RUSSËT, NË KOSOVË FUSIN « NDIHMA » APO KALLASHNIKOVË PËR SERBËT ?!

KOMENT REDAKSIONAL – PREVENTIVË

Po vijnë rusët..mu kujtua një titull i një gazete sllovene në kohën kur serbët  e Milloshevicit arritën në  Slloveni dhe provuan ta okuponin Slloveninë..dhe gazetat e atjeshme në faqet e para dolën me tituj  « Po vijnë serbët.. ». Por serbët dështuan në Slloveni, sikur në vitin 1999 në Kosovë, sepse sllovenët ishin afër vetëm dy pëllëmbë  me gjermanët. Kur shef kolonat e kamionëve russ në RTK nuk të ngjanë në një konvoj humanitar, por ne konvoje ushtarake, në konvoje me qëllime jo të pastra…vjen erë lufte…

 

Policia e Kosovës në rastin konkret i ka sigurua të gjitha udhëkryqet përgjatë rrugës kryesore nëpër të cilën janë transportuar ndihmat. Të gjitha veprimet tjera lidhur me këtë aktivitet kanë qenë përgjegjësi e EULEX-it, që i ka ndërmarrë të gjitha procedurat e nevojshme, por ne nuk dimë se a janë kontrolluar kamionët se çka kanë brenda apo jo, thonë oficerët e policisë së Kosovës. Dhe gjithsecili do t’i shkonte ndërmend të pyeste pse këto « ndihma konvojesh » ruse nuk u ofruan edhe para vënies së barrikadave kur në « anën tjetër » silleshin ende nodnjë  policë kosovarë apo ata nga Euelxi.. ?! Këto konvoje u futën në Kosovë pasi ajo pjesë veriore e okupuar hë për e nga serbët dhe rusët aktualisht është e blinduar jo për sllavët, por për shqiptarët dhe ndërkmbëtarët dhe atje bën Moska dhe Beogradi cfarë të duan..dhe krejt normale se në kamionët jo vetëm të rusëve, mund të barte kush cfarë të duan pa kontroll pse jo drogë, armatim, kallashnikov…Ose pse nuk po futen këto konvoje Ruse në Gracancë, sepse atje nuk ka barrikad dhe duhet ato konvoje të kontrolloehn disa herë përmes shumë pikave, ndërsa atje fare, apo eventualisht vetëm në një pikë. Më lehtë është t’i  shpëtosh apo të korruptosh një pikë ta zëmë, se sa 5-6 pikave, qendrave kontrolli. Për keto dyshime ne kemi kontaktuar edhe policët e misonit të Eulex-it në Prishtinë, cka sipas tyre gjithcka është nën kontroll. Për këtë « gjithcka është nën kontroll » nuk na precizuan ata se cka është nën kontroll,  situata apo kamionët rusë. Mediat i kane syte kah Vetvendosja, por ndoshta edhe këta kanë ndonjë urdhër që këta kamion t’mos preken ose të praptohen pasi te zbarzet “malli”, rrugës në kthim për në Serbi, via Russia.

 

Ndryshe nga Prishtina, dyshimet nga këto konvoje kanë ndërkombëtarët, sidmos disa organiaza humanitare në Gjenevë. Normalisht për kriza humanitare dhe ndihma emeregjncë janë të gatshme të ofrojnë ndihma PAM, OCHA, CICR, apo UNHCR..por gati gjihtë përfaqeësuesit ekëytre organizave ndërkmbëtare i kanë pohuar dje dhe sot agjencisë informative « Presheva Jonë » se « ne nuk kemi intervenuar në Kosovë për shkak se atje nuk ka ndonjë krizë apo nevojë humanitare… » Madje  sipas raportit të fundit të shefi të KS të  OKB-së serbët e Veriut shfrytëzojnë nga dy rroga, nga ato të qeverisë së Kosovës dhe nga Beogradi..Dhe tash shtrohet pyetja cfarë ndihma u ofron Russia vllezërve të vet sllavë me paga të dyfishta…aq me tepër kur edhe shefi i misionit të EUELEX-it Xavier Bout de Marnhac ka deklaruar dje sikur edhe përfaqësuesit e organizatave ndërkobëtare humnaitare në Gjenevë se “në Veri të Kosovës nuk ka krizë humanitare..”

