Nuk u bë musliman dhe mbeti pa u martuar !

Refuzon të konvertohet në fenë islame për t’u martuar me të fejuarën e tij marokene. Kjo është historia e një gazetari francez, i cili ka zgjedhur të “braktisë” të fejuarën e tij për shkak se i kërkuan të konvertohej në musliman për t’u martuar me të.

Historia e pazakontë ka ndodhur në zemër të Francës, pikërisht në Paris. Çifti është paraqitur pranë zyrave të celebrimit për të vënë zyrtarisht kurorë, por autoritetet, përpos kërkesave të rastit, i thanë gazetarit Frederic Gilbert se për t’u martuar me shtetasen marokene duhet të konvertohej në mysliman.

Për ta bërë këtë, zyra e celebrimit i ka këshilluar atij marrjen e një vërtetimi nga konsullata marokene në Francë, ku të vërtetohej se ai ishte konvertuar në fenë islame.

“Refuzova të konvertohem sepse kjo kërkesë është kundër shpirtit dhe lirive themelore që garanton Republika e Francës”, do të deklaronte për mediat franceze, gazetari Frederic Gilbert.


6 Komente

 1. Agron, January 10, 2012:

  Shume mire e ka bere , as mos tja ndjeje fare se ka vajza franca plot ,,me mire beqar se me nje marokene dhe aq me teper me i kerku qe te konvertohet ne mysliman,,larg qofte,,

 2. ajdi, January 10, 2012:

  pse mos e ndronte ajo

 3. Lindi, January 10, 2012:

  Agron shum gabim e ke, ti cka je katolik??? edhe ne qoft se je katolik mos e ofendo fen Myslimane, se ajo eshte feja me e paster ne bote…

 4. Lindi, January 10, 2012:

  Agron…ti mas pari nuk e kupton fen Myslimane, dhe nuk di asgje per te…sepse nese dot dishe dicka nuk dot flisje ashtu

 5. Luli, January 10, 2012:

  nuk do kishte gabuar ky gazetar po anasjelltas paska gabuar qe ska pranu martes dhe do jet tan jeten i penduar dhasht zoti ta orjentoj ne rrugen e drejt

 6. Tan Kateshi, January 11, 2012:

  Pse mer b.q ca ka per larg qofte.

Komentoni