Murat Jashari i përgigjet „neuropsiatrit“ Halitit: Kryemafia e Kosovës hidhet në sulm

Përgjgjje „neuropsiatrit“ tim Xhavit Halitit ndaj deklaratës dhënë  TV 21 dhe botuar në Kosova Times dhe në një varg portalesh tjerë më 4 shtator 2012, thuhet në përjggijen e Murat jaharit ndaj akuzave të Xhacvit halitit dit¨ve të fundit kundër vellaut të ndjerit Ismet Jasharit- komandantit “Kumanova”, i cili reagim ka arritur sot në redaksinë e  agjenecisë informative “Presheva jonë”.

 

 

Më në fund media e detyron kryemafian e Kosovës të përgjigjet ndaj një pjese të pyetjeve publike që ia kam parashtruar kohë më parë. E vetkuptueshme, duke i ikur ballafaqimit ai hidhet në sulm, dhe më akuzon si person të papërgjegjshëm juridikisht dhe „të sëmurë psiqik“! Dhe kush e bënë këtë akuzë kaq të pacipë? Pikërisht ai që publikisht dihet se ka manipuluar me sistemin zviceran të sigurimeve dhe atë të shëndetësisë, duke iu nënshtruar për vite të tëra terapisë në psikiatritë e njohura të Zvicrës, ashtu si kishte vepruar edhe „vartësi“ a shefi i tij Azem Syla!

 

Për lexuesit e vëmendshëm, që i kanë lexuar 510 pyetjet që ia kam parashtruar këtij manipulanti, tashmë dihet se si erdhi ai dhe katërshja e famshme në krye të UÇK-së dhe se si po e zhvatin ky soj Republikën e Kosovës, duke e shndërruar në plaçkë tregu.

E vetkuptueshme, ky soj nuk e kupton nacionalizmin si ideologji dhe  idealizmin politik si kategori fisnike në hiarrkinë e vlerave politike, që mua dhe shokëve të mi që u rreshtuan në LPK dhe në UÇK,  na mbajti dhe na mbanë edhe sot me shpresa se një ditë, ashtu si e kemi çliruar Kosovën nga pushtuesi serb, do ta çlirojmë edhe nga kjo bandë e egër, në krye të së cilës pa dyshim është pikërisht Xhavit Haliti.

 

 • Kush punon e vepron në mënyrë të organizuar plot 30 vjet në shërbim të popullit dhe  atdheut,  për tipin si Xhavit Haliti dhe soin e tij, na qenka i sëmurë psiqik!
 • Nga gjithësej 250 mij kosovarë që kanë qenë në Zvicër më 1998, pak kujt ia ka mbajtur të blejë, të grumbullojë e të transportoj armë të llojeve të ndryshme nga më modernet për Shqipëri me destinacion UÇK , siç kam bërë unë. Kjo ndërmarrje imja për Xhavit Halitin na paskërka qenë veprim prej të marri, sëmundje psiqike!
 • Mos të abuzosh me mjetet e fondit të shenjtë „Vendlindja Thërret“, siç nuk kam bërë unë edhe pse kam pasur mundësi, kjo për Xhavit Halitin është sëmundje psiqike!
 • Të mos tradhtosh gruan, shoqen e jetës, nënën e fëmijëve,  për soin e Xhavit Halitin është sëmundje psiqike!
 • Të mos kesh fëmijë jashtë martesorë gjithandej në Tiranë e Prishtinë, për Xhavit Halitin është sëmundje psiqike!
 • Të mos bashkkëpunosh me UDB-n,  për Xhavit Halitin është sëmundje psiqike!
 • Të mos i dekonspirosh shokët e ilegales tek UDB, për Xhavit Halitin është sëmundje psiqike!
 • Të mos veprosh me tërë qenien, siç ka bërë ai, në pregaditjen e kurthit ndaj kryesisë së LPK dhe Shtabit Qendror të UÇK-së, për Xhavit Halitin është sëmundje psiqike!
 • Të mos i blesh mbi 530 hektarë tokë në rrethin e Pejës, siç ka bërë ai, kur të ipet mundësia qoftë edhe me kapitalin e grumbulluar për armatim të UÇK –së apo me atë të destinuar për zhvillim ekonomik të Kosovës, për Xhavit Halitin është sëmundje psiqike!
 • Të mos i blesh 13  kulla (ndërtesa) në Tiranë e gjetkë në Shqipërinë politike dhe atë  nga fondi „Vendlindja Thërret“, siç ka bërë ai, për Xhavit Halitin është sëmundje psiqike.
 • Të mos shitësh e blesh drogë, kur të ipet mundësia për t` u shndërruar në bos mafie, siç ka bërë ai, për Xhavit Halitin është sëmundje psiqike!
 • Të mos abuzosh me pasurinë publike të shtetit nga pozita e deputetit a shtetarit (Trepçën, KEK-un, PTK …), kur e ke mundësinë meqë je në krye të bandës, siç po bën ai,  për Xhavit Halitin është sëmundje psiqike!

 

 

Kjo bandë në krye të së cilës është Xhavit Haliti, ka kohë që e kanë shndërruar Republikën në peng të tyre dhe drejtësinë e munguar në Kosovë, në strukturë inegzistente.