 

Një ndërkombëtar, zyrtar i lartë në Gjenevë i cili po qëndron në OKB për negociatat mes Moskës dhe Tiblisi për problemin e Abkhazisë dhe Osetisë, i cili deshi të mbetet anonim, i deklaroi agjencisë sonë  se « serbët për shkak ambicieve për të hyrë në BE nuk guxojnë të veshin apo furnozojnë serbët me rroba ushtarake dhe kallashnikov, por ketë do ta bëjë përmes rusëve. Dhe rusët ketë e bëjnë me giith qejf, një sepse fitojnë para të majme nga lobi serb dhe dy për shkak se me një konlikt të ri në kufime mes Kosovës dhe Serbisë opinoni ndërkombëtar do të c’përcëndrohet nga problemi mes Rusisë dhe Gjeorgjisë..duke kthyer sytë bota kah Serbia, kupto Jarina dhe barrikadat.»  Dhe kjo është krejt afër mendësh të dyshohet sot se në konvojet ruse bartin uniforma ushtarake dhe kallashnikov për serbët e Kosovës për ta okupuar ket pjesë « të djepit të Sebisë » ketë pjesë të « jerusalemit serbë » Si mudn t’i besohet serbëbve apo rusëve, kur këta të fundit gjatë kohës së luftës në Kosovë luftuan në krah të serbëve coftë si mercenarë me pagasë apo vullnetarë (lexo raportin e KS të OKB-së të vitit 2000 ku flet për mercenarët rusë në Kosovë) për të masakruar popullin  e Kosovës…


28 Komente

 1. Afrimi, December 17, 2011:

  ketu duhet qe te reagon Vetevendosja, edhe ti prapton ata kamiona edhe ateher ju dalin prockat ne Cedill, se aty ka vetem Armatim, edhe esht e ma se e munduri qe te ket arme berthamore. ketu eshte qellimi qe Kosoven ta Zhdukin Ruset permes Mashes se tyre,se ata nuk i djegin Duart e veta.

 2. Afrimi, December 17, 2011:

  per Ate Ruset nuk Pranuan qe Convojet te Kontrollohen, por kur ju than se vetem Documentet, ateher pranuan, me kushte qe vetem Documentet, e ne Document mundesh me shkrujte qka te duash.

 3. feti, December 17, 2011:

  padiskutim mire e ke qelluar por nje gje: kete qe konstyatohet duhet te materializohet dhe ketu qendron problemni yne: te njohesh situaten dhe te pershkruajsh ate eshte nje pune e te ndrosh ate ajop eshte tjeter pune. nese kjo e3shte prekese atehere sda prwekese eshte egzodi i lugines se presheves qe dita dita shprazet djhe banohet nga erb kolone-koment

 4. Arianit, December 17, 2011:

  po çfar vetvendosje bre, qe 12 vjet hala po fleni o Kosovar, vetvendosja jan nji grusht miza qe sen nuk bajn pa koordinim me thaqin e krejt qka bajn ata shkon ne dobi te thaqit e krejt qka bon thaqi shkon ne dobi te shkijev e kshtu me rradhë, VV i prapton kamionat ne prishtinë a dikun knej se atje skan guxim me shku, jo ata po kerkush hiq prej shqiptarve se na jem patriota per qata nuk shkojm.

 5. ramadan, December 17, 2011:

  jo zotri afrim vetvendosja nuk duhet m praptu kamion te vllezerve te hashimit sepse hashimi ju ka hujdis shtpi vllzrve te vt srb shqiptart flejn n koliba t qnve dputtt e pdk jan blrsit m t mdhj t produktv srbe sepse ata posdojn magazina dhe suprmarkt ne ter kosovn ky esht hashim gjarpri

 6. Kosovari, December 17, 2011:

  hashimi e shitit Kosoven EDHE PSE ENDE KA KOHE ME RUJTE KSOSOVEN

 7. Avni Rrustemi, December 17, 2011:

  Zgjohu or shqiptar, a s’po shef së çka po ndodhe me trojet tua. Rusët po armatosin serbët që me një luftë të shpejtë ta shëpusin atë pjesë të Kosovës, kurse qeveritarët tanë kënaqën me deklarata boshe. Ngritu or shqiptar, merresituatën në duarë. Ngritu Polici e Kosovës, ngritu ti FKS nëse don me i shpëtue trojet tona nga bishat sllave, apo edhe ju u jeni nënshtruar gjumit hypnotik.

