Por, para fillimit tës encës së KS të OKB-së për Kosovën, Serbia ndalohet në Këshillin e Sigurimit

Ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremic sot është takua me sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Ban Ki-Moon ne selin  e Kombeve në  Nju Jork, trë ciolit por nuk iu lejua të prezentojë në seancën e  Këshillit të Sigurimit, të kërkuar nga shefi i diplomacisë serbe për të debauar lidhur me tensionet e fundit në pjesën veriore të Kosovës, njofton agjencia informative kombëtare “Presheva Jonë nga Pallati i OKB-së

 

UNO, 9 shkurt/AIK-Presheva Jonë

 

Ministri i Jashtëm serb Vuk Jeremiç u takua sot në Nju Jork me OKB-së Sekretari i Përgjithshëm Ban Ki-moon, si dhe një numër i ambasadorëve të shteteve anëtare të Këshillit të Sigurimit për të diskutuar situatën në Kosovë dhe hetimin e trafikimit të organeve njerëzore në Kosovë.

Jeremic, pas takimit me shefin e OKB-së, ai  ka thënë se ata folën në lidhje me deklaratën e djeshme të tij para Këshillit të Sigurimit në zhvillimet në serbi, pro duke prekurt edhe Kosovën.

“Këto para nuk duhet të preken nga institucionet paralele në Prishtinë. Ekziston një organizatë të quajtur Agjencisë Kosovare të Privatizimit, dhe ajo argumenton se pasardhësi i AKM-së, e cila nuk është e vërtetë. Në emër të Serbisë, si një anëtar i OKB-së, kam kërkuar për të bllokuar burime, ” ka thnënë Jeremic  korrespondentit të Tanjug

Ministri i Jashtëm serb, në vazdim ka pohura se  nga ky tamkim me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së se “ UNMIK-u ishte një nga elementet kryesore të pranisë ndërkombëtare në Kosovë dhe se pa atë dhe mandatin e tij që i është dhënë me Rezolutën 1244, në të vërtetë nuk ka zgjidhje…”

Jeremiç ka njofotuar se Ban Ki- Moon  se “Serbia është plotësisht e angazhuar në negociatat paqësore, duke shtuar se ai ishte i bindur se nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të gjetur ndonjë zgjidhje teknike apo politike për Kosovën në të ardhmen..” Jeremci foli edhe për deklaratat e rusëve dhe kinezëve për “trafkun e organeve” në Kosovë sipas të cilit “EULEX duhet vazhduar hetimet dhe prova. “Është e çuditshme, është shumë e çuditshme. Unë nuk e kuptoj pse diçka në mënyrë agresive duhet të fshehur”, kërkoi ministri serb duke folur për aferën e Dick Martyt mbi “trafikune organeve” në rajon.

SHPËRNDAJE