Gjenevë, 15 korrik  -Sot ner Gjewnvë nje vit pas deshtimit te grushtit shtetit kundër Rexhep Tajip Erdogan me ekte rast rast ju bene edhe homazhe  249 viktimave (martirëve)  gjatë  gjate kesaj proteste paqesore pro Erdoganit ne Gjenevë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Tubimi u organizua në thirrjen e nëntë OJQ-ve, jo vetëm Turqinë. Por fotot e tentim grushtit të shtetit të 15 korrik, 2016, të përgatitur nga agjencia e lajmeve Anadolu të autoriteteve, janë ekspozuar në Place des Kombeve dhe raporti i Kryesisë turke të grushtit të shtetit të dështuar u shpërnda. Ne mesin e qindrea turqve ne prorteste jane pare edhe shqiptare dhe zvicerane.

Si pasojë e konferencës turke për shtyp ambasadori në Bernë për të paraqitur vizionin e qeverisë, kolegu i tij në OKB në Gjenevë ishte i pranishëm. Konsulli i Përgjithshëm foli përpara demonstruesve të cilët më parë kishin bërtiste emrin e Recep Tayyip Erdogan.

“Vendi nuk ka ndarë”, ata filluan. Ata kërkuan predikuesin Fethullah Gylen, i caktuar si të japin llogari në tentativë për grusht shteti. Dhe i bëri thirrje Zvicër të mos “luajë lojën e grushtit të shtetit”, duke pranuar aplikacionet për azil 500 Turks marra vitin e kaluar.

Pjesëmarrësit mbajtën një minutë heshtje para himnit kombëtar. Emrat e gati 250 njerëzve të vrarë një vit më parë u granatuar. Tubimet janë planifikuar edhe në Bernë dhe Zyrih. Në përgjithësi, për shkak të grushtit të shtetit të dështuar, të paktën 50.000 njerëz janë ende të arrestuar në Turqi.

SHPËRNDAJE