 8. Gjebraili, December 17, 2011:

  OOOO MIR JAÚ BOIN SE JU ATJE DUHET EDHE GRAT ME JAU QU RUSVE SE JU E KINI VOTU RRUGAQAT ME NA UDHHEQ E TASH HIN ATJE KUSH DON RRUSSS BULLGAR E SHUM TE TJER HAHAHAHAHAH SE RRUGAQAT TON MENDOIN VETEM PER KARIER

 9. Milaim Ajdari, December 17, 2011:

  Kur rusia nuk e pranon shtetin kosovar, qka karin e lojn me hy!! he at nan jav hangsha…dhe atynev liderve tane qe ngajne mas karrigës e mas mikrofonave te gazetare he i hift…Mire kane e naj dite e dhe grate kane me ja asish..

 10. kem, December 17, 2011:

  oh nanen me thaq e jahjag e mer regjep e me krejt jav qifsha se ju jini ma shki se ata shkit qe jen kan ne kosov taht edhe naj dit edhe grat kan mejav qi e ju keni mi kqyr tuj jav qi grat edhe qikat ………. ata qe duhet me kan ne kosov e keni qu ne HAG po e mani atje se me pas kaj RAMUSHI ne kosov per nime kish guxu RUSI me shti kamijona me armatin neper kosov haj medet haj

 11. KOSOVARI, December 17, 2011:

  FAJ ESHT I HASHIM THAQIT SI I KA LA ATA TE HYJ, POR UN BESOJ DHE KUR KAN HY ATA KAMIONA NE KOSOV KAM BESUAR SE JAN ARM DHE SHUMICA JAN ARM TE LLOJLLOJSHME TE MBULUARA KINSE ME NDIHMA, UNE I BAJ APEL POPULLIT TE KOSOVES (SHQIPETARVE) TE PREGADITEN PER GJDO RAST SI RAST LUFTE RAST HUMANITAR RAST ARMATIMIRAST PERFORCIMI APO RASTE TJERA SE VEQ KUR TE KERSET E BACA ADEM KA VDEKUR SUNDET AJ MI RU PER JET KOSOVEN.

 12. kosovari 123, December 17, 2011:

  Une nuk po du me diskutue se asht dasht apo jo te hyn ruset.ket te gjith e dim se nuk duhet lejuar te futen ne teritorin e kosoves.qa po me brengos me se shumti,fjalori i disa komentusve me shprehje e fjal banale qe te pakten i kemi kursyer keto fjal neper medja,por sot e kunderta edhe nese shprehim keto fjal banale nuk mundemi me ndryshu asnje send ne agjenden e kosoves,por vetem sa e tregojm moralin se qfar fjal banale perdorim ne ne familje tona,e ket e bejn disa kinse une ndryshova diqka ne vendim marrje.jo o vllezer ju vetem sa po e tregoni kulturen familjare,me vjen keq qe po drejtohem me keto fjal po me te vertet nuk i kuptoj pse duhet te shkruhen fjalet e ndyra,me ran ne sy tre te nderuar si-MILAIM AJDARI nje KEM dhe nje GJEBRAILI turp i madh per ju me polt sinqeritet po ua them

 13. ramiz, December 17, 2011:

  more ti gjebraili nese duhet dikush me ja que grat rusve qoja ti i pari e mos ofendo njerz se te shkon kryet bil bil per ka gruja mos e nguc shqiptarin a more vesh e sa per ndihma jo more qfar armatimi i kishin mbush ruset kamionat me lodra femijesh ????????e jau kan pru shkijeve se nuk po kan me qa me i mashtrue femin qikaq qeveri te fort kemi ne qe nuk ka guxue as me i kontrollue dogana kamionat rus

 14. bekimi, December 17, 2011:

  shpresoj qe ne ata kamione te ket arme te fuqishme dhe ato arme te godasin se pari parlamentin dhe qeverin tone te korruptuare dhe ti qoje te gjithe ata hajna ne ere se ashtu keshtu e shkaterruane vendin,nuke jemi per shtet,kete e deshmuane keta idiota.

