QOSJA PYETET PËR LUGINËN E PRESHEVËS, E AI FLET PËR HAMAMIN DHE XHUPAT ?!

Dijetari dhe patritoti i dy mileniumave Rexhep Qosja në një intervistë dhënë së fundit një mediumi, të cilën sot e përcjellë edhe gazeta SHQIP ai edhe pse pyetet për Preshevën, Bujanocin dhe Medvegjën..burri botës nuk flet asnjë fjalë për to ?! Apo,  siq thotë populli: pyetet për lisa, e ai flet për fshisat…Vetem Rexha i nanës së “montenegros” e din pse anashkaloi keto troje shqiptare, të vetmet nën administrimin serbë… Nëse ky Qosja jonë , që i ka dalur leshi bardhe për shiptari, atëherë cfarë mund të pritet nga të tjerët ?!..Qou vadis akademikë tanë…

 

Ja pyetja për te dhe përgjigja e Qosjes :

Press : Cila ka qenë në atë kohë kur erdhët në Kosovë, gjendja e shqiptarëve në Mal të Zi. Unë kam përshtypjen se edhe shqiptarët në Maqedoni, por edhe pjesa e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit, kanë qenë gjithmonë dy herë më të shtypur se shqiptarët e Kosovës?

REXHEP QOSJA : Po, në Mal të Zi, atëherë pas viteve ‘55-‘56, u mbyllën shkollat. Të mesme nuk ka pasur, po as tetëvjeçare (atëherë ishin 7-vjeçare). Një numër i madh i nxënësve iku për në Shqipëri, një numër tjetër për Kosovë dhe gjendja e shqiptarëve ka qenë e rëndë në Mal të Zi, madje shpeshherë kam thënë dhe e them, sepse e dija, e njihja situatën. Trajtimi i shqiptarëve, sjelljet ndaj shqiptarëve kanë qenë shumë brutale. Shqiptarët e Kosovës kanë ndier siguri sado pak, meqë numri i madh, i bën njerëzit të jenë më të sigurt. Në Mal të Zi, shqiptarët kanë qenë pak në numër dhe më rrallë kanë banuar kryesisht në fshatra. Shtëpitë në fshatra janë më të rralla, më larg njëra-tjetrës dhe sjelljet e tyre kanë qenë të rënda, pra është ndier një pasiguri e hatashme. Aq e hatashme, saqë unë mund të them se kur erdha në Kosovë atë pasiguri që e ndieja unë dhe shqiptarët në Mal të Zi, nuk e kemi përjetuar këtu, pasi numri i shqiptarëve ishte i madh dhe normalisht edhe numri i nxënësve, të cilët na krijonin një ndjenjë sigurie. Megjithatë edhe në Kosovë situata ka qenë shumë e rëndë, trysnia e organeve të sigurimit, UDB-së ka qenë e tmerrshme dhe varfëria e madhe. Kjo varfëri mund të skicohet me faktin se nxënësit nuk kishin pallto dhe mantela (xhup) në dimër. Na çonin të laheshim një herë në javë në hamamin e qytetit në janar në mes të ftohtit dhe ktheheshim ndoshta ende pa i fshirë flokët, ashtu të lagur.


20 Komente

 1. loni, December 26, 2011:

  ky eshte nje analfabet me shkoll,ky ne lufte ne kosov e rrujti mjekrren veshi dimija dhe kaloj ne maqedoni sikur i mjer.

 2. xhelali, December 26, 2011:

  kush do te jep pergjegjsi per ket popull

 3. S. Ulaj nga Vuthaj, December 27, 2011:

  He more Rexhep, ke mi qenë në nje gjenerate…t’ kujtohet deri sa shkojshim n shkolle m shurdhoje për xhaxhin Enver edhe sot kur përmendet emri i tij pshurresh pas tij…

 4. Dani, December 28, 2011:

  Oju te Preshevajon,ju ae dini se metvertet kush asht imadhi Rexhep Qosja,apo shkruani kundara tyne si Kalamaj !!?? Turp per Redaksin e juaj. RROFSH REXHEP QOSJA se kta qe shkruajn kundra ty jan Titista te Pist. TURP I MADH

