Riza Halimi, përfaqësoi Luginën e Preshevës në Kuvendin e Lezhës

Riza Halimi me ftesë të Kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha ka përfaqësuar shqiptarët e Kosovës Lindore në manifesitmin gjithkombëtar sot në Lezhë, duke vurë edhe kunora lulesh tek varri i Gjergj Kastriot-Skenderbeut, njofton agjencia informative kombëtare “Presheva Jonë”

 

 

Lezhë, 2 mars

 

Në kuadër të manifestimeve të përbashkëta për shënimin e 100-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditës së Flamurit tonë kombëtar, deputeti shqiptar Riza Halimi (kryetar i PVD-së) ka marur pjesë në manifestimin jubilar që u mbajt sot  në Lezhë me rastin e 568-vjetorit të Kuvendit të Lezhës. Riza Halimi me ftesë të Kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha ka përfaqesusar shqiptarët e Kosovës Lindore në manifesitmin gjithkombëtar sot në Lezhë, njofton agjencia informative kombëtare “Presheva Jonë”.

 

Gjatë qëndrimit në Shqipëri z.Halimi është takuar me kryeninistrin shqiptar Sali Berishën si dhe shefin e  diplomacisë shqiptare z.Edmnod Hxhinaston, kur temë bisede kshin situatën aktuale në Preshevë, Bujanco dhe Medvegjë  si dhe për perspektivën e Luginës së Preshevës 20-vjet pas Referendumit të shpallur.

Manifestimi i sotëm gjithkombëtar në Lezhë ka nisur me fjalimin e kryeministrit shqiptar Berisha, pastaj nga zëvendëskryeministri Edmond Haxhinasto, ministra të tjerë dhe deputetë të Kuvendit të Shqipërisë. Nga Kosova fajlën e mori deputeti Xhavit Haliti. Manifestimi  qendror ka nisur sot me me ngritjen e Flamurit Kombëtar dhe vendosjen e luleve të freskëta tek obelisku “Besëlidhja shqiptare”. Më pas, të gjithë mysafirët shprehën shprehë nderimet e tyre pranë varrit të kryetrimit shqiptar Gjergj Kastriot Skënderbeut, ndërsa manifestimi përfundojë më Akademinë Solemne në Pallatin e Kulturës në Lezhë.

Sa i përket manifesimit të sotëm në Lezhë pos krerëve më të lartë të shtetit shqiptarë mysafirë kishte nga gjitha anët e tokave shqiptare të Gadishullit Ilrik. Kishte sikur nag Presheva edhe nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Janina dhe diaspora shqiptare si dhe doplamatë ndërkombëatr të akredituar në Tiranë.  Do përkujtuar se më 2 mars të vitit 1444, Heroi Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, organizoi kuvendin historik për bashkimin e princave shqiptarë në besëlidhjen shqiptare kundër pushtimit osman.

 

 


3 Komente

  1. Medvegjasi, March 3, 2012:

    Halimi nuk mundet me perfaqesu veten,e aq me pak luginen.Turp i qoft qe na shiti keto Trojet te armiqt tan

  2. shkelzen, March 4, 2012:

    ti qka ke shkrujten qka po fol kur sdi asgje riza halimi eshte i pari i presheves ore nuk e di kete halimi e perfaqson veten po perfaqsoje ti veten tane fole per te tjeret

  3. Stema, March 5, 2012:

    Halimi eshte lider i pakontestuedhem i Lugines. Ai eshte patrioti me i madh qe ka Lugina

Komentoni