 15. dini gjermani, December 17, 2011:

  deri na shqiptaret te hudhim fajin njeri tjetrit dhe deri sa ne shQiptaret i ndajme njerzit ne parti politike te mira dhe jo te mira neve gjithmone kemi me patur punet keQ! Po pse merruni me emra e gallape fise etj..? per momentin ne kosove gjithe diplomacija kos0vare eshte ne zhvillimin e friges ,mjerimit, mashtrimit ,vjedhjes, tradhtis ,vobektesis etj..e sa per nje strategji politike kombetare ose sa i perket patriotizmit ; keto gjera jane shendrruar ne Tendera,pasuri private,thithje gjaku te popullit mjere etj..

 16. shaban, December 17, 2011:

  PER KOSOVARIN 123PO TI JE EDHE MA IKEQ QE PO IMBRON KETA QEVERITAR TE LESHIT PO NUK PO TE BAJN SYT DRIT SE QKA ASHT TUE NEDODHE NE KOSOVEPO PER QFAR NDIHMA TE KARIT KAN NEVOJ KETA SHKI KUR MILJONAT LUJEN PER QDO DIT NE ATE PJES TE KOSOVES PO NJERI PREJ ZEMRES SE PLAST SHFRET NE QDO MENYR PO A NUK JE TUE PA QE NANA NA EQKERDHY PREJ QE EKA MAR KY FAR BETH PA LAMI QE EKA PAS QENEFIN 200 METRA LARGE DHOMAS SE FJETJES KUR BETHE SE KA LA KY ASHT ROD I DHKAUT

 17. kosovari 123, December 17, 2011:

  Per –Shabanin– po me vjen keq,por ju duhet te jeni njeri prej atyre qe keni fjalor te pa paster kjo me siguri esht edukata juaj familjare,ju kur thoni se nuk e ka la kurr mrapanicen se e ka wc,en 200 metra larg dhomes te fjetjes une besoj se ju duhet ta lani gojen e juaj ndoshta ju e kini me afer ujin.une nuk e kam mbrojt askend tjeter per pos qe dua ta mbroj te mos shkruhen fjal banale,por ta jepim te gjith komentin ton por te paster,une i nuk takoj partis PDKse dhe nuk ti takoj por kur lexoj komentin tan me shkon mendja se leht munden me kan parti e shkelqyshme dhe e mir,ne shqiptaret e urrejm kur te tjeret jan te sukseshem

 18. bihi, December 17, 2011:

  ne ved se me i pegue me hy ne kosov ju ju keni siguruar rrugen u duft me ju qit kushte kur te hiqen barikadet mundeni me hi e jo me i lan ashtu. tash kan shansa me ju sulmue si te dojn

 19. nik, December 17, 2011:

  te dashur lexues e komentar ne shiptaret nuk kemi nevoj per luft se qdo shqiptar qe konsumon gjera ushqimore te ardhura apo te prudhuara ne serbi ja ndihmon ekonoimin dhe financimin e kriminelve
  Arma me e fort per ne asht mos perdorimi i prodhimit serb

 20. gazi, December 17, 2011:

  vv skan both me shku atje jan msu ata qatu nprishtin sjan ata tkurgjafit hiq njerz te qe jan rrit me ajrokrem jan ata

 21. Shqiptarija, December 17, 2011:

  Diska komente ketu jan shum ne vend te gabuar ju llutem te gjith qe e kan ndonje dit qe sju ka shku mir mos te shprazen ketu se i lexon qdokush keto komente te juaja.flm per mirkuptim

 22. llapiani, December 17, 2011:

  PERSHENDETJE KOSOVAR:NA PER ME SHLIRU KOSOVEN SPARI DUHET ME I ELIMINU UDHHEQSIN TON SE KAN QELLU TRADHTAR HAJNA PISA NUK PO JAV PERMENDI EMRAT PO EKOM FJALEN PER KREJT QEVERIN MEJAV BA SIKUR NE )LIBI( E ATHER MEJU KAJT NANEN SERRBVE QE AS NE SERRBI MOS MEJU LAN VEND E LEMO NE KOSOV : SE BOLL MA ME KTA PISA BOOLL MAAA ZGJOHUNI OO POPULLI I SHKRET ZGJOHUNI SE JUKA KAPLU NJE GJUM I RAND QE EDHE RUSI IRA KOSOVES E SJENI KAH E SHIFNI :: HIQNE KET QEVERI TE POSHTER HIQNEE;;

