Ministri MARKOVIC: Shqiptarët provokojnë me emra shqiptarë, injorojnë ata serbë

Ministri për të drejta të njeriut dhe pakica i Serbisë, Millan Markovic, e ka vlerësuar sot si “provokim” vendimin e partive politike shqiptare në Bujanoc, për ndryshimin e emrave serbe të rrugëve.

Sipas tij, “kjo është edhe një në vargun e lëvizjeve, që tregojnë papjekurinë politike të udhëheqjes” së kësaj komune dhe ka shtuar se qëllim është “destabilizimi i rrethanave” në Bujanoc.

Raportohet se dje të gjithë këshilltarët shqiptarë dhe një rom kanë votuar për miratimin e propozimit për ndryshimin e emrave të afro 20 rrugëve në Bujanoc.

Në shenjë proteste, këshilltarët serbë ishin larguar nga seanca.

Koalicioni qeverisës në Komunën e Bujanocit, përbëhet nga të gjitha partitë shqiptare me 23 këshilltarë, 6 këshilltarë serbë dhe 1 rom.  Kuvendi Komunal ka gjithsej 41 këshilltarë.(B.W.)


2 Komente

  1. kastrioti, February 8, 2012:

    jo zotri markoviq,kjo sesht pajekuri,por kjo esht ardhje ne vetdije e shqiptarve s emjaft qe nen thundrren e juaj,çdo gje qe dikush merr pra,çdo tjeter popull,e ju siq po thoni pakic,juve ju pengon ,siç ndodhi edhe me muslimant e sanxhakut ku ju personlisht se pranuat muftiun ne krye te keshillit nacioan te boshnjakve te sanxhakut,e tahs juve po ju pengojn emrat,e ju kur i ndrrut para neve emrat e shkollave shqipe e rrugve askush asgje sju tha,ateher ju ishit te pjekur,pjekuni ju mor zotri se ka kaluar ajo koh kur ne i ngrtnim vetem duart per ta ber aminin e ju e kendit ne menyren e juaj te drejte apo pjekurin politike

  2. hakiu, February 8, 2012:

    gjysmes se shtetit te BOSNJE DHE HERCEGOVINES,ja ndrrunt emrin,pra qytetve,fshtrave ,e bile edh epemve duke ja vur prapashtesen SERPSKA,edhe pra kjo pra simbas jush esht pjekje politike,o jeni te eger dhe asgje,kjo politik e juajaj esht vazhdim i politikes millosheviqiane,ujku qimen e ndrron e hujin se harron,

Komentoni