mjafton te permendim zoran stanojeviqin qe eshte martuar me aferditen tani ivanka dhe tani i strehon nje” shqiptare ” qe e quajn zhuti nga ferizaj qe eshte me banim ne kotka te finlandes. Kjo familje ka raporte te mira me serbine dhe qdo vite shkojne per vizit ne vranje te serbise, gjithashtu meret edhe me dhanjen e pasaportave serbe ne kotka si sekser dhe i furnizuar me te gjitha dokumentet serbe.

Komentoni