QOU VADIS “BUJANOVAC” ?! Spastrime të kaudrove shqiptare si në kohën e Millosheviqit

Në Koalicioni aktual serbo-shqiptar në Bujanoc, në përbërjen e të cilit janë PD e Nagip Arifit me 12 këshilltarë, ndërkohë që bllokun serb prej 9 këshillarëve e përbëjnë DS, Grupi qytetar Stojança Arsiq, SPS dhe grupi joformal „Sveti apostolli Petar dhe Pavle“, në stilin e spastrimeve ideopolitike të kohës së komunizmit dhe të spastrimeve etnike të kohës së Millosheviqit…

 

 

Avni JUSUFI       

  

Buajnoc,21 qershor

 

Kryetari i Kuvendit Komunal të Bujanocit Hajredin Hyda,ka reaguar sot ndaj deklaratave të këshilltarëve komunalë të partive politike shqiptare PVD.UDSH dhe LPD,se kinse kuvendi komunal i Buajnocit ka shkarkuar  66 shqiptarë që kanë pasur poste në këshillat komunal.

 

LIDERSHPI I RI NË BUJANOC NJË VATËR E ANTAGONIZMAVE NDËRSHQIPTARE

 

Kryetari Hajredin Hyda  përmes një deklarate ka thënë, se vetëm janë bërë ndërrimet e disa anëtarëve që delegohen nga administrata komunale e Bujanocit dhe në vend të tyre janë emëruar 41 anëtarë shqiptarë dhe 13 serbë dhe janë plotësuar disa vende të tjera.

 

Hajredin Hyda gjithashtu ka komentuar edhe projektet e filluara nga koalicioni i mëparshëm qeverisës në komunëne  Buajnocit. Theksojmë,se në reagimin e firmosur nga shefat e këshilltarëve të grupeve parlamentare komunale thuhet se “Koalicioni aktual serbo-shqiptar në Bujanoc, në përbërjen e të cilit janë PD e Nagip Arifit me 12 këshilltarë, ndërkohë që bllokun serb prej 9 këshillarëve e përbëjnë DS, Grupi qytetar Stojança Arsiq, SPS dhe grupi joformal „Sveti apostolli Petar dhe Pavle“, në stilin e spastrimeve ideopolitike të kohës së komunizmit dhe të spastrimeve etnike të kohës së Millosheviqit, para skadimit të mandatit, ka shkarkuar nga detyrat e anëtarëve të bordeve menaxhuese të ndërmarrjeve komunale 66 shqiptarë, për t’i zëvendësuar ata me pjesëtarë besnik të këtyre këtij koalicioni.


4 Komente

 1. Hoxha, June 21, 2012:

  ashtu ta bejn ,kur sje i aft me vetqeveris,pra si ne kohen e millosheviqit,e te rankoviqit,e te karagjorgjes,,pra mir po na bejn,mbajani zhagun shkive,mesohuni nga mitrovica e veriut,shikoni ata atje se si munden pa shqiptaret te jetojn

 2. Shqyptar, June 21, 2012:

  “Vllaznim-Bashkimi” i ktynehershit, sot quhet “Mutni-etnicitet”, e ky soj “muti” ndryshe s’osht, veç arme e re kunder shqiptarëve. Shnet!

 3. Krriukrriu, June 22, 2012:

  o pvd e keni hup rrugen n’oborr t’juvin edhe hala po hani me budallakijaa. po ju kuptojm se jeni opozit e duni me u honger me diqkaa ama bash qeshtu me honger palidhjee s’bon bre, ju vet ket qata qe dashtet me bo koalicion me shkiit veq me lon PD opozit, tash kur bonem na po thuni ashtu kshtu, pse more po folni, po ata shkit qe patet ju me bo kualicion a ken ma t’mir se kta qe kena bo na a? njejt jon shki ata shki ktaa s’bohen ma t’mir.. ju kemi thirr 3 her nuk keni ardh sdii qka po hanii tashh moo..

 4. Muhamet selimi, June 24, 2012:

  Paj , keshtu eshte kur shqiptaret s’merren vesh mes veti.Me se pari qa jane ka na vyne ton ata parti politike kur jane veq 12000-15000 votues.Ka munde te jete veq nje parti shqiptare.Po shqiptaret kane qef , ton me qene te paret.

  Po ,prap me pase qene njerez ishin marre veshe e i kishin nda qato poste (ndermjte partive shqiptare) e jo me u ba pike e pese.

  E keto partite e opozites u dashte me dite qe nuk i kane fitu zgjedhjet ,dhe nuk eshte dashte me vu kushte te pa kapeshme.Ne interes te atyne shqiptareve qe (skane mbete shume) me punu maksimalisht pa marre parasyshe interesin e partive te veta.

  Me vjene keq shume.

  Une jetoj ne Gjilan , ne te gjitha zgjedhjet marre pjese po sikur kesaj here asnjehere faktori shqiptare nuk ka qene i ndare,

Komentoni