 23. LLAPIANI, December 18, 2011:

  qfar poplli asht shqiptarija ?? qfar poplli asht kur sa mujn mediat e te gjith erwopes meju tregu qe gjerat ushqimore JAN te infektuar qe mas 10 viteve lindin femijet me pasoja poqese e konsumojn at matrijal ushqimor edhe apet e bljn shqiptart ?a asht populli tu e pa qe mas pakti 20% jan ba te pa aft per kah linda ? domethan qe 20% skan shanc me pas thmi kurr ajo ka ndodh veq nga gjerat ushqimore te serrbis-se serrbija ka me faru at popull masi jo me luft me metrijal ushqimor nje bes po jav dha qe mas 30 viteve ska me pas shqiptar ma qe kame pas thmi ma bastarda qilni syt oo ahmaka mamier hani buk that sesa gjera te serrbis hapni syt oo budall se sjeni ne tok te bukes asnje ..e leni rust se rust 100% kan shti helmim rrezator sikur nje koh qe qitke serrbija neper shkolla ..zgjohuni o popull zgjohuni .

 24. baca, December 18, 2011:

  sigurisht nuk ka pas blloka se i kishim “praptue”
  por kur eshtë nxehtë . djeg a !?!

 25. shapqi, December 18, 2011:

  hello mos u tutni o kosovar let bjen q adojn se kallashnikova ka serbija boll sesht nxorr per kallashnik….po kjo esht politik arusit kisha na kush jem hala gjall jem..kjo esht evropa i jeo pak vullnet edhe amerika se ja kan mar kosoven ka pak lshim per ndryshe nish ja kish ndalu me hy ks e jo ne merdar a ku kan hy kta qen ju pershendes

 26. çetnik, December 18, 2011:

  Kështu bëjnë tutcat,frigacakët ,jopatriotët,xhelozët, të paditurit, të damshmitë për kombë e familje si ju që SHANI, dhe ju të gjith ma hangshi karin, se at e lypni dhe at e keni meritue me komentet tuaja.
  E tash komenti im rreth po vijn rusët, apo siq thonim ne në sanxhakun e Nishit po vjen Miskovi (Moskovi-për rusët) në vitet 1874-1910-1912 kur u shpurngulm pa e prit Miskovin . Po dallimi asht që ne nuk jemi sha mes veti për shkak se ishim të pafuqishëm me e ndal Miskovin, si tash ¨qe spo jemi të fuqishëm me ndal rusin me hi me kamiona plot me kallashnikovë e tura tu ardh që asht 60 kamiona te Karpatet nashta bjen edhe bomba atomike! Atëher qka mund të bajm ne .Çka mund të bani ju që po i shani vëllazërit e juaj shqiptaë. Urdhroni banu Kryeministra ,urdhnoni e nalni russët.Juve të flliqëtve nga goja të qelbura po u bajm Kryeministër e ministra udhëheqsa e ndalni russët. Jo pash loken time që se kam gjallë sju ka ana hiq sepse mirë e dini që ne shqiptarët skemi qka bajm si ska qevritarët tanë. Kush i pyti ata a me hi russët a jo.A po na lejon EULEXI me shkue ne atje jo.A guxojm na me e kundërshtue KFORIN siq po bajn shkiet jo.A debatojm për ate që shqiptarët ( qeverija jonë) ti kenë kompentencat me i nal russt e shkiet JO. A bajm protesta apo a e ngritëm zërin kundër kësaj padrejtësie JO. Po qka po bajn shumica prej nesh e shajm qeverin njani tjetrën parti THUA SE ATA JAN QEVERI E NJI SHTETI NORMAL ME TË GJITHA KOMPENTENCAT.Shiqoni Shkinin popullin dhe partit të gjitha jan bashkë KUR ASHT MA E NEVOJSHME si në kët rast . E ju qi po shani bre, ma hangshi karin!

 27. kosovari 123, December 19, 2011:

  per–qetnikun–
  o i nderuar qetnik,po a me te ne goj flen gjum a.

 28. çetnik, December 20, 2011:

  kosovarit 123 Në golë tënde të pist he he analfabet s´është q po ç (se ti e donë /q),me të qi në gojë) he pis , a stu durua goja pa folë , e pa tregu evehten se ata je kah e lyp . A e lxove çka kam shkrue hiç jtane të flliqët

Komentoni