 5. Shqiptari, December 28, 2011:

  nese ka ndonje anti shqiptar qe flet shqip ateher ky eshte raxhep qoseviq armik i madh i kombit shqiptar dhe i republikes se kosoves ky dihet qe moti se ka qen gjithmon kunder kosoves njeri ma i deshtum ne kosov i vetmi akademik e profesor qe as gruaja e vet nuk e respekton e leje ma studentet apo populli njeri qe kur hyri ne politik as gruaja e vet nuk e votoj njeri deshtak ky qen plak se meriton te jetoj ne trojet shqiptare

 6. xheki, December 28, 2011:

  O PER KETE NJERI SI REXHEP QOSJANUK E DI PSE MERREN GAZETARET ME TO AI ESHTE NJE NJERI I LUAJTUR MENDESH, PO ME DOKET DO GAZETAR KUR NUK DIN SE QKA TE SHKRUAJN APO JU MET DIQKA PA E MUSHUR NJE GAZET ATEHER SHKOJN JA NIGOJN PALLAVRAT KTI HAJVANI… O GAZETAR KQYRI MERRUNI ME NOJ SEN TJETER AMAN

 7. Ximi, December 28, 2011:

  Ti z. Dani a i ke syt ne ball te lexosh deklaraten e tij apo je qorr fare more i mjer bashk me ket Qosen e mjer! Ne nga Presheva kemi respektin me te madh per te gjith burrat e mdhenj te Shqiptaris dhe respektin e kemi percjell brez pas brezi deri sot, por mos te mendojn flliqsirat si ky dhe si ti te kemi respekt, nuk kemi respekt per “shqiptare” te till si ky qe ka filluar koheve te fundit te leshoj deklarata qe te bejn te ndjehesh i turpruar qe eshte shqiptar si ne! Mundohet te jet i gjithdijshem dhe une kam marr pershtypjen se ky koheve te fundit ka probleme mentale!

  Kujdes para se te flasesh per keto troje shqiptare dhe te ofendosh dike dhe ne qofte se ky eshte i “madh” per ty nuk eshte edhe per ne!

 8. Argetim Rexhepi, December 28, 2011:

  Paj eshte turp i madh te flitet per nje njeri te kalibrit te tille , me baza banale , qofshin partiake apo edhe personale . Ky njeri qe nga pas lufta ka qene me realisti dhe me i pamaturi per te treguar te verteten , e tash dalin disa shkarravaqa te cilet le qe nuk kane nivelin e duhur per tiu drejtuar atij , por nuk kane as shkollim per kete pune . Te nderuar komentator dhe gazetar pa shkolle , shkarravinat lerini per letrar e shtepise , e copave te palomave te banjos , lejani shkrimet e verteta njerezve qe ju takojne , e te cilet kane sakfrifikuar shume per kete vend , per ato qe i gezoni sot !

  P.S : Para se te komentoni , keni durimin e lexoni krejt artikullin …

 9. shqiptari, December 28, 2011:

  Nuk eshte ne interesat asnje Shqiptari qe te flasim keq kunder njeri-tjetrit kunder intelektualve tone…….eshte vetem ne interesa te armikut. Nuk ka njeri pa gabime….si themi nga ana ime njeri me 7 kaulle zor me gjet por Qosja do te ngelet figure e shquar e kombit Shqiperat.

 10. shemi, December 28, 2011:

  Rexhep Qosja eshte nje njeri si fryma ka te fryn shkon edhe ky , e mbaj ne mend ne vitet 80 kur u ia fillun me majten mbledhje LDK ku eshte ky ishte antar nuk guxojke me shku po u nxirke se kishe se ka gjeti vendin ku u majten mbledhja pasi vendi ishte sekret etj etj se nuk ia majke per me shku se serbet i rehshin e i burgoseshin antaret e ldk, ky trimi nuk guxojke me folen edhe kur folke naj intervist u sarike krejt , po mos i merni per te madhe se nuk din cka bone, e as cka fole ky i mjerum, pfff me hupen kohe per to eshte mekat,

 11. veton, December 28, 2011:

  kur te folni e shkruni per rexhep qojen ne rend te pare pyteni vehten se qa kom kry prej shkolle po edhe qi kini kry pyteni vehten ne qfare shkolle paskam qene, njeri eshte akademik i madh e i zoti po na jemi msu me sha e me leh e mos me bo kurgju po njeri nuk fol po punon eshte njeri i madh ky zotria . Kurse gazetzrt tane dihet se ku kane kry shkolla ma mire te themi zanate e qaq dine