Tashti kur po pritet fillimi i protestave gjithëpopullore, ai dhe soi i tij e kanë të qartë se ato nuk janë produkt i Murat Jasharit, që na qenka rast i „sëmuar psiqik“, sipas Xhavit Haliti, por janë produkt i gjendjes së padurueshme ekonomike e sociale.

Ky kolaps moral e politik, ku është zhytur vendi, nuk është produkt i idealistëve si unë, por i yti Xhavit Haliti dhe soit tënd të paskrupullt.

Tashti kur shpejt do të bëhet publike tradhtia ndaj një pjese të Atdheut, që kjo bandë e ka ezauruar tinzisht me të deleguarit e qeverisë nazifashiste të Beogradit, ku do të gjesh shpëtim, ti Xhavit Haliti dhe banda juaj?

Ezaurimi i veprës së tradhtisë ndaj Atdheut, që nga antika e deri në kohën tonë, në secilin kod penal të çdo shteti funksional, është sanksionuar si vepër e rëndë penale. Nëse Prokuroria aktuale që e keni zënë peng nuk vepron dot sot,  ju premtoj publikisht se nesër unë do të jem i pari që do të ngre akuzë ndaj teje dhe kodoshëve si ti, kur institucioni i Prokurorisë dhe vet Republika e Kosovës të fitoj lirinë. E ajo ditë po ofrohet.

Populli këtë vjeshtë do të ngritet pikërisht kundër bandës tënde dhe rrjetit të saj, që ka vrarë shpresën tek të rinjtë!

Populli po gaditet të ngritet kundër kësaj bande horrash, kundër këtyre kolaboratorëve që ne në Maqedoni u themi kodosh, kundër këtyre dilinxhinjve … si kategori të cilës me mendje, shpirt e zemër i takon ti Xhavit Haliti.

Ora e historisë po vjen. Dhe fundi  juaj gjithashtu.

Kjo më bën mua dhe shokët e mi më të jemi më të fortë e më me shpresë, si dikur kur ishim në kulmin e luftës kundër Serbisë.

Vetëm duke ju larguar ju dhe bandën tënde, ne dërgojmë në vend amanetin e dëshmorëve, çlirojmë Kosovën edhe nga vargonjtë e mafias dhe i hapim rrugë bashkimit të kombit dhe prosperimit ekonomik.

Në këtë kauzë, unë jam me popullin, ndërkaq ti Xhavit Haliti, ku do të jesh?


4 Komente

 1. basrigashi, September 5, 2012:

  Haver lej foret deri ne shqiperi lehte u kon me ardh masi paske ble arm ti pse nuk erdhe me e perdor armen por e lae ne dore te tjeter kujt?

 2. Footballex Ex, September 5, 2012:

  Kosoves i duhen edhe disa burra si i Nderuari z.Murat Jashari dhe krejt ashtu eshte siq po thua ti dhe kete e din shumica e popullit ,por ende nuk ka ardh koha per keto qe po thu trazira edhe pse populli eshte shtrir per toke nga keta kriminel (si kriminelet qe jane ne Siri , Gadafi etj etj ) , por ta kish me dije qe shume vet ne kosove jane ne gjendje me vdek per ty , sepse je tregu trimi i trimave me hy ne kete bised me kaeta kriniel kaq te rrezikshem , por nese veq ka trazira kete vjeshte me pa durim jemi duke pritur ,sepse nuk kane lene asnje mundesi per askend krejt bizneset Monopol i kane bere dhe konkurrencen e likfidojne mbrenda nates , ndoshta po e kupton ja marrin jeten nese nuk terhjeket dhe kete e ka vlersu edhe zyra amerikane dhe shtetet me te fuqishme perendimore qe pushtetin e kane ne duar kriminelet me te rrezikshem etj etj , Krejt Kosova Jemi me ty i Nderuar ……

 3. ismet, October 20, 2012:

  askush nuk i beson atyre pyetjeve qe ti i ke bere qe as vet nuk din se qfar ke shkruar kur ne pyetjet e tua askush nuk mbetet i mre te gjith qe kan ber diq per kosoven te gjith jan te kqi per tye e vetem ti na qenke i ndershem dhe i mire besa dhe trim se ke ble arm dhe ju ke dhan tjerve me luftue se vet sta ka majt e embel eshte jeta.po mbylle dhe mos u merr me budallakina se askush nuk po te beson se ata qe din diq menjehere lajmerojn e jo pas disa viteve kjo i bjen se sta rrasen askund ne ndonje post e hajt tash ti keshi si dhelpra kur ka than rrushi i tharpt se ska mujt me mrrie hahahah

 4. Fiki, March 14, 2017:

  Ti zotri ismet lufta me sopata eh terfuka nuk bahet por aj kontribut qe ka dhan zotri murat jashari asht i madh ne luft nuk dmth se duhesh vetem te jesh ne front edhe atehere ke ber pun shum tmadhe por te gjitha kontributet qe behen per luften per mbrojtjen e atdheut jane pjesmarrje e luftes dhe padyshim se te gjith smundet me qen ushtar vetem per sulm por ka edhe mjek ka transportues te municioneve dhe mallrave ka furnizues dhe pregadites te barnave dhe ushqimeve sidhe tjera profesione te cilat jan pjes e luftes.

Komentoni