Ne kohen kur gazetari nga Presheva punonte, raportonte nga OKB, Gjeneva Top Channel per shqiptaret ne ballkan ishte televizoni me i fuqishem, me prestigjioz ne historine e tv shqiptare, qa jo rastsisht shumekush e quante  nje “CNN shqiptar”. Vdekja e Presidentit te Top-Channel Dritan Hoxha ishte humbje e madhe ne gazetarine shqiptare, siq u verejt mungesa edhe në TCH, pas shkuarjes se tij, edhe këtij televizioni i ra hije e zeze, qe nuk shkelqenë më si në kohen e tij, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

Nefail Maliqi nje veteran i gazetarise shqiptare, nga BBC, DW në TOP Channel dhe se fundit gazetar i “Presheva Jonë” dhe mediave zvicerane 

Qe kur u largua nga Top Channel gazetarin ndekrombetar nga Gjeneva, ky tv nuk e ke me ket shkelqim  qe si duket qe athere u muar ne “mesysh” ky TV dhe plasen aty sherre e aferash te ndrysheme, deri tek ajo e njohur e Sokol Ballen, cka me me fund edhe e shkarkuan.  Nefail Maliqi u largu se nuk mud ta duronte censuren sepse perkrahte sa poziten po aq sa edhe opoziten, per te ruajtur njensherine e nje gazetari dhe te mediumi ku vepronte, kur shefat e asaj kohe kerkonin te injorohej opozita. Mbesim me shprese se drejtori i ri Endri Xhafo, i cili vjen me një pervoje dhe profesionalizem do te ofroj eliten e gazetarëve dhe jo te largoj si deri tash, per t’ja rikthyer imazhin e ketij TV qe kishte dikur, ne ato kohe kur ishte aty (TCH) edhe vete kolegu, drejtori i posameruar dhe Nefail Maliqi. Do theksuar se ky gazetar nga Gjeneve dhe Brukseli i solli Top Channel dhe “Presheva Jonë” intervisatat me epronalite enjohuzr boterore, qe asnje televizion shqiptar ne ballkan nuk kishte pasur,  me personalitete e organizatve nderkombëatre si dhe ato nga arti dhe yjet e sportit, sikur shefin e  OKB-së, shefin e NATO-s, ata te BE-së Barroso, Hillary Cliton, Richard  Hollbruk, Madeline Ollbrajt, Micheline Calmy-Rey, shefin e  Inteporpol-it, shefin e Euopol-it, Platini, Blatter, Zidan, Pele, Rumenige, Sofia Loren, Angelina Jolie, Jon Voight  etj..

Do perkujtua se gazetari i mirënjohur Nefail Maliqi zëri dhe puna e tij profesionale , korrekte  dhe e shpetje kishte punar fillimisht në TVSHkupi, pastaj ne BBC, DW, Bota Sot, ATSH në TOP Channel me te cilat mediume raportoi me vite te tera nga Zvicra,  selia e OKB-së ne Gjenevë  dhe Qeveria Zvicerane (DFAE) ne Bernë.

Z.Maliqi, sot eshte gazetar, redaktor per marëdhenie nderkombëatre ne agjencine kombëtare “Presheva Jonë”, njëkohesisht kryetar i nje shoqate nderkombëtare për gazetarë shqiptare ne Zvicer dhe Evropë. Ai bashkepunon pos me “Presheva Jonë” edhe me “Tribune de Genève” dhe media tejra zvicerane. Do perkujtuar se agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” tashme si një lidere mediale n ballkan eshte mediuimi me i cituar shqiptare ne mediat zvicerane dhe te huaja.

Mesohet nga mediat shqiptare se Top Channel sot ka shkarkuar nga detyra drejtorin e informacionit Sokol Balla. Në vend të tij, mëson newsbomb.al është emëruar Endri Xhafo, i larguar 2 muaj më parë nga ABC News për t’u bërë pjesë e Top Channel.

Xhafo do të mbajë detyrën e drejtorit të Informacionit deri në një urdhër të dytë, që do pasohet me një mbledhje bordi.

Ende nuk është e qartë se çfarë ka ndodhur mes Sokol Ballës dhe bordit drejtues. Sakaq, nga “Top Story” Ballës nuk i është kërkuar të lëvizë por mbetet për t’u zbuluar vendimi që do marrë ish-drejtori tashmë për emisionin e tij.

Ne foto: Gazetari yne ne zyren e redaksise se “Presheva Jonë” ne Pallatin e  Kombeve te Bashkuara ne Gjenevë me “Miss Kosova Univers”

SHPËRNDAJE