EUROVISION: Sipas votimit gjeopolitik RONA E PESTA – Suedia fiton ( VIDEO )

Rona Nishliu është renditur e pesta në edicionin e sivjetmë të Festivalit Evropian të Këngës – Eurovision që u zhvillua në Baku të Azerbajxhanit.

Kënga “Suus” grumbulloi 146 pikë, dhe kështu regjistron rekord, si kënga me pozicionimin më të mirë në histori të Shqipërisë në këtë eveniment evropian.

Sikurse në natën e parë gjysmëfinale edhe në mbrëmjen kryesore të kësaj gare, përfaqësuesja e Shqipërisë bëri një performancë mahnitëse dhe mjaft emocionale, ndërsa këtë e dëshmuan edhe njëherë ovacionet e publikut gjatë kohës kur ajo interpretonte.

Sido që të jetë, edhe në këtë edicion vazhdoi politika e votimit të shteteve fqinje, megjithatë vendi që zuri Shqipëria është për t’u admiruar. (Telegrafi)

 

Ja edhe lista e plotë e këngëve pjesëmarrëse në finale të Eurovision 2012:

Britania e Madhe – Engelbert Humperdinck – “Love Will Set You Free”
Hungaria – Compact Disco – “Sound Of Our Hearts”
Shqipëria – Rona Nishliu – “Suus”
Lituania – Donny Montell – Love Is Blind
Bosnje e Hercegovina – Maya Sar – “Korake Ti Znam”
Rusia – Buranovskiye Babushki – “Party For Everybody”
Islanda – Greta Salome & Jonsi – “Never Forget”
Qipro – Ivi Adamou – “La La Love”
Franca – Anggun – “Echo” (“You And I”)
Italia – Nina Zilli – “L’Amore E Femmina” (“Out Of Love”)
Estonia – Ott Lepland – “Kuula”
Norvegjia – Tooji – “Stay”
Azerbajxhan – Sabina Babayeva – “When The Music Dies”
Romania – Mandinga – “Zaleilah”
Danimarka – Soluna Samay – “Should’ve Known Better”
Greqia – Eleftheria Eleftheriou – “Aphrodisiac”
Suedia – Loreen – “Euphoria”
Turqia – Can Bonomo – “Love Me Back”
Spanja – Pastora Soler – “Quedate Conmigo” (“Stay With Me”)
Gjermania – Roman Lob – “Standing Still”
Malta – Kurt Calleja – “This Is The Night”
Maqedonia – Kaliopi – “Crno I Belo”
Irlanda – Jedward – “Waterline”
Serbia – Zeljko Joksimovic – “Nije Ljubav Stvar”
Ukraina – Gaitana – “Be My Guest”
Moldavia – Pasha Parfeny – “Lautar”


2 Komente

  1. Halit rahovica, May 27, 2012:

    ket koment qe poe shkruaj,sp e shkruaj me at qe un mirem vesh me muzik apo letersi,por ngjarja esht kjo;jetoj ne gurbet,djali i m i treti esht i lindur ne gurbet e i ka dhjet vite,duke e degjuar kengen e RONES,atij i ka meshuar ne vesh theksi i fjales QAJ,qe ne realitet Rona e thekson sikur çAJ,dhe djali me pyeti ,babi a per çaj e ka fjalen kjo kengtarja a,pra po dua te them,ky femij i lindur e i rritur jasht,dhe as per te pasur shans qe et mesoj gjuhen e letersin shqipe ne menyr te rrjedhshmeju vra veshi ,kurs ete gjith atyre q eja dhan zojes fjalen q ete na prezentoj para syve te evropes me nej thkes te fjales e duke ja ndrruar kuptimin plotesisht,,ku prej lotit u be çai,pra mjerim,ngas ekjo zoj ka kry bile nej shkoll te mesme e mos te jet e aft te korigjoj veten,e lei ma ata q eja dhan fjalen,pra ajo u vlersua ne at s eis pallte e asgje ma shum

  2. AEW, May 28, 2012:

     Bash me vend e ke thon. Vec ka pall se per muzik kurxho ska pas prej ksaj

Komentoni