MUSLIU: Incidenti në Dobrosin justifikim i Dacicit për të vazhduar politikën antishiptare

Për konfrontimet dhe zhvillimet  në Dobrosinit,  autoritet lokale të Bujanocit kanë  alarmuar edhe OSBE-në dhe kominitetin ndërkombëtar, duke kërkuar nga ata të ndalin Serbinë me provokime.   « Për aksionet e fundit dhe të sotmin në Dobrsoin fajtore është regjimi i Beogradit. Prandaj, për cdo destabilitet në Luginën e  Preshevës, fajtor është Serbia », ka deklaruar z.Musliu për agjencinë informative “Presheva Jonë”

 

Preshevë, 17 maj

Incidenti i sotë në Dobrsin ka shtqetësuar jo vetëm banorët e fshatit Dobrosin por edhe autoritetet lokale të Bujancit.  Kështu për ldierin e LPD z.Jonuz Mulsiut, kryetar i Kuvendit Komunal të Bujanocit incidentit e sotëm e konsideron provokues dhe justifikim i politikës antishiptare serbe kundër poullatës shqiptare në Bujanoc,  Medvegjë dhe Preshevë. «

 

« Incidenti i sotën  në orët e hershme të mëngjesit në Dobrosin është më shumë s enjë incident, është jo vetëm fushatë zgjedhore persdienticiale në Serbi por edhe paralajmërim për arrestime  tjera me qëllim të destabilitetit të Luginës së Preshevës.. ».

 

Për konfrontimet dhe zhvillimet  në Dobrosinit,  autoritet lokale të Bujanocit kanë  alarmuar edhe OSBE-në dhe kominitetin ndërkombëtar, duke kërkuar nga ata të ndalin Serbinë me provokime.   « Për aksionet e fundit dhe të sotmin në Dobrosin fajtor është regjimii Beogradit. Prandaj, për cdo destabilitet në Luginën e  Preshevës, fajtor është Serbia », ka deklaruar z.Musliu për agjencinë informative “Presheva Jonë”


3 Komente

  1. Minxha, May 17, 2012:

    “Mirë” e paska pasë I.Rugova kur akuzojke shërbimin serb për sulmet që iu bëheshin stacioneve e punkteve të policisë serbe, apartit të Millosheviçit në Kosovë. Edhe ai kërkojke të vjenë në Kosovë FBI amerikane për ti zbuluar ata që e prishëshin stabilitetin. Tani më nuk kemi të tillë stacione e punkte të policisë së Millosheviçit në Kosovë. O Jonuz shoku, nuk i konvenonë Daçiqit e Serbisë destabilizimi i asaj pjese shqiptare. Të tërën e ka nën kontrollë. Ruajani stabilitetin Serbisë dhe lidershipit shqiptar!

  2. Minxha, May 17, 2012:

    Jonuz dhe ju të tjerë të mjerë si ky. Nuk është në interes të pushtusit, te i pushtuari të krijojë gjendje destabilizimi. E kundërta e kësajë. Nga populli i pushtuar, dalin forca (që nuk kanë përqefi pushtetin e parajën) me gjene e gjakë të pastërt, atdhedashës e idealistë, liridashës e çlirimtarë dhe ju kundërvihen dhe i dëmtojnë mekanizmat e pushtuesit. Veprime bindëse për popullin e pushtuar dhe pastaj mobilizim rrethë kësaj force (UÇK) për luftë popullore klasike çlirimtare.

  3. nura, May 17, 2012:

     Po emer te keq qe paske mor Minxha.Ta perkthesh ne gjuhen rome tingellon shume keq,prandaj te sugjeroj ta ndryshosh ate.E verteta qendron se me keto lloj tollovish,pushteti don ti trgoj elektoratit te vet se ai eshte kunder shqipetareve dhe ne kete forme ai fiton votat e se dieles per kryetar shteti.Kam dyshime se edhe me 4 maj nje gje e till u be bile ne bashkepunim me ndonje shqipetar edhe ate per te fituar nje opsion politik kinse eshte per mospjesmarrje ne zgjedhje parlamentare e pak me heret i kerkonte votat e serbeve dhe te romeve mu per keto zgjedhje.

Komentoni