 12. arbri, December 28, 2011:

  ti zotni dani nese t eduket kaq i mir QOSOVIQI merre burr qoe e maje ne shpi se ky nyk na duhet neve ky o ni njeri i qorodit per kta nuk ka vler kombi po emri i ti e kso far titista na kan lan ner serrbi e po te veten kta edhe shqiprin e shtin nen serrbi se kosoven e mendojn hala si pjes te saj
  po REXHEP QOSOVIQI shyqyr qe nuk ke ne dor kurgja

 13. lirim, December 28, 2011:

  asgje me shum nuk eshte pritur prej ti , kur te vjen ne pytje lugina e presheves , qosja ne vitet e 60 ka qen ne presheve siq me ka treguar gjyshi im bashk me profesor haki limanin nga presheva te ciline ka pasur shok dhe koleg te pune qe ne at kohe dyt kan qen profesora dhe pas vrasjes se profesor haki limanit nga udb kurr profesor qosja nuk ka shkruar e as nuk e ka permendur me at njeri mbase e kishte shok dhe prej asaj kohe nuk ka qen ne gjendje te flas per presheves dhe tash nuk eshte cudi qe flet per ksi sene palidhje turp per akademik qosjen.

 14. Ben Dibrani, December 28, 2011:

  E shoh qe ky qenka “Forumi i te marreve” ku kames i duket vedi i mencem e i bjen krytit. Bjeri kam Rexhepit mos e caj kryt (ti as e ke nji te tille). Ju rrnoft Kim Sal Berri!

 15. feha, December 28, 2011:

  sedi pse po merremi ne me kët fundrrin-morraq,

 16. dini, December 28, 2011:

  ska lidhje me kry ky zoti qosja ky asht per Kine i lindur komunist i perbetuar,i deshtuar ne te gjitha aspektet,askund sun e gjet veten as ne politik as ne akademi te shkencav,kur ke puna me ba diqka per kosov u rrujt e iki me dimia,tash jem ba krejt burra te mdhej se nuk po i tutemi askujt

 17. liridon, December 28, 2011:

  katastrof

 18. Emigrantin, December 29, 2011:

  Per letersi eshte numer dy,sa i perket politikes e historis nuk e preferon te kaluaren pastaj deshiron te flet vetem per gabimet e te tjereve….. Romani ,,Nata eshte Dita jone ” me duket se eshte nje e vertet e klanit te vetautorit,pasi qe aq
  shum urrejte nga bashkveprues te te njetit rang !!!!! Esht per tu habit por edhe te tjeret s’jane me me pak gabime se ky vet. Sa i perket intervistes me lart jo se e ka pas me qellim diqka por ndoshta ka harru pytjen …

 19. çetnik, January 3, 2012:

  He u mart pousi po si po çpifni montoni çmontoni e rreni .Nuk u ka mbett jetër veq me ¨ketë punë me u marr . Rexhep Qosja është nji akdemik ma i frytshëm , librat e tija vuluminoze ju, ua keni lakmi ju LDK-kovcat që së dini tjetër pëveq me çpif rrejt montue . Ju skini asnjë vepër shkencore . Të gjithë akademikëve tuaj nuk u peshon peshorja sa gjysma eveprave të qosjes. Qe nji shpifje që e filloni artikullin rexhep qosja pytet për presh. buja. e medvegjë , ju e pytni për kët ae ai përgjigjet për tjetëre, ju për fshisa e ai për lisa. jo bre zotni jo bre çpifs ,jo bre katila të shqiptarëve , me këso çpifje rrenësh më bani dhe i bënë shqiptarët edhe ma shum me e dasht rexhep qosjen A mos po mednon që na jemi budallë e me u besue rrenve tuaja , JO JO JO ne u bjmos syve tanë veshve tanë dhe mendjes tonë. Ju vraft zoti o çpifsa e rrenca Allahu ekberr! juaj

 20. çetnik, January 3, 2012:

  Për LONI
  Loni po më duket se qosjen po e përezien me fehmi aganin që shkiet e nxorrni nga treni me shami e dmiija si plakë dhe e pushkatuan apa mbrri në bllacë. Mos edhe ti ja ke ba ashtu s i AGANI FEHMI: Po përd allim ti paske shpëtu LONI

Komentoni